spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Spánková historie

Spánek od dávných civilizací fascinoval filozofy, spisovatele, umělce i vědce kvůli své záhadné podstatě a i významu.

Pohanský bůh spánku existoval již 3000 let př. n. l. ve starém Egyptě.

Ve starořecké mytologii se setkáváme s bohem spánku (Hypnos), který byl synem bohyně noci (Nyx) a otcem božstva snů (Morfeus). Spánek byl celá tisíciletí považován za pasivní děj a ještě Shakespeare považuje smrt za "sestru spánku".

Teprve v 19. století objevil Galvani, že nervové buňky (neurony) produkují elektrické výboje. Elektrická aktivita mozkových buněk je ale velice slabá, a tak první záznam jejich aktivity – elektroencefalografie (EEG) se podařil až v roce 1928 Hansi Bergerovi. Dalším krokem ve výzkumu spánku je objev aktivačních oblastí, později označených jako retikulární formace, působících proti spánku.

Zásadním milníkem ve výzkumu této oblasti jsou práce z období padesátých let 20. století chicagského profesora Nathaniela Kleitmana a jeho žáka Eugena Aserinského. Pozorováním kojenců si všimli, že v období spánku se opakují úseky spojené s rychlými záškuby očních víček. Rozšířením svého pozorování zjistili, že tato období jsou charakterizovaná i odlišnou aktivitou na EEG. V těchto úsecích, později označených jako REM fáze spánku, byla pozorována zrychlená srdeční činnost a dýchání.

Dalším obohacením výzkumných metod spánku bylo vyvinutí polysomnografie Michelem Jouvetem v roce 1962. Byla rovněž vytvořena kritéria pro hodnocení jednotlivých spánkových stadií charakterizujících spánkový záznam – hypnogram.

Pokroků bylo dosaženo v oblasti výzkumu chorob spojených s nadměrným spánkem – narkolepsie. V této oblasti se významně angažoval i československý vědec doc. Bedřich Roth. Sedmdesátá léta pak přinesla rozvoj v oblasti diagnózy – syndrom spánkové apnoe .

Zdroj:Nevšímalová S., Historie studia spánku in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bděni, Galen, 2007, p. 21-27

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta