Závislost na lécích na spaní
Jedna bezesná noc, druhá, týden... Nejjednodušším řešením je vzít si
lék proti nespavosti.
Ale pozor – není prášek jako prášek. Některé vám mohou problém s nespavostí skutečně a bezpečně vyřešit. Na jiných si maximálně vypěstujete závislost.
Hypnotika
Pro léky, které se užívají při léčbě poruch spánku, se vžil odborný termín hypnotika. Léky léčící poruchy spánku, tzv. hypnotika, působí tlumivě na nervové buňky mozku. Po jejich užití dochází k odstranění úzkosti a k celkovému útlumu organismu. Ve většině případů se jedná o přípravky uměle vyrobené, tj. syntetické. Podle chemické struktury pak lze tyto léky dělit do několika skupin. Dnes se již takřka nepoužívá např. skupina léků obsahujících barbituráty. Na tyto léky totiž velmi často vznikala závislost a navíc mohly při předávkování způsobit otravu až smrt.
Benzodazepiny
Poměrně často užívanými léky, resp. skupinou léků, jsou tzv. benzodiazepiny. "Zástupci" benzodiazepinů urychlují usínání, snižují počet nočních probuzení a prodlužují celkovou dobu spánku. Prodlužují však dobu tzv. lehkého spánku. Jejich uklidňující účinky pak mohou přetrvávat i přes den. Člověk se po jejich požití může cítit v útlumu i během dne. U této skupiny léčiv je nutné zmínit riziko vzniku závislosti, které je také velmi vysoké, podobně jako u barbiturátů. Oproti nim jde ale o léky mnohem bezpečnější, i když dojde k předávkování.
"Z" generace léků na spaní
Poměrně široce jsou dnes dostupné i léky, které působí podobně jako benzodiazepiny, mají však nižší výskyt nežádoucích účinků. Pokud se však užívají déle než čtyři týdny, je u nich riziko vzniku závislosti také poměrně vysoké.
V noci spěte, ve dne bděte
Asi každý, kdo někdy zažil potíže s nespavostí, si přál, aby po užitém léku byl druhý den fit a svěží. A přesně tohle umí preparáty na bázi melatoninu. Melatonin je hormon produkovaný šišinkou v mozku. Jeho produkce se významně mění v průběhu dne. I z těchto důvodů je usuzováno na to, že se významnou měrou podílí na regulaci spánku a bdění. Preparáty s obsahem látek analogických tomuto hormonu se užívají při léčbě nespavosti. Melatonin většinou nepůsobí tlumivě a nevyvolává pocity "ospalosti" i během dne. Na rozdíl od starších léků na spaní, nezpůsobuje závislost a jako látka tělu vlastní je velmi dobře snášen. Díky tomu představuje pro lidi trpící některou z poruch spánku velkou naději.