Následky nespavosti
Nespavost vzhledem ke své závažnosti již zdaleka není pouze konverzačním tématem ke kávě s přáteli.
Spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb, kterou organismus není schopen nikterak nahradit. Je nezbytný především pro duševní regeneraci. I mírně zhoršený spánek se projeví sníženou kvalitou prožívání následujícího dne.
Krátkodobé následky
To jak "dobrý" byl spánek, poznáme následující den. Nevyspalost se projevuje poruchami nálady, zhoršenými rozumovými funkcemi, sníženou bdělostí a postřehem. V práci to vede většinou k nižším a méně kvalitním výkonů. Nekvalitní spánek zapříčiňuje vyšší nehodovost a pravděpodobnost chyb. V mezilidských vztazích se častěji vyskytují konflikty.
Dlouhodobé následky
Nekvalitní spánek ale představuje nebezpečí také z dlouhodobého hlediska. V případě déletrvajícího stavu (tj. více než 4 týdny) či při opakovaných krátkodobých epizodách hrozí riziko přechodu do tzv. chronické (tj. dlouhodobé) nespavosti.
Chronická nespavost je rizikový předpoklad pro rozvoj závislostí. Osoby trpící dlouhodobou nespavostí jsou náchylnější k alkoholismu, nadměrné konzumaci stimulačních látek (například káva) a ke zneužívání léků.
V důsledku dlouhodobé nespavosti se častěji objevují obavy o vlastní spánek (tj. zda se dnes dobře vyspím) a dochází k vytváření špatných návyků spánkové hygieny. Ty mohou přejít až v dlouhotrvající úzkost, která jej již vážným psychiatrickým problémem.
Zdaleka největší riziko ale představuje vyšší pravděpodobnost rozvoje závažných duševních onemocnění. Dlouhodobě sníženou kvalitou spánku či jeho nedostatkem se může vyvinout depresivní porucha. Toto onemocnění představuje obrovské riziko nejen z pohledu nemocnosti (deprese je častou příčinnou pracovní neschopnosti), ale i kvůli délce života. Depresivní onemocnění může zkrátit život až o 10 let, čímž se vyrovná i takovým "zabijákům", jako je kouření, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.
Déletrvající spánková porucha tedy vždy vyžaduje návštěvu odborníka. Ten musí vyloučit jiné možné příčiny nespavosti příčiny nespavosti a včas zahájit příslušnou léčbu.
Zdroj: Pretl M., Přihodová I., Insomnie in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bdění, Galen, 2007
Morin |C.M.. at al., Insomnia. A clinical guide to assessment and treatment, New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2003, p. 190