spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Moderní léčba nespavosti

Zdálo by se, že využití hormonu melatoninu je zcela jasné.

Jeho jedinými definitivně potvrzenými účinky jsou totiž mírný hypnotický (spánkový) efekt  a ovlivnění tzv. cirkadiánního rytmu, tedy jakýchsi hodin v těle člověka. Ty určují mimo jiné i dobu spánku a bdění. Objevují se ale i spekulace nad využitím tohoto hormonu jako jakéhosi "elixíru života".

Melatonin je v těle člověka přirozeně vytvářený hormon. Pokud je ho málo, mohou nastat problémy s nespavostí. Tento hormon ale lze do těla naštěstí dodat i uměle. Kromě potvrzených účinků srovnání cirkadiánního rytmu však existují i dohady o dalších pozitivních efektech melatoninu.

Zázračný melatonin?

Melatonin je každopádně silný zametač volných radikálů, dokonce silnější než vitamin E. Současně zvyšuje hladiny několika antioxidačních enzymů. A to je vlastnost, která z něj dělá spekulovanou látku působící proti nádorovému bujení a stárnutí. Kromě toho se u savců ukázal posilující účinek melatoninu na uměle zeslabený imunitní systém.

Melatonin jen z rukou lékaře

To jsou vlastnosti, které, ač nebyly u člověka dosud prokázány, činí z melatoninu něco jako "elixír života". Mimo jiné proto je v České republice snaha zavést opatření proti jeho všeobecnému zneužití. Melatonin je zde tedy registrován jako lék a jako takový je vázán na lékařský předpis. Jde o účinnou látku, která se podílí na řízení našeho časového systému. Všechny procesy v našem těle mají totiž svůj naprogramovaný čas, některé hormony se např. produkují jen večer (třeba růstový hormon), jiné ráno. Náš časový systém zajišťuje, abychom v noci spali, regenerovali své síly, ukládali energii, případně "uklízeli" ve své duši nebo v paměti. Každé narušení časového systému má svůj dopad, je-li velké, může ohrozit i naše zdraví.

Řada zajímavých vlastností melatoninu ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Co však již prokázáno bylo, to je jeho účinek v léčbě nespavosti. V této oblasti byly provedeny klinické studie, které ověřily, že melatonin navozuje přirozený spánek, který přináší osvěžení a zlepšení výkonnosti ve dne. O užívání tohoto léku by však vždy měl rozhodovat lékař. Za nespavostí se totiž mohou skrývat jiná onemocnění, která je třeba včas léčit (syndrom neklidných nohou, poruchy dýchání, ale také deprese nebo úzkost v důsledku přílišného stresu). To znamená, že léčba nespavosti je u každého trochu jiná a nesprávná léčba může dokonce uškodit. Proto je také nezbytné, aby poruchy spánku vždy řešil lékař.

Z toho vyplývá, že léčba melatoninem by měla vždy být vázána na lékařské doporučení a probíhat pod dohledem lékaře.

Bezpečná léčba nespavosti

Melatonin není toxický a je obecně dobře snášen. I více než desetileté zkušenosti s melatoninovými tabletami s prodlouženým uvolňování a řada studií potvrzují jen vzácný výskyt nežádoucích účinků, jako jsou bolesti hlavy nebo svědění kůže. Jeho použití v léčbě nespavosti znamená zcela nový koncept léčby tohoto onemocnění. Přináší přirozený spánek, a přitom je, jakožto látka tělu vlastní, vysoce bezpečný . Pokud patříte mezi ty, kdo mají problémy se spánkem, zeptejte se svého lékaře na možnost léčby přípravky právě s tímto hormonem.


 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci