Sny a snáře
Sny jsou
neodmyslitelnou součástí zdravého spánku a jejich nepřítomnost vypovídá o horší kvalitě spánku.
O tom, proč sny existují a co znamenají, jsou vytvářeny teorie po staletí. Snahy o porozumění snům se objevují ve všech dosud známých starobylých kulturách všech světadílů.
Jednou ze stále nezodpovězených otázek je, do jaké míry mohou sny předpovídat výskyt různých duševních poruch
a onemocnění. Doposud převládá názor, že sny duševně nemocného vždy odrážejí duševní poruchy, i když spíše než obsah snu je důležitější jeho interpretace snícím. Například u schizofreniků jsou sny poměrně jednoduché, ale mají větší sexuální a úzkostný náboj. U depresivních pacientů jsou sny kratší a mají tendenci ke katastrofickým a depresivním obsahům, a to i po odeznění onemocnění.
Existuje mnoho teorií o funkci snů. Některé považují sny za "pročišťující" proces, který zbavuje paměť nežádoucích a slabých podnětů. Jiné hypotézy vidí úlohu snů v tvorbě paměti a ve formování kreativních řešení problémů. Se sny je často dávána do souvislosti funkce spánku REM. Uvažuje se o důležitosti REM a snů při vyzrávání mozku novorozenců či o zásadním vlivu na upevňování paměti v jakémkoliv věku.
V současnosti má moderní medicína intenzivní snahu začlenit sny a zkoumání jejich významu do postupů při hledání diagnózy a při péči o pacienta. Sny jsou ale bohužel natolik složitým jevem, že jejich interpretace v ordinaci i specialisty bude vždy tvrdým a časově náročným oříškem. Díky tomu nelze v nejbližších letech očekávat, že by se sny staly rutinním nástrojem v péči o nemocné.
Zdroj: Smolík P., Spánek a sny in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bděni, Galen, 2007, p. 53-59