Poruchy vyvolané stresem
Stresem rozumíme vystavení člověka odporu nebo výrazně nepříjemným situacím. Přirozenou pudovou reakcí člověka je pak rozvoj úzkostné reakce, která působí proti navození klidného spánku. Ve volné přírodě byla tato reakce na ohrožení nezbytná pro přežití.
Moderní doba však klade na člověka často nepřiměřené nároky a vystavuje jej mnoha stresovým podnětům. Důsledkem je řada nežádoucích reakcí a mimo jiné i poruchy spánku.
Jestliže deprese je nejčastější příčinou dlouhodobých poruch spánku, je stres nejčastější příčinou krátkodobé nespavosti. Akutní stresová porucha by měla trvat minimálně 2 dny, maximálně pak 4 týdny po stresové události. Samotná reakce na událost obvykle ale odeznívá v průběhu několika hodin či dnů, takže obvykle speciální léčbu ani nevyžaduje.
Odlišnou kategorií stresové poruchy je posttraumatická stresová porucha (pro označení se užívá anglická zkratka PTSD – Post Traumatic Stress Disorder). Je to reakce na mimořádně silný jednorázový stres (například havárie, úmrtí v rodině) a obvykle odeznívá až po delší době. Dobu utrpení lze výrazně zkrátit podáním příslušných léků a pomocí speciálních psychoterapeutických postupů.
Zdroj: Smolík P., Poruchy spánku u duševních poruch in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bdění, Galen, 2007, p. 303-325
Zpět