spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Od nespavosti k autonehodě?

Velmi často se můžeme setkat s tím, že jsou k léčbě nespavosti využívána hypnotika – "prášky na spaní". Jde o látky, které účinkují obvykle velmi rychle a spolehlivě. Proto jsou mezi pacienty a lékaři tak oblíbené. Může ale léčba klasickými hypnotiky také skrývat nějaká nebezpečí?

Hypnotika jsou léky vyvolávající spánek využívané nejen v léčbě nespavosti, ale třeba i v chirurgii k navození celkové anestezie.

Mnohahodinové převalování v posteli, ranní ospalost a den prožitý v těle mátohy nejsou nic příjemného. Přesto pokud máte potíže se spánkem, jejich řešení by nemělo začínat podáváním těchto látek.

Klasická hypnotika totiž mohou mít vážné nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří:

  • ospalost v průběhu dne – jejich následkem se mohou stát pracovní úraz, autonehoda, pády atd.,
  • poruchy paměti a koncentrace.

Na mnohá hypnotika také může vznikat návyk. Proto je před tím, než se k hypnotikům přistoupí, dobré vyzkoušet změnit spánkové návyky, hygienu spánku a relaxační cvičení. Pokud jsou hypnotika předepsána, měla by být užívána po nejkratší možnou dobu.

Nebezpečí u starších osob

Starší lidé jsou k účinkům hypnotik vnímavější a jsou více ohroženi jejich nežádoucími účinky. Rizika léčby u starších pacientů tak v konečném důsledku převažují léčebné účinky hypnotik.

Psychomotorické účinky

Rychlost a přesnost reakce může být užíváním klasických hypnotik významně ovlivněna. Při užívání hypnotik může být také narušena pozornost a schopnost soustředit se. Vedlejší účinky se ale u jednotlivých léků liší a v závislosti na dávce stoupají.

Pozor při řízení

Hypnotika mohou vzhledem k výše popsaným vlastnostem ovlivnit i schopnost řídit. Za volantem se může projevit snížená schopnost koncentrace, prodloužená reakční doba a zhoršený odhad. Podle statistických studií se hypnotika podílejí na dopravních nehodách v mnohem menší míře než alkohol, přesto není jejich podíl zcela zanedbatelný.

Hypnotika nové generace

Takto jsou označovány léky na spaní, které nemají výše uvedené nežádoucí účinky, a navíc nejsou návykové. Obsahují melatonin, tedy hormon tělu vlastní. Ten řídí tzv. cirkadiánní rytmus, tedy střídání bdění a spánku. Pokud je narušen, nastávají potíže s nespavostí.

Jak se nežádoucím účinkům vyhnout?

Informujte se u svého lékaře, jaké jsou možné způsoby léčby nespavosti.

Hypnotika jsou mnohdy nasazována i v případech, kdy by bylo možné problém řešit jiným způsobem.

(hak)

Zdroj: Benefits and risks of benzodiazepines in anxiety and insomnia ( www.benzo.org.uk)

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR