spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Klasická hypnotika jsou spíše pastí než lékem nespavosti

Klasická hypnotika jsou jedny z nejčastěji předepisovaných léků na světě. Kromě léčby nespavosti se používají také při zvládání úzkosti či projevů epilepsie. Do jaké míry jsou ale tyto léky bezpečné?

Závislost a "absťák"

Ačkoliv mohou být léky na spaní na krátkou dobu dobrým pomocníkem, jejich dlouhodobé užívání se může stát zrádnou pastí. Čím častěji, čím déle a čím vyšší dávku člověk užívá, tím více se podobá klasickému narkomanovi. Rozvíjí se u něj fyzická i psychická závislost, zvyšuje se tolerance (potřeba vyšší a vyšší dávky) a po vysazení léku pociťuje abstinenční příznaky. Ty jsou velmi nepříjemné a omezující, jedná se totiž o nevolnost, úzkosti až deprese, poruchy paměti, noční můry a podobně.

Přes noc pomáhají, ve dne škodí

Jednou z velkých nevýhod klasických hypnotik je bezpochyby útlum, který často přetrvává i ve dne. Takový otupělý člověk pak může být nebezpečný nejen sám sobě – co se týče případných pádů či jiných poranění –, ale i svému okolí – způsobí-li vlivem snížené pozornosti třeba dopravní nehodu.

Problém ale může nastat i v noci. Starší lidé jsou často nuceni několikrát za noc navštívit toaletu, bývají pod vlivem léku zmatení a tělo jako by je neposlouchalo. Tím vzniká veliké riziko pádu. Proto se těmto lidem doporučuje nechat si v chodbě rozsvíceno, čímž lze v části případů zranění předejít.

Bez dechu

Je známo, že hypnotika mohou během spánku způsobit dechovou tíseň. Proto je více než nevhodné jejich užívání osobami trpícími tzv. syndromem spánkové apnoe, tedy několik desítek sekund trvající zástavy dechu.

Stáří jako nevýhoda

Lidé starší šedesáti let jsou na účinky hypnotik o mnoho citlivější, a to bohužel i na ty nežádoucí. I běžné denní činnosti a pohyb jim mohou působit obtíže. Východiskem je podstatné snížení dávky nebo volba jiného, bezpečnějšího léku.

Váhy užitku a nežádoucích účinků

Při rozhodování o tom, jakým způsobem se s nespavostí poprat, je třeba zvážit všechna pro a proti. Rozhodujícím se pak stává množství negativ, která naše volba přinese. Klasická hypnotika jsou prostě léky s mnoha nežádoucími účinky, proto by v řešení nespavosti rozhodně neměly být na prvním místě. Váš ošetřující lékař poradí, jak s nespavostí zatočit daleko šetrněji a efektivněji.

(veri)

Zdroj:
Kalyanakrishnan Ramakrishnan, M.D., Dewey C. Scheid, M.D., M.P.H. of the University of Oklahoma Health Sciences Center: Treatment Options for Insomnia. American Family Physician 8/2007. Volume 76, Number 4, Pages 517–526.

Norman Wolkove, Osama Elkholy, Marc Baltzan, and Mark Palayew: Sleep and aging: 2. Management of sleep disorders in older people. CMAJ 5/2007. Volume 176, Issue 10, Pages 1449–1454.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci