Za nespavost může často stres – 1. díl
Co se vlastně v těle děje při stresu, strašáku, který může nejen za nelibé pocity kolem žaludku, ale například i špatný spánek?
Abychom pochopili, jakým způsobem může stres narušovat spánek, je nutné znát pochody probíhající během stresové reakce i během usínání. Jejich porovnáním zjistíme, že jde o naprosto protichůdné děje, které se současně prostě odehrávat nemohou.
Stres... Co je to stres?
Stres je přirozenou odpovědí organismu na řadu podnětů – tzv. stresorů. U lidí je pro stresovou odpověď typické uvolnění dvou hormonů – adrenalinu (epinefrinu) a kortizolu. Tyto dva hormony umožňují dostat do svalů více energie a zvýšit krevní zásobování tak, aby mohlo dojít k rychlé odpovědi na stresující podnět.
U zvířat je stres často reakcí na život ohrožující stav (predátor, požár, extrémní mrazy nebo horka, ...) a stresová odpověď slouží k tomu, aby mobilizovala všechny síly, které zvíře má.
U lidí (i u jiných primátů) může být stresová odpověď spuštěna i z jiných příčin. V současné době se do mnoha život ohrožujících stavů nedostaneme – jde spíše o stresory související s naším osobním i pracovním životem, denním rytmem a moderním způsobem života.
Problém nastává, pokud se stres nestane přechodným stavem, ale spíše normou. Přestože stres slouží k navrácení a udržení rovnováhy, ze které se náš organismus na přechodnou dobu vychýlil, dlouhodobější stres tuto rovnováhu vážně narušuje. Není divu, že se pak stres stává příčinou mnoha nemocí – od infarktu a cévní mozkové příhody (mrtvice) přes úzkost a deprese až po cukrovku, trávicí obtíže a rakovinu.
I z těchto důvodů je dobré zachovat "chladnou hlavu" a tolik se nestresovat. Vždyť zdraví máme opravdu jen jedno.
(hak)
Zdroj: Stress: The Principal Cause of Insomnia (www.enotalone.com)
Pokračování článku"