spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Nespavci častěji chrápou

Kdo nespí, častěji chrápe

Nedostatek spánku vede ke zhoršení kontroly dýchání ve spánku, což se projevuje jako spánková apnoe – opakující se krátkodobá zástava dechu, u dospělých téměř vždy spojená s chrápáním. Spánková apnoe je nebezpečná a dá se úspěšně léčit s pomocí neurologa.

Slepota snům nebrání

Nevidomí, kteří se narodili se slepotou, mají sny se silným zvukovým a hlasovým podtextem. Vizuální stránka je černobílá nebo mlhavá. Naproti tomu nevidomí jedinci, kteří přišli o zrak během života, mají sny barevné, tak jako lidé bez postižení zraku.

Časový posun při cestě letadlem

Při cestování na delší vzdálenosti (např. letadlem, kdy se překračuje více časových pásem), má časový posun za následek spánkovou poruchu zvanou jet-lag syndrom. Proto se většina aerolinek snaží létat ve směru východ–západ ráno (např. z Evropy do Ameriky), kdežto ve směru západ–východ večer. Lidský organismus nemá totiž problém s prodloužením dne, trpí však při jeho zkrácení. Pokud nelétáte velmi často, tento stav se rychle sám upraví (během jednoho nebo dvou dnů).

Směnný provoz

Lidé pracující ve směnném provozu netrpí poruchami spánku, pokud mají pracovní režim pravidelný a směny se jim mění po delší době – např. mají neustále jen noční směnu. Při časté rotaci (dva dny noční, dva dny denní apod.) trpí četnými poruchami spánku. Takovou skupinou jsou třeba zdravotní sestry v nemocnici. Rotace směn je lépe snášena při změnách dopředních (ranní, pak odpolední, pak noční) než zpětných.

Spaní ve městě a na venkově

Studie prokázaly, že na venkově vstávají lidé dříve. Je to kvůli dojíždění do města za prací, a protože odpoledne po práci stihnou více práce na zahradě. Ve městě naopak vstávají lidé v průměru později (chtějí si např. užít nočního života).

Opilost není jen po alkoholu

Existuje i termín spánková opilost. Projevuje se například u dětí, když se v noci probudí a nejsou schopny trefit na záchod (vymočí se třeba i jinde). U dospělých se projevuje jako po požití alkoholu (například udávají, že se prostředí naklání nebo houpe).

Další zajímavosti ze světa spánku najdete například v tomto článku.

(ercp)

Zdroj: Přednášky z neurologie a spánkové medicíny. Neurologická klinika 1. LF a VFN v Praze.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma