Ideální začátek školy pro děti v pubertě je deset hodin
Výzkumy z poslední doby ukazují na skutečnost, že děti v pubertě, tedy teenageři, rády vyspávají déle a chodí tak často pozdě na vyučování. Proč tomu tak je, odhalila americká studie.
Mladí spáči
Na většině středních škol začíná výuka v půl osmé ráno. Výzkumníci v oblasti spánku však potvrzují fakt, že děti v pubertě vstávají z postele čím dál tím později. Během puberty se totiž doba spánku mění. Mnoho teenagerů je vzhůru dlouho do noci, protože se chodí bavit nebo se učí. Ráno potom spí déle a nechce se jim vstávat.
Výzkum z Brownu
Profesorka psychologie Mary Caskardon z univerzity v Brownu se zabývá studiem vlivu brzkého ranního vyučování na děti v pubertě již od roku 1980. Říká, že se jedná spíše o biologickou nutnost.
Starší teenageři mají noční změny v hladině melatoninu, tedy hormonu mimo jiné ovlivňujícího také nespavost. Tento fakt zapříčiňuje to, že děti v pubertě jsou dlouho vzhůru a ráno potom pozdě vstávají a jsou unavené.
Kolik hodin potřebuje teenager spát
Podle národní asociace pro spánek potřebuje většina dětí mezi 10 a 18 lety každou noc 8,5 až 9,25 hodiny spánku. Dodržet takový spánkový režim ale předpokládá:
- prosadit u dítěte pravidelný spánkový rozvrh a dbát, aby ho dítě dodržovalo,
- mluvit s teenagerem o jeho spánku, vstávání a o tom, jak je unavený,
- diskutovat s ním o tom, kolik času stráví při mimoškolních aktivitách.
Hodina spánku navíc
Spánkoví experti preferují začátek školy pro děti v pubertě v půl desáté nebo v deset ráno. Výzkumníci z univerzity John Hopkins objevili, že teenageři, jimž dopolední vyučování začíná později, mají i lepší školní výsledky. Otázkou však zůstává, do jaké míry by bylo možné v jednotlivých zemích změnit rozvrhy. Pokoušeli se o to například v Minnesotě. Učitelé potvrdili, že jedna hodina spánku navíc má na studenty pozitivní vliv.
(ena)
Zdroj: http://life.familyeducation.com/teen/sleep
National Sleep Foundation