spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Doplňky stravy s melatoninem? Raději ne

Melatonin – důležitá látka pro náš biorytmus. Špatně spíte? Právě tento hormon vám může pomoci. Stačí ale jen doplněk stravy, nebo je lepší (a účinnější) lék na předpis?

S doplňky stravy obsahujícími melatonin se můžeme setkat například v USA, kde bývají s oblibou využívaným prostředkem pro zmírnění takzvaného jet lagu – tedy nemoci při přeletu více časových pásem. Při přeletu z jednoho časového pásma do druhého a při posunu o několik hodin totiž dochází k ovlivnění našich biologických hodin, tzv. cirkadiánního rytmu. Někdo z nás se s touto změnou vyrovná snadněji, pro jiného jde o velkou zátěž. Překonat ji může pomoci právě melatonin, hormon, který je přirozeně vytvářený v šišince. Tento hormon má ale mnohá další využití: třeba při léčbě nespavosti a také u lidí pracujících v nočních směnách. V České republice ale můžete přípravky s obsahem melatoninu získat jen z rukou lékaře.

Doplňky stravy s melatoninem? Raději ne

Čeští odborníci zvažovali, v jaké podobě má být melatonin registrován. Doplňky stravy jsou totiž k dispozici doslova každému a jejich nákup není nijak omezen. Na rozdíl od léků u nich ale nemusí být prokázána účinnost. Stačí, když se prokáže, že látka není zdraví ohrožující. Účinek takových látek je ale jen těžko odhadnutelný.

Melatonin jen z rukou lékaře

Protože je ale léčivý účinek melatoninu vědecky prokázán, byl v ČR zařazen mezi léky, nikoli doplňky stravy. Rozdíl mezi doplňkem stravy a lékem s melatoninem je zásadní. Hormon obsažený v kapsli na lékařský předpis se totiž – na rozdíl od doplňku stravy – uvolňuje postupně. Tento rytmus se více blíží tomu přirozenému, kdy je hormon melatonin uvolňován v části mozku zvaném šišinka. Hladina melatoninu se totiž v průběhu dne mění: navečer přirozeně stoupá, kolem půlnoci dochází k prudkému vzestupu, který trvá několik hodin, a v časných ranních hodinách opět klesá.

Pokud patříte mezi chronické nespavce, zkuste se zaměřit na spánkovou hygienu. Pokud nepomůže vyvětrání ložnice, uvolnění se před spaním nebo třeba poslech relaxační hudby, nebojte se obrátit se na lékaře. Může vám dobře pomoci k dobrému spánku. Třeba s pomocí melatoninu.

(hak)

Zdroj: MF Plus

 

Počet komentářů: 2

 

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma