Dobrý den, mám problém s přítelem je mu 32 let a už delší dobu má problém s usínáním. Prostě si jde lehnout a neusne třeba celou noc. Šel tedy k obvodnímu lékaři a ten mu napsal léky na spaní a mě se to nelíbí protože si myslím, že to není dobré. A navíc přítel se snaží usnout a když to nejde tak si třeba ve dvě ráno vezme ten prášek, ale stejně je už v sedm ráno vzhůru. A samozdřejmě ho bolí hlava je nevyspalý. Nevím jak dlouho se dá tento stav vydržet třeba minulý týden tři dny za sebou vůbec nespal. Zajímalo by mě za jakým specialistou by měl zajít nebo co dělat.
Děkuji Zimová
Pokud je stav dlouhodobý, jak píšete, měl by přítel zajít na vyšetření k psychiatrovi nebo psychologovi. Za nespavostí se velmi často skrývají psychické problémy, může to být úzkostnost, deprese a jiné. Záleží na jejich intenzitě, někdy stačí péče psychologa, dlouhodobá psychoterapie, ale většinou je potřeba léčbu podpořit alespoŇ na přechodnou dobu užíváním léků, které by měl předepsat psychiatr. V některých případech zabírají na léčbu nespavosti spojené s psychickými problémy spíše léky na tlumení úzkosti nebo antidepresiva, než klasické léky na spaní.
|
|
zdravím, chtěl bych se pozeptat. Moje přítelkyně 21let podle mého prostě jen ráda spí a tak spí dlouho, já 25let jsem navyklý od mala na jiný spánkový režim a stávám většinou před budíkem okolo 9-10 té ranní což je pro mou přítelkyni naprosto nepředstavitelná doba ke vstávání. Pro mě je to doba kdy v malém bytě vlastně nemůžu fungovat. A tak mám vlastně jedinou otázku. a to je s tím třeba něco radikálně dělat, nebo se časem navzájem přizpůsobíme a budem vstávat spolu? S díky za informaci Martin
Jestli se přizpůsobíte a budete vstávat spolu, je těžko říci, spíše se dá předpokládat, že každý budete mít svůj spánkový rytmus. Vy spát déle můžete těžko, a 9.-10. hodina znamená spíše pozdní vstávání, takže by ani nebylo žádoucí, abyste spal déle. Jedinou možností je, že by přítelkyně měla nějakou motivaci vstávat dříve. Je otázka, která z vašeho dopisu nevyplývá, jestli přítelkyně spí třeba 10 hodin denně nebo jestli chodí spát pozdě, a proto pozdě vstává. Nelze zcela vyloučit, že by přítelkyně mohla trpět i nějakou poruchou spánku, posunem spánku nebo nadměrnou denní spavostí.
|
|
Před 20 lety boreliosa-nepřeléčená.Poté ochrnutí pletence pravé ruky.Před 6roky selhání srdce na 20%.Dnes srdce zázrakem zlepšeno na normalní hodnoty.Celých 20 let přetrvávají a sílý bolesti páteře, klouby a hlavy.Silné poruchy spánku.Dnes na noc beru 2hypnogeny,tisercin, mirtazapin,rivotril,DHC continus 120mg,50kap.tramalu,coxtral.Přesto je spánek nevalný a často se budím-musím se projít,rozhýbat a znovu ulehnout.Mám obavy jak to bude v budoucnosti.Je mi 51 let. Děkuji za odpověd.
Obávám se, že ve Vašem případě je faktorů, které způsobují poruchu spánku, tolik a jsou tak obtížně ovlivnitelné, že nějaké lepší doporučení neexistuje. Doufám, že podávání léků probíhá podle doporučení lékaře, protože léků, které berete na spaní je opravdu hodně.
|
|
Dobrý den. Prosím o radu. Můj problém je skřípání zubů ve spánku. Jak mám proti tomu bojovat? Děkuji za odpověď. Martina.
Záleží na tom, jak intenzivní a časté skřípání zubama ve spánku je. Pokud Vás budí, nevyspíte se, jste během dne unavená, ospalá nebo trpíte bolestmi hlavy nebo u Vás vede skřípání zubů k tomu, že se Vám zuby obrušují, je potřeba vyhledat lékaře a zkusit podávání léků. Podávání léků ale není vždycky u skřípání zubů účinné, někdy se zlepšení nepodaří dosáhnout i přes léčbu. Nejčastěji se podávají léky ze skupiny benzodiazepinů, např. Rivotril, tyto léky mají samozřejmě také některé nežádoucí účinky, proto se nemají podávat dlouhodobě. Dále je známé, že skřípání zubů se častěji vyskytuje u lidí, kteří jsou hodně v napětí během dne, mají pracovní či psychický stres a hůře se uvolňují, proto můžete vyzkoušet také různá relaxační cvičení, např. metodu autogenního tréninku, ale i jiná cvičení- lépe by Vám pak poradil psycholog. Skřípání zubů je také častější u lidí, kteří mají nějakou odchylku v utváření chrupu, proto se doporučuje poradit se s zubním specialistou na ortodoncii.
|
|
Prosím o radu.Je mi 62r. Trpím nespavostí již skoro 10r..Obvodní lékařka mi vždy předepisuje prášky na spaní.Nikdy mi nenavrhla žádnou jinou léčbu či vyšetření ve spánkové laboratoři a pod..Brala jsem postupně Stilnox,Hypnogel,Zopitin,Zolsanu.Před tím jsem pochopytelně vyzkoušela všechny rady jako čaje s meduňky a podobně.Nikdy nechodím do postele dřív než před půlnocí,brala jsem vždy 1/2prášku abych usla.Po usnutí jsem spala 5-6hod.Před dvěma roky mi neurolog diagnostikoval Parkinsonovu chorobu.Užívám Nakom-mite 3xdenně a Apo-Seleg 1-1/2-0.Nyní užívam Zolpinox beru před spaním 1prášek někdy i dva když po ulehnutí nemůžu i dvě hodiny usnout.Spím tak 2 až 3h.a pak do rána už neusnu vše kolem slyším a jsem v takovém polospánku.Ráno jsem unavená.Chtěla jsem se zeptat zda je pro mne vhodný a zda by mi pomohl lék Cirkaden o kterém jsem se ve vaší poradně dočetla.Obvodní lékařka ani neurolog mi to dosud nenavrhli i když je o mojich potížích informuji.Musím dodat že během dne vůbec nespím.Děkuji předem za odpověď. Marie
Poruchy spánku se u Parkinsonovy choroby vyskytují velmi často, navíc vy jste spala hůře již předtím, takže je pravděpodobné, že tato nemoc Vám potíže se spánkem zhoršila. Je potřeba zvážit několik věcí, které by mohly potíže s usnutím způsobovat. Pacienti s Parkinsonovou chorobou někdy trpí tzv. syndromem neklidných nohou- je to pocit brnění, mravenčení v nohou, který se vyskytuje před usnutím, ale i během dne v klidu a nutí k pohybu nohama. Pokud by to byl Váš případ, musela byste to říci svému neurologovi,který by Vám přizpůsobil léčbu. Dále je vhodné vyšetření psychologické nebo psychiatrické, zde netrpíte poruchou nálady, např. depresí, protože pak by Vám mohly na zlepšení spánku pomoci jiné léky, než Zolpinox atd., a to léky ze skupiny antidepresiv ( např. Trazodon).
Circadin, tedy lék obsahující melatonin, můžete po domluvě s ošetřujícím lékařem vyzkoušet. Podle některých zahraničních studií vedl k určitému zlepšení spánku pacientů s Parkinsonovou chorobou.
Zhoršovat spánek by Vám mohla také večerní dávka Nakomu, který může způsobovat nespavost- opět si promyslete, zda to připadá v úvahu nebo to proberte s ošetřujícím neurologem. Je možné, že tato večerní dávka je však pro Vás nutná z hlediska léčby Parkinsonovy choroby.
|
|