spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 476. - 480.

 91  92  93  94  95  [ 96 ]  97  98  99  100  101 

Dobrý den, jmenuji se Jan. Posledních několik dní se téměř vždy probudím tak zhruba po jedné hodině ráno zřejmě vlivem silného chrápání a pak nemohu usnout. Jdu dělat něco na PC, ale jen, abych něco dělal. Obykle pak usnu třeba ve 4 ráno a spím třeba do 9 hodin. Myslím, že opravdu se vzbudím kvůli chrápání a suchu v krku a pak nemohu usnout. Byl jsem ve spánkové laboratoři v Brně. Nějakou poruchu objevili, ale říkalí, že operace by byla riziková. Co mi poradíte? Děkuji.
Potíže, které popisujete, by mohly souviset se spánkovou apnoe, což je zástava dechu ve spánku. Často je spojená s chrápáním, probouzením ze spánku a pocitem sucha v ústech, někdy i s denním pocitem nevyspání a ospalost. Pokud jste byl vyšetřený ve spánkové laboratoři, mělo by vyšetření tuto diagnózu odhalit. Pravděpodobně jste dostal nějakou zprávu o vyšetření, kde je psána diagnóza a doporučení, pokud jste nerozuměl závěru vyšetření a doporučením, obraťte se na lékaře, který Vás vyšetřoval, nebo na obvodního lékaře, aby Vám srozumitelně vysvětlil, o jakou poruchu se u Vás jedná a zda a jak se dá léčit.
Dobrý den, v prvé řadě děkuji za odpověď na otázku, kterou jsem pokládala cca před měsícem. Problém se spaním a usínáním vůbec. Na psychoterapii chodím už od ledna letošnho roku a to 1 krát týdně, na psychiatrické amb. od listopadu loňského roku. Ptali jste se na medikaci, začínala jsem ráno cipralexem 1,5 tbl a na noc buronil se stilnoxem. To mi po cca 3 měsících užívání přestalo účinkovat. Zkoušela jsem i na večer si dát i neurol 0,5 ale bez efektu, i dormicum s krátkodobým efektem. Změnili jsme pak terapii ráno deprex a večer deniban s quetipinem 75 mg. Po quetipinu jsem stejně spát nemohla a ráno jsem byla jak zdrogovaná. Četla jsem hodně o Cirkadinu, tak jsem ho chtěla vyzkoušet, můj psichiatr měl zrovna asi dovolenou tak jsem se mu nemohla dovolat, tak jsem navštívila obvodního lékaře a ukecala jsem ho, že to s tím cirkadinem zkusíme. Za týden jsem měla odjed do Jeseníků do lázní si odpočinout. Vypustili jsme tedy večerní medikaci, velkou naději jsem právě vkládala do tohoto léku, stejně jsem si ještě k tomu brávala 1 až 2 tbl zolpidemu abych mohla alespoň na chvíli usnout.Po týdnu pobytu v lázních jsem chtěla odtamtud utéct domů. Bylo mi tam čím dál tím hůř. Nespala jsem , přes den jsem si připadala jak chodící mrtvola, unavená, na procedůru a pak zase hned šup do postele. Navíc mi tam začala vadit větší společnost ldí, nedokázala jsem být s nimi ve styku, vždy se mi udělalo špatně a pociťovala jsem uzkost, napětí a třes. Pobyt tam jsem ukončila dříve , každý den jsem tam docházela na individuální psychoterapii s lékařem, píchali mi i apaurin. Každý den jsem počítala kolik dní mi chybí do odjezdu. Jsem strašně moc unavená a hledám každičkou příležitost jen abych mohla na chvíli zavřít oči. Kolikrát se přistihnu že usínám na záchodě, ve sprše ale i když jdu po cestě a to nemluvím o jízdě autem. Už jsemd ruhý den z lázní doma, děti jsou s babičkou na dovolené , manžel v Norsku na rybách, o svém zkráceném pobytu jsem rodině neřekla. Takže jsem zavrtaná do postele a přemýšlím co z toho života mám. Už nevím jak dál jsem děsně nervozní a zoufalá a unavená. Nevím jak z toho bludného kruhu ven,už mě to nebaví, prosím poraďte, mockrát děkuji Katka D.
Zaujal mě údaj o tom, že jste vypustila večerní medikaci, doporučenou Vaším psychiatrem, a místo toho podávala Circadin, pokud to skutečně takhle proběhlo, mohlo to mít pro Vaše onemocnění nepříjemné důsledky, protože tyto léky se rozhodně nemají vysazovat náhle a bez lékařského doporučení. Mohu jen usuzovat, že příčinou Vašich potíží se spánkem je psychiatrické onemocnění, nejspíše deprese, nebo i jiná porucha, nepíšete, jakou diagnózu Vám lékaři stanovili. Psychická onemocnění jsou velmi nepříjemná a duševní utrpení a bolest, které jsou s nimi spojené, jsou velké a často špatně snesitelné. Neměla byste zůstávat doma, musíte vyhledat lékařskou kontrolu, pokud není přítomný Váš ošetřující psychiatr, tak se můžete obrátit i na krizová centra.
Dobrý den... Z ničeho nic se mi objevila bolest v noze jako pod kotníkem , špatně se mi na to šlape a když je to v klidu tak to také trochu bolí ? Co by to mohlo být ? Děkuji předem za odpovědˇ..
Mohl by to být třeba následek nějakého drobného úrazu, každopádně navštivte lékaře, který provede vyšetření a řekne Vám, o co by se mohlo jednat.
Dobrý den, je mi 23 let. Při docházce na střední školu jsem víkendově pracovala v baru, avšak problémy se spánkem jsem neměla. V průběhu týdne jsem spala v noci, o víkendu přes den. Nyní již přes rok pracuji většinu měsíce v noci a také brigádně přes den - od 7 do 17.h., cca 2-3x týdně, avšak vstávat musím v pět hodin ráno. Což je nyní velkým problémem. Většinou je to tak, že mám 3 noční směny, po kterých chodím spát v sedm hodin ráno a pak 3 směny, kdy musím jít spát brzy a vstávat v pět. Jenže vysvětlete to tělu, když si zvyklo chodit spát v sedm. I ve fázi, kdy jsem byla měsíc bez práce, jsem každý den chodila spát kolem šesté, sedmé ráno, protože jsem prostě neusnula. Nyní je mé tělo natolik v šoku, že nedokáže usnout brzy - hlavně ten první den vstávání v pět ráno. Tak spím hodinu dvě či vůbec a usnu naprosto vyčerpaná až v šest večer, kdy dorazím z práce. Následné dva dny usínám ihned, jak dorazím z práce, nicméně jsem v průběhu těchto dní extrémně vyčerpaná. Následuje další kolo nočních a tak pořád dokola... Volno žádné nemám, protože ve dnech, kdy nemám noční v jednom zaměstnání, mám denní v druhém. Nevím, jak dál. Mám z toho obrovské deprese, jsem velmi úzkostná, náladová, častokrát až agresivní, nevím, kudy kam. Objevuje se u mne třes rukou, bolest a tlak v hlavě, bolí mě záda, klouby, svaly, dokonce i kruhy pod očima... Kolikrát se cítím velmi unavena, ale neusnu, o což se kolikrát snažím i několik hodin - a z toho vyplývá, že na první denní vždy chodím nevyspaná, protože to prostě nejde. Prášky na spaní mi zabíraly v začátcích, teď již bohužel nikoliv, snažím je nebrat, vždy jsem po nich nehorázně ospalá celý další den. Ještě dodám, že obě má zaměstnání jsou vysoce stresující a také v rodině mám neustálé problémy, řeším její finanční situaci, snažím se ji vylepšit i za cenu toho, že budu neustále v práci. Víceméně je to tak, že pracuji pro zajištění rodiny (starší matka, bratři student a školák, nikdo z nich dá se říci nevydělává), na sebe a svou budoucnost příliš nemyslím. Mám takový pocit, že brzy zkolabuji, což bych nerada. Prosím poraďte, jak by se dala tato situace řešit? Jsem v koncích, cítím se velmi slabě. Děkuji za odpověď, Ž. L.
Vaše situace je velmi problematická. Chápu, že chcete pomáhat rodině, pracovat a vydělávat peníze, ale současným životním stylem si můžete výrazně poškodit vlastní zdraví, na což byste měla začít myslet v první řadě. Protože pokud Vaše pomoc rodině povede k vašemu zdravotnímu zhroucení, nikomu to neprospěje. Měla byste se zamyslet, kde by šlo na Vašem pracovním tempu ubrat, jestli by nešla Vaše práce nějak změnit, aby se Vám stále nestřídaly směny a abyste nepracovala tolik. Zkuste promyslet jiné možnosti, jak rodinu zabezpeči, kde ušetřit potřebné peníze. Protože popisujete, že se cítíte už hodně vyčerpaně, měla byste si odpočinout, na prvním místě si třeba zksuit vzít několik dní dovolené, zkusit najít práci, která by nebyla na směny. Co se týče směnného režimu, někomu může výrazně narušovat spánek, a proto jsou lidé, kteří prostě na směny pracovat nemohou, jinak riskují zdravotní problémy spojené s chronickým nedostatkem spánku. Žádná dobrá rada, ani lék, který by přiměl tělo poslouchat v podstatě nenormální rozvrh spánku při práci na směny, neexistuje- buď směnný režim člověku nevadí, a pak může klidně na směny pracovat nebo mu vadí, a pak se doporučuje, aby si zvolil jinou práci. Pokud se cítíte hodně vyšerpaná, nervozní, zvažte, zda byste neměla navštívit lékaře.
dobrý den, náš 8.měs syn se v noci často budí s křikem. někdy zabere dudlík, jindy čaj a až někdy k ránu jdu dělat mlíčko.. zoubek nemá ještě žádný, tak si odvozuji tento problém tímto.. do 4.měs byl plně kojený a jak začal problém s probouzením, začala jsem přikrmovat až v půl roce zůstal pouze na umělém mlíku.. buzení se do této doby dalo vydržet, ale tento týden je to opravdový extrém...přes den spí 2x a to 1/2 h až 1h snažím se ho dávat pravidelně i večer.. naše slabina je, že když už vylízám k postýlce do pokojíčku kde pí se starším 7letým synem asi tak po 5x do 2h beru ho k nám do ložnice...
Rozhdně byste neměla navykat syna na to, že se při nočním probuzení a křiku přesune k Vám do postele, v podstatě byste ho měla nechat v postýlce, protože děti potom získají takový podmíněný návyk, že při nočním probouzení, které v tomto věku může být zcela normálně třeba 6x za noc, vyžadují přítomnost matky, chování a přesun do Vaší postele. Také v 8 měsících byste mu měla postupně snižovat počet nočních krmení, nepíšete, jak často je krmen, ale v podstatě od 6 měsíců věku už je možné noční stravu postupně redukovat. Malé děti se mohou takto častěji budit i v období nějakých vývojových pokroků, třeba když začínají lézt nebo se postavovat, samozřejmě přechodné zhoršení spánku může také souviset s růstem zubků, který by v tomto věku měl již začínat.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta