Dobrý den,mám dotaz je mi 65 let a trpím nespavostí již řadu let, a teď když jsem v důchodu je to čím dál horší,každý večer beru Lexurin 1,5 mg a stejně nespím,nebo jen dvě tři hodiny,chtěla bych se zeptat jestli Melatonin by mě pomohl,protože jsem již tak vyčerpaná,že přes den po obědě si musím lehnout a to jsem nikdy nemusela. Posím odpovězte mi .Děkuji Kofroňová
Léčba melatoninem by ve Vašem případě mohla pomoci, protože s věkem ubývá spánkového hormonu, což se podílí na potíží s usínáním a se zhoršenou kvalitou spánku. Melatonin je obsažen v léku, který s ejmenuje Circadin a může Vám ho předepsat obvodní lékař. Poraďte se s ním také o současném užívání Lexaurinu, protože účinky léku na spánek se mohou navzájem sčítat, bylo by spíše vhodné, abyste Lexaurin v době užívání Circadinu vysadila. Stejně tak se s obvodním lékařem domluvte, zda by nebylo vhodné doplnit psychiatrické nebo psychologické vyšetření, protože za nespavostí může často být nějaká psychická porucha- úzkostnost, neurotické projevy nebo deprese a je dobře tuto možnost vyloučit.
|
|
Dobrý den,je mi 24 let a jsem studentem VŠ,už asi 2 roky trpím poruchami spánku. Mám obavy ze spánku,protože když usnu,tak se probudím třeba i po hodině a většinou se mi zdají dost hrozné sny. Po tom probuzení mi trvá dost dlouho než zase usnu a opět ten spánek není hluboký. Většinou se pak cítím celý den ospalý,bez energie,jsem trochu podrážděný a nemám moc dobrou náladu. Ani nezáleží na tom,v kolik hodin jdu spát,protože stejně usnu až kolem třetí hodiny a spím asi tak 3 hodiny,ale ani ne v kuse. Zkoušel jsem už velké množství přírodních léků,ale nic moc nezabralo. Dokonce ani melatonin. Ještě bych chtěl říct,že mě většinou při usínání brní levá ruka a přijde mi,že jakoby nedostatečně dýchám a že se mi neprokrvuje mozek a za následek to má tu nespavost. Každý den už také ulehám do postele s tím,že mám prostě strach,aby se mi nezdály ty noční můry a i před spaním mě pořád ruší nějaké myšlenky a nedovolí mi usnout,mozek nedokáže vypnout. Jen by mě zajímal Váš názor,moc díky...
Vzhledem k tomu, že Vaše potíže trvají už 2 roky, je vhodné vyhledat poradu lékaře. Vaše potíže mohou být spojené se zvýšenou úzkostností, nervozitou, s obavami ze spánku a protože Vám nemomohly přírodní prostředky, je potřeba zvážit, zda by Vám na přechodnou dobu nepomohly nějaké léky. Většinou je v těchto případech vhodné psychologické vyšetření, aby se odhalily příčiny potíží se spánkem- úzkostnost, deprese nebo případná psychická traumata, která se Vám mohou promítat do oněch děsivých snů, kvůli nimž se bojíte pak usínat. Po psychologickém vyšetření nebo i jako první vyšetření můžete vyhledat psychiatra. Pomoci může také dlouhodobá psychoterapie. Brnění ruky může být spojené s problémy s krční páteří, ale samozřejmě může mít i jiné příčiny, pokud je spojené s dechovými potížemi, může to být způsobeno také nedostatkem vápníku a hořčíku v těle, ale nelze to takto přesně říci, měl by se na Vás podívat lékař.
|
|
Dobrý de,
je mi 32 let a mám problémy se spánkem, usnu celkem v pohodě, ale tako kolem 2 hod. ranní se vzbudím a nemohu usnout, pořád se převaluji, jsem neklidná, občas si po probuzení vemu 1 tabletu neurolu, ale mám strach, abych si na tyto prášky nezvykla, už jsem z toho celkem nešťastná a hlavně si pořádně nedovodu odpočinout a během dne na mne padá únava, děkuji za odpověď.
Podobné potíže, tedy noční probouzení, může být spojené s poruchami nálady, někdy s depresí, proto doporučuji vyloučit tuto příčinu na prvním místě. Pokud potíže trvají dlouhou dobu ( několik měsíců) je určitě na místě vyšetření psychiatrem.
|
|
jak dlouho mohu užívat circadin po dvou baleních se spánek zlepšil ale budím se po 1 hodině spánku celkem spím 4-5 hod unavena jsemnekuřák abstinent děkuji za odpověd.
Doporučená doba užívání Circadinu je 13 týdnů.
|
|
Dobrý den - nemám problém s usínáním, můj spánek je plnohodnostný , jen spím přesně 6 - 6,5 hodiny. Takže pokud jdu spát ve 22 hodin, tak nemám problém vstát do práce - to vstanu mezi 4-4,30 - mohla bych spát sice déle, ale probudím se čilá a odpočinutá. Horší je to o víkendu - kdy vstávat nemusím, ale přesto vstanu. Řeším to zatím tak, že jdu spát po půlnoci , abych se probudila alespoň po šesté hodině. Přes den unavená nejsem. Toto se mi stává již několik měsíců a nevím si rady. tak brzy opravdu vstávat celý život nechci. Děkuji za radu.
Potřeba spánku je hodně individuální, člověku může stačit i 6 hodin spánku, důležité je, zda se cítí odpočatý, dobře vyspalý. Nepíšete, jestli je to nějaká změna ve Vašem spánkovém režimu nebo takto spíte dlouhodobě. Pokud jste dříve spala delší dobu a došlo ke změně, poraďte se ještě s obvodním lékařem, který Vás zná, zda jsou potřeba nějaká vyšetření ( krátkou dobu spánku může způsobovat například porucha funkce štítné žlázy nebo jiná onemocnění). Pokud máte takovouto potřebu spánku dlouhodobě a jste vyspalá, není žádné vyšetření ani léčba potřeba.
|
|