Dobrý den,
jsem 23-letý student VŠ a již cca rok a půl trpím nespavostí. Jsem léčen tritticem a mirtazapinem, spím relativně dobře. Léků se chci ale zbavit, proto jsem se rozhodl pro KBT. Můžete mi prosím poradit nějaké centrum či terapeuta v Praze s dobrými referencemi? Nejlépe hrazeného pojišťovnami, existuje-li.
Děkuji.
KBT se zabývá v Praze např. Psychiatrické centrum Praha, Psychiatrické centrum Ondřejov. Na hrazení pojišťovnou se musíte zeptat, obecně psychoterapie bývá hrazena pojišťovnou omezeně.
|
|
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Už druhý měsíc se v noci pravidelně budím a nemůžu pořádně usnout, protože se dusím návalem vzteku. Nedokážu si to vysvětlit. Vztek je tak silný, až mi stahuje hrdlo a jediné, co mi pomáhá, tak je se vybrečet. Nevím, jestli má na to vliv, že mám šesti měsíčního chlapečka a manžel vedle mě bohužel někdy dost hlučně pochrupkává. Často mívám i dost živé a děsivé sny a manžel mě musí budit. Ale ty sny jsem mívala i dříve a takové problémy jsem nikdy neměla. Ráno jsem potom nevyspaná, pořád mě bolívá hlava, a když se snažím si přes den lehnout, tak neusnu. Prosím, poraďte.
Může se jednat o stavy, které se nazývají panické ataky, i když pocit vzteku, který popisujete nebývá úplně typický, častěji to bývá nějaký obava, strach, typické je spojení s dechovými potížemi, někdy i s bušením srdce. Zkuste se nejdříve zamyslet nad vaším denním programem, třeba ubrat některých povinností, pokud to jde, zařadit si nějaké příjemné činnosti v průběhu dne, méně se stresovat. Pokud Vás tyto potíže opravdu trápí hodně, nezbývá než vyhledat psychologa eventuálně psychiatra a poradit se s ním, možným řešením může být třeba psychoterapie nebo i přechodné podávání léků.
|
|
Mám delší dobu psychické problémy,delší dobu již požívám antidepresíva a léky na spaní,bojím se,že se jich do smrti již nezbavím,cítím se stále unavená ospalá,vypadává mi paměť,jsem lítostivá,někdy hodně podrážděná,neústále se něčeho bojím, nemohu usnout a potom vstát,cítím se úplně odepsaná a nemožná,kamarádky říkají,že si vymýšlím když někoho podezřívám a domnívám se že je to pravda.
Musíte se připravit na to, že psychické poruchy se léčí dlouhodobě. Potíže s nimi spojené, jsou velmi nepříjemné, pokud Vám nezabírají léky, které užíváte, necítíte se dobře, měla byste o svém stavu uvědomit hlavě psychiatra, který se o Vás stará, protože samozřejmě možností léčby je více. V některých případech může pomoci také psychoterapie.
|
|
Dobrý den, mám 8.týdenního chlapečka a máme problém s denním spaním. Usne vždy na 25-30minut a po této době se vzbudí a už neusne. Zkoušela jsem houpat, vozit v kočárku nebo jen nechat ho ležet, ale vůbec nic nezabírá. Dokonce jsem si pohlídala 25minut a v době kdy se začal budit jsem ho pohupovala nebo vozila, nic nezabírá. Jedině kdy spí déle je při jízdě autem. Večer má problémy s usínáním, nosíme ho nebo houpeme v lehátku a usnutí trvá zhruba 1-2hodiny, záleží den ode dne. V noci pak spí, budí se po 3-4hodinách na kojení a hned usne. Takže noční spaní je v pořádku. CO mám udělat aby přes den zabral na delší dobu? Přijde mi že je pak nedospalý a přetažený. Toto trvá již 3týden. Děkuji za radu. Týna
Již malému dítětei je nutné vytvořit pravidlený denní režim, večer by mělo být dítě po krmení a koupání uložené do postýlky, protože si musí zvyknout na postýlku jako na místo, kde se usíná. Takže není dobré, abyste své miminko uspávali v náručí, zvykne si na to a pak to bude vyžadovat k usínání i později. Pokud dítě neusne okamžitě po uložení do postýlky, nijak to nevadí, zálěží na něm, kdy usne. Pokud je dítě nakrmené, přebalené, nic mu neschází, nechte ho v postýlce, až samo usne. Každý pláč dítěte neznamená nutně, že se něco špatného děje, takže to nemusí být pro Vás výzva, abyste ho houpali a chlácholili. To, jak spí během dne příliš ovlivnit nemůžete, důležité je vytvořit hlavně správný rytmus nočního spánku, protože ten bude pak časem převládat nad denním spánkem. Důležitý je také klidný přístup k dítěti, prokazuje se, že děti maminek, které jsou nervózní, úzkostlivé nebo depresivní, spí hůře.
|
|
Trpím chronickou nespavostí, za léta co jsem chodila k psychyatrovi a užívání různých léků od diazepamu,oxa..nitra...neurolu, lexaurinu, stilnoxu jsem skončila na 1 tabletě Rivotrilu na noc a v případě větší zátěžě, jak fyzické, tak psychycké si přidávám1/2stilnoxu. Rivotril takto užívám již 12let.Lékař to nechce měnit i když jsem slyšela,že jsou i jiné léky na kterých by nevznikala závislost a nemají takové vedlejší účinky. Prosím o radu jestli by se v mém případě dalo ještě něco dělat. Je pravda, že jsem víc citlivá a moc zátěže už nevydržím Předem moc děkuji za odpověď. Marie
Na nespavost samozřejmě existují i jiné typy léků, ale jejich použití musí zvážit lékař, který se o Vás stará a zná Vaše potíže. V případech, kdy se kombinuje nespavost s depresí , mohou pomoci některé léky proti depresi, které mají zároveň příznivý účinek na spánek. Na nespavost u starších lidí se doporučuje také spánkový hormon, melatonin, který je obsažen v léku Circadin, ale tuto možnost byste musela opět probrat se svým lékařem.
|
|