Dodrý den,již několik let trpím nespavostí.Usínám rychle,ale zhruba po hodině se probudím a pořád dokola.Nespím nikdy v celku déle než 2 hodiny.Přes den bývám unavený.Velmi dobře na mě působí černá káva.Po jejím vypití v noci ihned usnu,ovšem zase se po krátké době probouzím.Po lécích na spaní je to ještě horší.Je možné zlepšit kvalitu spánku?
Děkuji.Silný.
Závisí to velmi na příčině Vaší nespavosti, Vašich opakovaných nočních probouzeních. Kvalitu spánku může zlepšovat podávání spánkového hormonu, melatoninu, který je u nás k dispozici ve formě léku na nespavost s názvem Circadin, rozhodně stojí za to tento lék vyzkoušet, protože nemá nežádoucí účinky. Předepsat Vám ho může obvodní lékař. Pití černé kávy na zlepšení spánku se rozhodně nedoporučuje, naopak kofein má stimulační vlivy a spánek zhoršuje. Samozřejmě by se měla hledat příčina Vašeho špatného spánku, většinou se doporučuje psychologické nebo psychiatrické vyšetření k vyloučení deprese, úzkosti atp. Je potřeba také zjistit, zda netrpíte nějakou poruchou spánku, která by Vás v noci mohla budit, to mohou být třeba zástavy dechu ve spánku nebo pohyby nohama, kterých si nemusíte vůbec všimnout. Zjištění těchto poruch pak už vyžaduje odborné vyšetření.
|
|
Dobrý den.je mi 38 let.Pracuji jako pekař na noční směně.Vracím se ze směny kolem 10 hodiny dopoledne.Nemohu však usnout.Někdy usnu a po 15 minutách se vzbudím a už neusnu.Pak jsem pěkně unavený a přesto neusnu.Večer před směnou si jdu lehnout,ale opět neusnu,přestože se snažím na nic nemyslet.Když mám volno,někdy večer usnu únavou hned,ale vzbudím se ve 4 ráno a už neusnu.Čaj na spánek nepomáhá a léky na spaní a Myolastan/ ne vždy pomůže /nechci pořád brát kvůli návyku.Poradíte prosím?
Porucha spánku při směnném režimu bývá poměrně častá a léčba je pochopitelně dost obtížná, takže pokud člověk práci na směny toleruje hodně špatně, doporučuje se najít si práci mimo směnný režim ( vím, že je pro často velmi obtížné, zvláště třeba v menších městech). Jako první opatření se doporučuje během spánku ve dne si zajistit nerušené prostředí ke spaní, pokud je to možné. Měl byste si vybrat čas, kdy jste během dne opravdu ospalý, můžete si také spánek rozdělit třeba do dvou úseků během dne- záleží na tom, jak Vám to bude nejlépe vyhovovat. Pokud je stejně potíž s usínáním, tak je nutné podávat léky na spaní ( např. Stilnox, Hypnogen), samozřejmě , že určité riziko návyku je, ale zase zajištění spánku je také velmi důležité, takže samozřejmě pak člověk vybírá mezi dvěma možnostmi.
|
|
Již 2 roky trpim nespavosti, pravdepodobne od doby, co sloužím střídave, ale nepravidelne denní a nočni sluzby. Beru Stilnox, jen 1/2 tablety. Někdy spím jen 4 hodiny, někdy 6 i 7 hodin. Přes den se ale necítím fit, jsem unavena, ospalá. Dříve jsem zkoušela různé čaje, ale nic nepomáhalo. Obávám se závislosti na Stilnoxu. Můžete mi poradit? Jsem 3 roky před důchodem, o změně práce neuvažuji, žádná lepší není. Děkuji za odpověď.
Při směnném režimu se také doporučuje podávání melatoninu, spánkového hormonu. U nás je melatonin k dispozici ve formě léku na nespavost, jmenuje se Circadin a může Vám ho předepsat obvodní lékař. Rozhodně tato léčba stojí za vyzkoušení místo podávání Stilnoxu.
|
|
Dobrý den,
usínám kvůli vstávání do práce dříve jako přítel. Většinou se mu podaří mě vzbudit v první fázi spánku. Poslední dobou se mi motá hlava a zapomínám. Může to mít souvislost s tím, že mě v noci budí. Děkuji za odpověd´.
Nedá se říci, že jedno probuzení by mělo vést k nekvalitnímu spánku a potížím, které popisujete. Přesto je to jistě nepříjemné, a pokud Vám to vadí, poproste přítele, aby se choval tišeji nebo spěte odděleně.
|
|
Dobrý den,
mám poněkud odlišný problém než je v ostatních příspěvcích.
V týdnu spím v průměru 4 hodiny denně, jelikož mi vyhovuje práce v noci, žel ale ráno vstávám brzy do práce a často se mi stává, že neslyším budík, a to mám nastaveny vždy 4 různé druhy, které i často měním. I přesto je neslyším, jelikož mám tvrdý spánek. Stává se mi to i přes víkend, kdy obyčejně spím cca 7 - 8 hodin.
Existuje nějaké řešení na opačný problém, tedy "léčbu" tvrdého spánku?
Díky
Ve Vašem případě se nejdená o "tvrdý spánek", ale o to, že spíte velmi krátkou dobu, tedy 4 hodiny denně, což Vám pravděpodobně nestačí a ráno se špatně probouzíte proto, že byste potřeboval delší dobu spánku. Neschopnost se ráno probudit je často projevem spánkové deprivace, tedy dlouhodobého nedostatku spánku. Jenom částečně zřejmě naspáváte svůj spánkový dluh z týdne během víkendu. Takže pokud chcete nějaké řešení této situace, je jím jedině dopřát Vašemu tělu dostatečně dlouhý spánek a neponocovat.
|
|