spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 411. - 415.

 81  82  [ 83 ]  84  85  86  87  88  89  90  91 

Já bych se chtěla zeptat proč většinou nemůžu usnout,někdy se to podaří ale po chvíli se zase probudím a nikdy se mi nepodaří usnout tak dobře,že bych se cítila nějak skvěle.
Nejčastěji bývají problémy s usnutím spojené se stresem, s napětím nebo úzkostí, s nervozitou, s níž člověk uléhá. Řada lidí není schopná před spaním prostě " vypnout" a prochází si v hlavě události předchozího dne, obavy ze dne dalšího, prostě různé starosti. Tyto myšlenky potom mohou zabraňovat klidnému usnutí. Doporučuje se proto dodržovat správnou životosprávu, věnovat se večer klidným činnostem, zařadit dostatek fyzické aktivity během dne, naučit se různé relaxační metody před spaním, více se můžete dovědět v populárně naučných knížkách o nespavosti. Další příčinou může být neklid v nohou před spaním, brnění, mravenčení, to by pak mohlo jít o syndrom neklidných nohou a musel by Vám poradi odborník.
Dobrý den,již delší čas cca od června mě trápí potíže s nespavostí a jsem opravdu už zoufalá.Začlo to přemírou stresu a úzkosti.Byl mi nasazen neurol a AD Ellify,přičemž jsem při této kombinaci,jistou dobu spala aspoň 4hodiny.pak se to zhoršilo a nemohla jsem usnout vůbec.Můj psychiatr mi k AD Ellify po vysazeni neurolu přidal tabletky chlorprothixen 15 mg,který mi až donedávna při nespavosti pomáhal,ale asi před měsícem a půl mi přestal účinkovat i ten.Tak mi psychiatr předepsal k chlorprothixenu ještě AD Mirzaten,ale ani po 1 1/2měsíci jsem nezaznamenala zlepšení ba naopak.Předtím jsem spala alespoň polospánkem.Kdežto teď nemůžu opět vůbec usnout a celou noc jen proležím,beze spánku.Minulý pátek mi psychiatr doporučil vysadit AP Eliffy,AP Mirzaten i chloprothixen a na zkoušku napsal Tritico. Nechápu proč mám pořád takové problémy se spánkem,protože po psychické stránce se cítím daleko lépe než když jsem jakákoliv antidepresiva brala,ale paradoxem je že čím déle jsem chlorprothixen brala,tim menší byl jeho účinek.Nevím jestli nemám požádat o vyšetření i na EEG nebo do spánkové laboratoře. A ještě bych se chtěla zeptat za jak dlouho Tritico začíná působit,mám ho brát po 1/3 75mg přičemž dneska jsem na 3 den na 1/3 a žádný účinek se zatim nedostavil.
Ke změnám Vaší léčby se dá vyjádřit jenom těžko, lékař stanovuje léčbu na základě vyšetření pacienta, na základě předpokládané příčiny nespavosti. Předpokládám, že příčina nespavosti je , jak to většinou bývá,. v psychické oblasti - úzkostnost nebo depresivní potíže, i když píšete, že depresivní se necítíte. I tehdy na poruchu spánku mohou zabrat dobře některá antidepresiva, patři mezi ně práce Tritico. Účinku Trittica ještě vyčkejte, může trvat několik týdnů. Výběr léků na nespavost zálěží do určité míry na ošetřujícím lékaři, jak posoudí Vaši poruchu. Pokud máte nějaké pochybnosti, můžete samozřejmě svou léčbu osobně zkonzultpovat s jiným psychiatrem. Další důležitou věcí však je, že léčba nespavosti by měla být provázena také psychoterapií. Součástí léčby jsou relaxační techniky před spaním, ale také psychoterapie, která učí pacienta pracovat s úzkostí a se stresem, s obavami, které má často spojené se spánkem. Často se používá tzv. kognitivně behaviorální terapie, ale pomoci mohou i jiné metody. Ve spánkové laboratoři se většinou na žádnou příčinu nespavosti nepřijde, ale poradit se se specialistou na poruchy spánku samozřejmě můžete.
Dobrý den, již 3 měsíce pracuji pouze na noční směny 7,5h -5 dní v týdnu.. Zpočátku jsem ihned po příchodu domů šla spát a s usínáním jsem neměla problém a spánek trval 7-9h. Po změně letního času na zimní jsem překonala časový posun 1h a usíná se mi velmi těžce až v odpoledních hodinách a spánek trvá max. 5 hodin. Po ukončení noční směny, ani během práce v noci nejpocituji únavu. Jen mi docela začíná vadit, že spím tak málo a ani o víkendu nespím déle než 5-7 hod. Nejedná se o nějakou poruchu spánku? Na noční směny budu chodit do konce roku 2010. Vrátí se můj spánkový režim do normálu pokud budu zase pracovat na opačné ranní směny? Je emi 40 let. Děkuji za odpověď
Pokud je Vaše práce na směny jenom takto časově ohraničená a vrátíte se opět k normálnímu režimu, doporučuji vyčkat. Denní spánek se dá obecně prodloužit podáváním hypnotik, léků na spaní, ale ve Vašem případě je opravdu vhodné počkat, zvláště když se necítíte během nočních směn unavená. Je velmi pravděpodobné, že se Váš spánek zase vrátí k původnímu režimu až přestanete pracovat na směny. Pokud by s tím byl problém, můžete vyzkoušet krátkodobě podávání melatoninu ve večerních hodinách, ale je možné, že toto řešení nebude potřeba.
Již x let špatně spím,manželka usne hned jak se dostane do postele,mě to trvá.V noci se budím vyspán a ráno hrůza,nebo se vzbudím o hodinu přeb budíkem a již neusnu a jsem unaven.Co s tím.Děkuji za odpověd.Jaroš.
Nespavost by měla být vždycky vyšetřena, součástí vyšetření je hlavně psychologické nebo psychiatrické vyšetření, protože mnohdy je příčina nespavosti v psychické oblasti. Podle toho se potom řídí i léčba, někdy lépe než léky na spánek pomohou na zlepšení nespavosti antidepresiva- léky proti depresi nebo léky proti úzkosti. Součástí léčby nespavosti by měla být také dlouhodobá psychoterapie.
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s náměsíčností. Když jsem byla malá tak jsem několikrát náměsíčná byla, ale teď už jsem dlouho nebyla, je mi 19 let, tak bych se chtěla zeptat jestli je nějaké riziko, že v budoucnu budu ještě někdy náměsíčná a jestli touto poruchou tedy trpím nebo ne. A pak bych se chtěla ještě zeptat jestli mají na náměsíčnost nějaký vliv depresivní myšlenky. Zrovna totiž neprožívám nejšťastnější období a mívám dosti depresivní myšlenky, tak bych se chtěla zeptat jestli by to náhodou nemohlo tu náměsíčnost vyvolat a vůbec jestli by mají ty myšlenky na náměsíčnost nějaký vliv. Bojím se totiž, abych si při případné náměsíčnosti neublížila nebo neublížila někomu jinému. Možná je to zbytečná otázka, jen bych chtěla znát názor odborníka na toto. Děkuji a přeji hezký den
Depresivní myšlenky s výskytem náměsíčnosti nesouvisejí, takže z toho mít obavy nemusíte. Jestli se Vám ještě může někdy stav náměsíčnosti objevit nebo ne , se dá říci těžko. Většinou je ale náměsíčnost poruchou spánku, která se vyskytuje u dětí a s věkem potom mizí, u velmi malého procenta může přetrvávat do dospělosti. Spíše je tedy pravděpodobné, že náměsičnost přejde. |Náměsíčnost může provokovat ponocování a nepravidelný režim spánku, takže byste se tomu měla vyhnout, také alkohol může náměsíčnost provokovat. Pokud trpíte depresivními nebo úzkostnými myšlenkami, měla byste se obrátit (bez ohledu na náměsíčnost) na odborníka- psychologa nebo psychiatra.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba