Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na několik věcí,které se týkají potíží se spánkem. Jedná se o mou skoro padesátiletou maminku. Poruchou spáku trpí už asi 4 roky. Ta se projevuje,tak že v průběhu noci se několikráte budí bez zjevné příčiny. Do postele se večer těší,jakmile a netrvá to dlouho usne ,tak se poprvé do hodiny vzbudí. Ráno vstává neodpočatá. Bohužel má i přidružené nemoci,jako nadváhu,neurologické problémy atd. Proto by mne zajímalo jak a kde v okolí mého bydliště(Ostrava)je možnost navštívit odbornou pomoc,protože je markantně viditelné jak ji stávajicí situace ničí. Předem Vám děkuji za odpověď. NAschledanou,Ondra
Poruchami spánku se zabývají na ostravském neurologickém oddělení, předpokládám, že funguje i nějaké poradna, ale konkrétní informace nemám. Většinou ale odborná poradna chce doporučení od obvodního lékaře. První cesta nemocného s nespavostí by měla vést k obvodnímu lékaři, který doporučí základní léčbu a potřebná vyšetření - základní odběry včetně funkce štítné žlázy, neurologické vyšetření , psychiatrické vyšetření. Píšete, že maminka má neurologické onemocnění, porucha spánku může souviset také s tímto onemocněním. Taky je nutno vyloučit např. depresi jako příčinu nespavosti. Nespavost taky může souviset s užíváním některých léků např. na vysoký krevní tlak.
|
|
Dobrý den. Rád bych se obrátil na nějakého lékaře specialistu, který mi pomůže s léčbou mých potíží se spánkum. Dle informací , které jsem našel v knize se u mě pravděpodobně jedná o chronickou nespavost, která je způsobena strachem z nevyspání a z obtížemi tento stav zvládat. Člověk se pak dostává do začarovaného kruhu a stav se zhoršuje. Akutní stav většinou netrvá déle než měsíc, přesto se mi potíže neustále vracejí. Prostě je to začarovaný kruh. Člověk má obavy, že po probdělé noci nedokáže zvládnou pracovní nápor. Tím zaměstnává mozek, který se nedokáže uvolnit a tedy navodit normální spánek. Rád bych svůj stav nějak léčil, pokud to jde, ale nevím, na koho se mám v Plzeňském kraji obrátit. Nechci pouze polykat desítky prášků, ale problém aktivně řešit. Děkuji za radu a přeji hezký den. Petr
Neporadím Vám konkrétní pracoviště ve Vašem kraji, ale léčbou tohoto typu nespavosti se zabývají hlavně psychiatři a psychoterapeuté (což mohou být také psychologové, nejen lékaři). Nejlépe se osvědčuje tzv. kognitivně behaviorální terapie, zkuste tedy např. obvolat nebo obejít psychiatrická pracoviště a poptat se, kdo se zabývá léčbou nespavosti a tímto druhem psychoterapie. Často je těžké odborníka najít, protože specialistů, kteří se touto léčbou zabývají, je u nás málo. Samozřejmě pomoci může i jiný druh psychoterapie. Je velmi správné, že se chcete do léčby pustit takto aktivně, doufám, že příslušného odborníka najdete.
|
|
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Již 6 měsíců velmi špatně spím, spíše skoro nespím. Vše začalo, když mi doktoři objevili nádor. Čekání na operaci a všechna vyšetření s tím spojená trvala 4 měsíce. Po operaci jsem brala Lexaurin, ten mi docela pomáhal, jak při spánku tak na uklidnění, teď jsem jej chtěla vysadit. Dortor mi řekl, že Lexaurin můžů hned vysadit. Opět jsem přestala úplně spát. Beru Zolsanu, ale stejně usnu jen na 2,5 hodiny. Prosím o radu, jak by se tato velmi nepříjemná situce dala řešit, zda by bylo vhodné vyhledat odbornou pomoc, nebo zda mám nadále brát prášky na spaní, po kterých stejně moc nespím. Děkuji za odpověď
Měla byste znovu vyhledat poradu lékaře. Popisujete velmi dobrý účinek Lexaurinu, což je lék, který patří meyi benzodizepiny a nedoporučuje se na dlouhodobou léčbu nespavosti. Je ale možné, že Vaše nespavost byla hodně podmíněná úzkostí a tu dokázal Lexaurin dobře ztlumit, a proto jste spala lépe než nyní se Zolsanou. Je potřeba zvážit, zda byste neměla nějaký lék na tlumení úzkosti ještě užívat. Další možností, která by Vám možná také mohla pomoci, je užívání léků ye skupiny antidepresiv, tyto léky v nízkých dávkách mohou fungovat dobře na nespavost. Poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo s psychiatrem, neurologem, protože zlepšení spánku je pro Vás důležité.
|
|
Prosím o radu, poslední dobou, cca 1-2 měsíce nejsem schopná usnout, jsem unavená a chci spát, ale nejde to, slyším jakýkoliv zvuk, jen co začnu usnínat, tak se mi rozbuší srdce, vzbudím se a takhle pořád dokola. Přítel chodí spát o 1-2 hodiny později a já ho vždycky slysím. Už spíme i každý zvlášť, mám tmavou ložnici, není tam příliš teplo, mléko ani čaje nepomáhají. Zkoušela jsem Benosen, ale to mi moc dobře nedělá. Ráno jsem nevyspalá a mám pocit, že celou noc bdím. Pak mě bolí hlava, jsem naštvaná atd. Co s tím jde dělat?
Příčinou vaší nespavosti pravděpodobně budou psychické příčiny, možná celkové přetížení, psychické přetížení nebo citové vypětí, stres, nervozita. Zkuste dodržovat pravidla spánkové hygieny, uvolnit se před spaním, pustit starosti a napětí z hlavy, můžete využít třeba poslech relaxační hudby, můžete s etaké naučit metodu tzv. autogenního tréninku. Základní rady, jak si poradit s nespavostí najdete na těchto stránkách nebo v knížkách, zabývajících se nespavostí, např. kniha od J. Praška, ale samozřejmě i další. V léčbě můžete vyzkoušet ještě např. třezalku, ve formě čase nebo dražé, třezalka má kromě účinku na spaní také protidepersivní účinek, a to často také pomůže vylepšit spánek. Pokud žádné z uvedených opatření nepomůže, měla byste se obrátit na obvodního lékaře, který Vám může na přechodnou dobu předepsat léky na spaní.
|
|
Dobrý den,
potřebuji nějakým způsobem léčit své problémy se spaním. Praktického lékaře mám ale v místě trvalého bydliště je nějaká možnost navštívit přímo lékaře v Praze, který by mi případně předepsal melatoninové léky?
Děkuji za odpověď
Odborný lékař většinou vyžaduje k vyšetření doporučení obvodního lékaře. Můžete se nejdříve zeptat na obvodě v místě vašeho současného pobytu, zda bv Vám některý obvodní lékař byl ochoten předepsat léky na spaní nebo Vás doporučit k odbornému vyšetření.
|
|