spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 371. - 375.

 71  72  73  74  [ 75 ]  76  77  78  79  80  81 

Dobrý deň.V minulosti som ma problémy z úzkosťou konkrétne zo strachu z chorôb čo vyústilo jedného dňa do nespavosti a neskôr som už nevedel zaspať zato že som sa bál že nezaspím.Vyriešili to AD (Cipralex) ktoré som rok bral a počas roka som spal normálne.Po ich vysadení a rozchode z dlhodobou partnerkou sa nespavosť vrátila. AD som odmietol pretože síce mi pomôžu ale keď ich vysadím príde to znova. Moja nespavosť : Zaspávanie 30 min až 2 hodiny niekedy aj 3. Prebúdzanie po 4 hodinách a optiažne zaspávanie.Aj po 6 hodinách spánku sa cítim nevyspatý. Trvá to asi 4 mesiace. Začal som Brať L-Triptofan a začínam cvičiť v posilnovni. Moja otázka je.Je to už tak vážne že to môže ohrozi´t moje zdravie a mám začať brať AD alebo mám cvičiť a užívať doplnky nadalej a možno to pomôže. Ďakujem za odpoveď.
Čtyři měsíce trvající nespavost je již důvodem k návštěvě lékaře. Na Vaši otázku, zda začít léčbu antidepresivy či ještě čekat se odpovídá obtížně, ale obecně takto dlouho trvající nespavost je již důvodem k zahájení léčby - někdy to nejsou antidepresiva, ale léky na spánek ( hypnotika) nebo léky na tlumení úzkosti. To, zda příčinou nespavosti je u Vás deprese, by měl posoudit odborný lékař- psychiatr. Pokud to tak je, máte s těmito léky dobrou zkušenost a víte, že se Vám je podařilo vysadit, takže léčba může být přechodná. V zavedené životosprávě ( výživové doplňky, cvičení) určitě pokračujte. Protože se Vám problém se spánkem i poruchou nálady vrací, informujte se také na možnost psychoterapie, která má u léčby nespavosti velký význam.
Vážený pane dokotore, Je mi 45 let. Před 1/2 rokem jsem se přestěhovala k příteli. Do té doby jsem bydlela se synem. I v době kdy jsem bydlela sama a spala sama na posteli jsem mívala noci, kdy se mi celou noc nedařilo usnout. Toto se měnilo v průběhu 3 noci spánek 2 noci jsem nemohla usnout. Po přestěhování k příteli se tato situace ještě zhoršila. Nemohu usnout třeba 5 nocí po sobě a při tom cítím velkou únavu. Jsem podrážděná, nemám chuť na činnosti, které mne baví a svou práci překonávám jen s velkým úsilím. Můj přítel už je natolik ohleduplný, že se snaží se mnou dodržovat spánkovou hygienu. Snažíme se chodit spát ve 22h. Zlobím se sama na sebe, protože, pokud není ve všech místnostech klid, nikde se nesvítí, tak se můžu vnitřně uklidnit a usnout. Tím i jeho vlastně trápím. Usnu cca po 30 minutách ale po 2 h se probudím a cítím v těle velké napětí. Snažím se ho potlačit cvičením a pak se prudce uvolnit. To polevuje asi tak na 1 h. Pak přichází opět vnitřní napětí, které se snažím potlačit vědomým uvolňováním celého těla. přicházeji však noční děsy, nepříjemné představy. Někd se mi ale podaří na chvilku usnout ale budím se každou hodinu a sleduji čas, kdy už budu muset vstávat. Děkuji za odpověď
Je velmi chvályhodné, že se snažíte dodržovat spánkovou hygienu, ale je pravděpodobné, že budete v tomto případě potřebovat již pomoc odborníka, alespoň na počáteční zlepšení situace se spánkem. Nejpravděpodobnější příčina Vašich potíží je psychická- může to být úzkost, nervozita nebo i depresivní naladění, to se odhaduje těžko a měl by to posoudit odborník. Na prvním místě byste měla navštívit obvodního lékaře, ten by Vás měl nasměrovat k dalšímu odborníkovi, což by měl být nejspíše psycholog nebo psychiatr. Pokud byste se s obvodním lékařem nedomluvila, můžete se obrátit na psychologa nebo psychiatra sama. Je možné, že se ve Vás nahromadilo nějaké napětí, stres, úzkosti a to vše se projevuje špatným spánkem a nočními děsy. Je potřeba posoudit, zda byste neměla brát nějaké léky na zlepšení spánku nebo na potlačení úzkosti, na přechodnou dobu - např. několika měsíců, v tomto mezidobí by bylo vhodné navštěvovat psychoterapeuta, psychoterapie by Vám pak měla pomoci, abyste se postupně zbavila potíží a nemusela již brát léky. S návštěvou odborníka neváhejte, protože se zbytečně trápíte a léčení se oddaluje.
Dobrý den, již delší čas mám jeden a ten samý problém. Je mi 20 let. Chodívám spát pravidelně okolo 24 hodiny, spávám obvykle 8,5 hodiny. Ale budím se nevyspalý a silně unavený, přitom, v minulosti jsem se po 8mi hodinách cítil opravdu svěže, nechápu, co se tak změnilo. Když mám možnost, tak spávám i déle (až 10hodin), ale výsledek je naprosto stejný. Takže je u mě běžná praxe, že si po obědě lehávám na 20-60min, ale v podstatě se to jen zhorší - jsem pak nepoužitelný dalších pár hodin. Odpolední spánek se mi daří vynechat tehdy, když mám lehký oběd, pak mi to nějak nechybí. Kávu nepiji, nekouřím, přiměřeně sportuji. Takže, co mám udělat proto, abych se cítil opravdu svěží a s chutí vstával z postele? (v noci usnu do 10minut, nejsem si vědom toho, že bych měl spánek přerušovaný, nebo nějak "neobvyklý")
Příčin Vašeho neosvěživého spánku může být celá řada. Spánek mohou narušovat některé poruchy, které vedou k opakovaným krátkým probuzením během noci, tato probuzení jsou tak kratičká, že si je člověk neuvědomuje a nepamatuje, ale znemožňují regeneraci a odpočinek organismu během spánku a vedou právě k pocitu únavy, ospalosti během dne a k pocitu špatného vyspání. Takovou poruchou spánku může být např. porucha dýchání ve spánku- projevuje se často chrápání, změlčením dechu, v nejhorším případě až zástavou dechu. Narušení spánku mohou způsobovat také pohyby nohama, které jsou rytmické, opakují se a vedou ke kratičkým probouzením. Tyto poruchy spánku umožní zjistit až vyšetření ve spánkové laboratoři- sledování spánku během noci. Další příčinou špatného spánku mohou být i poruchy nálady, úzkostnost, deprese, tato onemocnění diagnostikuje psycholog a psychiatr. Pokud tedy máte tyto potíže delší dobu, jak uvádíte, bylo by vhodné vyšetření odborníkem na poruchy spánku, seznam center najdete na těchto stránkách, většinou je ale požadováno doporučení od obvodního lékaře, takže Vaše první cesta by měla vést tam.
DOBRY DEN JEM V DUCODE JIZ 7.LET ALE TET POSLEDNI DOBOU NEMOHU SPAT JDU SPAT V 11.H LEZIM TAK DO PULNOCI ALE NEZABERU TAK VSTANU AZ SE CITIM OSPALA JDU SPAT TO UZ USNU.BRALA JSEM LEK PREDEPSANY OD LEKARE ALE JE NAVYKOVY TAK UZ JEM HO VYSADILA PROSIM MAM DAL POKRACOVAT COZ NECHCI, ALE JINAK NEVIM CO S TIM DELAT DIKY ZA ODPOVED JANA
Velmi záleží na tom, kolik hodin spíte a jestli Vám to stačí, jestli se cítíte dostatečně vyspalá. Předpokládám, že pokud jste v důchodu, můžete spát do 8.-9. hodiny, tím byste i při pozdním usnutí mohla naspat dostatečný počet hodin. Pokud se nevyspíte dostatečně a cítíte se unavená, potom byste mohla na zlepšení spánku vyzkoušet lék, který obsahuje melatonin, užívá se na nespavost starších lidí, u nichž hladina melatoninu, přirozeného spánkového hormonu, v těle klesá. Lék Vám může předepsat obvodní lékař. Další příčinou špatného usínání může být i úzkost nebo deprese, potom je potřeba psychiatrické vyšetření a někdy mohou pomoci léky cílené na tyto poruchy. Důležité je dodržovat nějaký pravidelný denní režim, nepospávat během dne, nepospávat u televize, mít přiměřený pohyb.
Melatonin je u nás volně dostupný nebo na lékařský předpis? Děkuji za odpověď.
Melatonin je u nás dostupný v podobě léku na nespavost starších lidí, lék se jmenuje Circadin a je na lékařský recept.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba