Dobrý den,od Nového roku mám problémy se spánkem. Každou noc se budím asi tak ve 2 ráno a tak do 5 hodin se převaluju a nespím. Ráno vstávám v půl 7, chodím spát v 11hod. A pak se celý den cítím strašně. Už jsem vyzkoušela bylinné čaje, kapky na spaní, léky na spaní. Léky samozřejmě zaberou, ale je mi po nich na druhý den strašně. Je mi 26 let a těch 26 let jsem dokázala spát i 12 hod denně. Nechápu,proč se ze dne na den nemůžu spát. Netrpím žádnými psychickými problém, neberu žádné léky, nic mě nebolí. Prosím ještě o nějakou radu, jak se zase pořádně vyspat. Začínám být zoufalá, protože již 3 týdny jsem strašně unavená. Předem moc děkuji za odpověď
S pozdravem Nina
Nejčastější příčinou takto předčasného probouzení spojeného s nemožností dospat, je deprese. Píšete, že žádné psychické potíže nemáte, přesto je toto příčina, která se musí vyloučit na prvním místě. Můžete sama ještě zkusit kromě bylinných čajů nař. léčbu třezalkou, která zlepšuje spánek a je také přírodním lékem proti depresivním potížím. Třezalka je volně dostupná v lékárně např. ve formě dražé. Než se spánek zlepší, je ale potřeba chvilku vyčkat nástupu účinku, to znamená tak 1-2 týdny. Pokud ale Vaše potíže budou celkově trvat déle než měsíc, bez tendence ke zlepšení, měla byste navštívit obvodního lékaře, píšete, že si berete nějaké léky, po nichž Vám není dobře, takže byste se měla domluvit na jiném léku, někdy mohou pomoci léky proti úzkosti nebo léky s antidepresivním účinkem. Obvodní lékař Vás také mže poslat na další vyšetření, pokud to bude třeba.
|
|
Dobry den, jiz delsi dobu uzivam pred spanim 50-100mg Trittica. Beru ho s dvou mesicni prestavkou od cervna 2010. Chci se zeptat, zda je mozne tento lek uzivat dlouhodobe nebo se musi vysadit? Recept mi pise ma obvodni lekarka a dle meho dojmu sama o Triticu prilis nevi. Zhruba pred tremi mesici jsem se pokusila trittico sama vysadit z 50mg na nulu a potize se spankem se velmi rychle vratily - zhruba do tydne. Trochu me to vydesilo, zda nejsem na tomto leku zavisla. Prosim poradte. Dekuji.
Trittico patří do skupiny antidepresiv, má velmi dobrý účinek na nespavost, proto se většinou používá k léčbě nespavosti, kde se předpokládá účast depresivního ladění pacienta. Léky ze skupiny antidepresiv se většinou berou dlouhodobě, nejméně rok, takže zatím tento lék berete půl roku, což ještě není tak dlouhá doba, v léčbě můžete určitě pokračovat, zvláště, pokud jste se pokusila lék vysadit a potíže se vrátily. Ze závislosti nemusíte mít obavy, např,. po ročním užívání po domluvě s Vaší lékařkou můžete zkusit pozvolné snížení dávky. Pokud máte pocit, že máte tendenci k depresivnímu naladění, můžete ještě vyhledat poradu psychologa nebo psychiatra a doplnit léčbu o psychoterapii, pokud takovou možnost ve svém okolí máte.
|
|
Dobrý den mám syna 5let když spí tak sebou mláty ráno je dobití a neví o ničem děkuji
Poraďte se s dětským lékařem, který Vám může dát i doporučení na odborné vyšetření - např. neurologické vyšetření nebo vyšetření ve spánkové laboratoři. Je potřeba ještě upřesnit, jak to noční mlácení vypadá, jestli syn mlátí hlavou o polštář, jestli mlátí tělem ze strany na stranu anebo kope nohama.
|
|
Dobrý den,
v poslední době se mi stává, že ve spánku často chodím jíst do kuchyně. Dříve jsem vytrvalostně sportovala a přikládala občasné vstávání a snězení něčeho jen nízkému nahrazení živin po tréninku.
Nyní ale již 5 měsíců nesportuji, přesto ráno v kuchyni najdu třeba obal od sušenky a teprve pak si matně vybavím, že jsem v noci zase něco jedla. V noci to víceméně nejsem schopna vůlí ovlivnit.
Poruchami příjmu potravy netrpím, usínání mi nečiní problém, nespavostí netrpím. Lze s tím něco dělat - mám jít někam k psychologovi? Ráda bych se toho zbavila, protože mi to nedělá dobře, ráno je mi hodně těžko. Domnívám se, že kaloricky přes den přijímám dostatečné množství potravy, na noc se snažím i více bílkovin. Díky za odpověď.
Potíže, které popisujete, jsou poruchou spánku, která je podobná náměsíčnosti, jenže narozdíl od prosté náměsíčnosti, kdy člověk chodí po bytě, je spojená ještě s příjmem potravy. Tyto stavy opravdu nejste schopná ovlivnit, probíhají ve spánku, lidé se při nich většinou neprobudí, neuvědomují si je a velmi často si je ráno vůbec nepamatují.
Výběrem jídle během dne a dostatkem hodnotné výživy během dne se noční ujídání příliš ovlivnit nedá. V léčbě se zkouší různé léky, nejčastěji jsou to léky ze skupiny benzodiazepinů. Léčby by měl řídit odborník, takže si vyžádejte doporučení do poradny pro poruchy spánku, pokud ji nemáte nikde dostupnou, zkuste poradu neurologa. Doporučení Vám dá obvodní lékař. Lékaře byste s těmito potížemi navštívit měla, protože tyto noční stavy narušují spánek, dělají žaludeční nevolnost, mohou způsobovat přibývání na váze. Jen v některých případech je nějaké spojení s psychickými potížemi, takže psychologická porada není rozhodně v tomto případě na prvním místě.
|
|
Dobrý den. Mám problémy se spánkem. Dokážu např. jednu noc totálně probdít a druhý den je spánek též velmi krátký např.2-3 h. Jinkdy zase spím velmi dobře, málokdy se však vzbudím až na budík. Spát chodím pravidelně zhruba ve 22:30. Už jsem si zvykla a ani nebývám potom nějak unavená. V minulosti jsem se léčila Mirzatenem, ten mi pomohl, ale už jsem ho dávno vysadila a spala i bez něj. Chtěla bych vyzkoušet Melatonin, nechci však navštěvovat lékaře, aby mě opět poslal na psychiatrii. Jsem prostě živel, který toho spánku potřebuje méně a to je také třeba zohlednit. Mohu si koupit Melatonin? V zimě je to u mě se spaním dost slabé, ale v létě spávám dobře, dokonce i když je velké horko. Děkuji Míša.
Melatonin se dá koupit jako výživový doplněk v řadě evropských zemí, nejblíže např. na Slovensku nebo v Rakousku, Německu. Situace na našem trhu se samozřejmě může měnit, ale donedávna u nás melatonin běžně dostupný jako výživový doplněk nebyl. U nás je melatonin dostupný ve formě léku na nespavost starších lidí, lék se jmenuje Circadin, ale není volně prodejný, potřebujete lékařský předpis.
|
|