spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 356. - 360.

 71  [ 72 ]  73  74  75  76  77  78  79  80  81 

Dobrý den, je mi 23 let a pracuji noční směny jako obsluha. Mam dlouhy a krátky tyden, v pruběhu volna mam problémy ze spánkem. Po noční službě chodím spávat kolem sedmé hodiny a vztávam kolém druhé odpolední. Během volna když jdu spát večer tak usnu třeba na dvě hodiny a pak už nemůžu usnout. Vydržim vzhuru cely den až do večera kdy jdu spat třeba v deset ale vzbudim se další den až nekdy odpoledne přespaný a zaroveň nevyspaný. Poté jsem celý den ospalý a neaktivní. Prosim poraďte mi jak mam přizpusobit muj režim spánku abych o volnu v noci spal a přes den fungoval. Děkuji
Pomoci by Vám mohl melatonin, což je spánkový hormon, látka, která se normálně vylučuje v těle a navozuje usnutí. Jeho podáním se dá navodit spánek v požadovanou dobu, což se využívá u zdravých lidí např. po přeletech časových pásem a také se dá tímto způsobem ovlivnit potíž se spánkem při směnném režimu. Zkuste užít melatonin asi 1 hodinu před požadovaným usnutím. Melatonin je u nás dostupný ve formě léku ne nespavost starších lidí, jmenuje se Circadin a může Vám ho předepsat lékař.
Dobrý den, moje babička (75 let) se probouzí brzy ráno (kolem 2. či 3. hodiny). V tu dobu se cítí plně probuzená a už nemůže usnout. Během dne se však projevuje únvava. V podvečer se neubrání klimbání u televize. Večer usne normálně, ale vzbudí se opět brzy ráno. Může pomoci změna životosprávy, konkrétní vitamíny a minerály, nebo jsou nutné medikamenty? Může být problém způsoben např. nedostatkem melatoninu? Podotýkám, že babička v odpoledních hodinách nejí nic povzbudivého, nepije kávu, alkohol, nesleduje horory atd. Děkuji za radu.
Ve starším věku se dějí změny i se spánkem- jednak má člověk menší potřebu spánku, stačí mu tedy méně hodin, aby se cítil vyspalý, dále jsou také změny ve vylučování melatoninu, dochází k posunutí začátku spánku do dřívějších večerních hodin a potom se člověk probouzí předčasně ráno. Je možné, že babička usíná u televize, jak píšete, kolem 20. hodiny, pak se přesune do postele a spí do 3. hodin, což může znamenat, že spí 5-6 hodin denně- může to v tomto věku stačit,. pokud se necítí během dne unavená. Možnosti, jak situaci zlepšit jsou: můžete se snažit posunout usínání do pozdějších hodin, babička by neměla klimbat u televize, ale snažit se jít spát třeba až kolem 22.hodiny, jit v podvečer třeba ještě chvíli na procházku, udržet se nějak v činnosti. Pokud půjde spát později,je pravděpodobné, že bude spát ráno déle. Prodloužit večerní bdělost můžete i večerním osvitem intenzivním světlem, dají se koupit speciální lampy ve zdravotnických potřebách, s intenzivním světlem, které má být nejméně 2 000 luxů. Tím intenzivním osvitem se zabrzdí vylučování melatoninu, spánkového hormonu a spánek nastoupí později. Během dne by babička neměla vůbec pospávat, měla by mít nějaký pravidelný režim, program, pokud možno i pohyb přiměřený věku.
Dobry den.Nespavostí trpim asi rok,užívál jsem občas stilnox,půl tabletky asi 3 krát tydně.Ted jsem asi 14 dní stilnox přestal užívát.Usinám těžko asi tak kolem 12 i když jdu spát už v 10 a navíc asi 10 dnů mám škubaní v těle a v končetinach,než usnu.Je to dost nepříjemné.Dá se s tím něco dělát?Pomůže mi melatonin?
Škubání v těle před usnutím pravděpodobně nebude nic závažného, záškuby se při usínání mohou projevovat, zejména pokud je člověk stresovaný, unavený, pokud hodně cvičí nebo pije hodně kávy. Je pravděpodobné, že jste stresovaný nespavostí a tím,že jste přestal užívat léky. Vaše nespavost bude nejspíše souviset s psychickými faktory- úzkostmi, obavami, které si člově vytvoří v souvislosti s horším usínáním. Potom člověk odchází už do postele s určitým podvědomým přesvědčením, že neusne, že se zase bude v posteli převalovat, že druhý den bude nevyspalý,.... všechny tyto myšlenky a soustředění se na problém se spánkem pak skutečně nástupu spánku zabraňují. Pomoci může ve svém výsledku spolehlivěji než léky psychoterapie, je potřeba odbourat úzkostné a zafixované myšlenky, které máte spojené s usínáním. Zkuste podle možnosti ve svém bydlišti vyhledat psychologa nebo psychiatra, který se zabývá psychoterapií a domluvit se na léčbě. Základní představu o této formě poruchy spánku Vám může poskytnout např. kniha Nespavost, kterou napsal J. Praško. Melatonin by Vám také mohl pomoci, domluvte se s obvodním lékařem, melatonin je k dispozici ve formě léku na nespavost, který se jmenuje Circadin, je vázán na recept.
Dobrý den, je mě 37let a před týdnem jsem po x letech hrál hokej. Nyní mě při usínání cukají svaly na nohou (stehenní a hýžďové). Je to dost nepříjemné a z usínání to přímo vyrušuje. Čím se toho zbavit? Děkuji
Zkuste užívat hořčík, lze ho volně koupit v lékárně, vhodná je také kombinace s vitaminem B, což se nazývá Magne B6. Horčík byste měl brát dlouhodoběji, např. 3 měsíce, aby se Vám doplnila jeho zásoba. Ulevit cukání svalů můžete také masáží před spaním.
Dobrý den vážení, občas mám sny kdy vnímám místnost ve které spím i osoby , ale nemůžu se vůbec hýbat. Snažím se o to strašně a prosím osobu u mě, aby se mnou pohnula, zatřásla protože to sama nedokážu a je to pro mě velmi nepříjemné. Bylo mi řečeno, že při tom vydávám nedefinovatelné sténání. Už jste něco takového slyšeli, můžete mi k tomu něco napsat? Děkuji předem. Libuše Hejnová
S největší pravděpodobností se jedná o stav tzv. spánkové obrny. Při usínání nebo při probouzení se člověk nemůže vůbec pohnout, může to trvat vteřiny až minuty, někdy pomůže dotyk druhé osoby, jak popisujete, anebo intenzivní pohyby očima. Tyto stavy jsou nepříjemné, ale nepředstavují žádné zdravotní riziko, častěji se vyskytují při nějaké nepravidelnosti spánkového rytmu, třeba při dospávání po ponocování, proto se doporučuje dodržovat pravidelný spánkový režim. Zhoršovat se může také při stresových obdobích. Tato porucha je poměrně častá, občasné stavy spánkové obrny se vyskytují asi u 5% lidí.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba