jsem dělesně postižena a nemám rovnou pateř chodim na jednu stranu,a jak jsem začala dospivat tak jsem začala mit problemi skrični pateři,je mi 46 let lečim se na tlak a pravě, pak přišel problem ten že mě skoro často boli hlava,někdy mám i zavratě, už se na ty zavrate lečim beru Betahistin Actavis 16 beru to 2x dene zavratě se zlepšili ale bolesti hlavi jsou neustale,někdy nemužu ani spad,ja vim že to od té krčni pateře, ale přece musi byd nejaky řešeni v roce 2010 jsem byla i kvulu to mu v tom tuneli a nic tam nenašli tak s nat mi poradite předem děkuji
Podle všeho, co píšete, je opravdu zřejmě důvodem bolestí hlavy a závratí porucha krční páteře. Kromě užívání léků spočívá další důležité opatření na zlepšení Vašeho stavu v rehabilitaci. Rehabilitační pracovnice by Vás měla naučit cviky, které pak budete pravidelně doma cvičit. Cvičení musí být opravdu dlouhodobé a pravidelné to jest nejméně 3x týdně, stačí i třeba 15 minut, ale důležité je časté opakování cvičení. Rehabilitační pracovník Vás také poučí o vhodném způsobu sezení, pokud pracujete na počítači nebo máte sedavé zaměstnání, měla byste mít dobrou židli, správně umístěný počítač atp., abyste si co njeméně krční páteř zatěžovala. Je nutné, abyste měla také správné lůžko, protože během noci krční páteř může také trpět, měla byste mít zdravotní matraci, doporučuje se i speciální polštář, který zakoupíte ve zdravotnických potřebách, během noci byste neměla spát na břiše.
|
|
Dobrý den, prosím o radu. Jsem hodně citlivá osoba, všechno si beru, zatím žádné problémy ani stres nemám. Teda si to myslím. Oba s manželem se budíme nepíšu každý den, ale často mezi 2-3 hodinou. Já už neusnu nikdy, manželovi se to někdy povede. Spí s námi dcerka 3 roky vedle na posteli, dnes mně konkrétně vzbudila, protože mluvila ze snu. Usínám večer tak asi za 30 min, už vím, že alkohol mi dělá zle, že sice usnu, ale pak se ve 2-3 hod vzbudím a jsem čilá jak ryba. Proč už nemůžu usnout? Znova nezaberu? ráno kolem 7 hod jsem pak unavená, ale stejně i tak přes den neusnu. Proto se bojím chodit i na noční směny /hledám si práci/ protože bych snad spala jen 3 hod denně. Už jsem to zažila a děs, později jsem na noční mi začalo být na zvracení. Děkuji moc za odpověď..
Nejčastěji bývá předčasné noční probouzení spojené s depresivními příznaky. Není to samozřejmě pravidlo, které by platilo u každého, ale je to poměrně časté. Proto se nejprve uvažuje o této možnosti. Nepíšete, kdy chodíte spát a kolik hodin spánku máte celkem. Jiným důvodem by mohlo být to, že máte posunuté usínání např. na 20. hodinu a budíte se pak kolem 2. hodiny, existují také lidé, kteří mají takto odchylné časování spánku.
|
|
Dobrý den,prosím o radu pao svou kamarádku.Trpí velkými bolestmi hlavy,CT prokázalo blíže neurčený zánět ale její bolest,se stěhuje vždy na jinou oblast hlavy.Nikdo jí nedokáže říct,proč hlava bolí.V noci hodně chrápe,je možné,že tyhle bolesti souvisí s chrápáním,a tím i nedostatkem kyslíku?Prosím o odpověd paní doktorko.Děkuji,Šebková
Souvislost mezi bolestmi hlavy a chrápáním není moc pravděpodobná. Pacienti, kteří trpí spánkovou apnoe, tedy zástavami dechu ve spánku, mívají bolesti hlavy, ale většinou to bývá poránu. Bolesti hlavy mohou mít celou řadu příčin - oční problémy, záněty čelistních dutin, problémy s krční páteří, celková onemocnění jako je např. chudokrevnost atd. Někdy se vyšetřeními žádná jednoznačná příčina neodhalí a potom potíže spadají do tzv. psychosomatických potíží, kdy se problémy v psychické oblasti přetransformují do tělesného příznaku.
|
|
Dobrý den, je potřeba k vyšetření ve spánkové laboratoři na spánkovou apnoi doporučení od praktického lékaře? Hradí toto vyšetření pojišťovna?
Převážná většina spánkových center má smlouvu s pojišŤovnou, takže vyšetření je hrazené. Doporučení od obvodního lékaře většina poraden vyžaduje.
|
|
Dobrý den,
už asi 8 den se budím pravidelně mezi 1-3 hodinou noční a nejsem schopna usnout. Tělo je unavené,ale mám pocit, jako by mozek pracoval a spát "nepotřeboval". Vzala jsem si lexaurin na uklidnění, ale ten mě spíš utlumí, ale i tak neusnu. Pouze sleduji čas, který neúprosně ubíhá a blízí se čas vstávání. Přes víkend tento problém nebyl. Můžete mi poradit co s tím, případně jaké léky užít? Děkuji
Pokud potíže trvají takto krátce, nemusí to ještě znamenat velký zdravotní problém. Popřemýšlejte o možných příčinách - proč se Vám o víkendu spí dobře a v pracovní dny nikoliv. Je možné, že máte během pracovního týdne nějaké stresové situace nebo že jste třeba dlouhodoběji v práci přetížená a unavená, proto nemůžete usnout. Často bývá tento problém s usínáním ještě zhoršován obavami, že člověk musí ráno vstávat, že bude nevyspalý a v práci potom nevýkonný. Noční probouzení mohou být také v některých případech projevem deprese ( obecně, nemusí to tak být v každém případě, ale pokud budou Vaše potíže přetrvávat, je potřeba tuto možnost zvážit). Zkuste si upravit denní režim tak, abyste měla vyváženou práci a volný čas, vhodné je také zařazení nějaké fyzické aktivity a vyhrazení času na něco, co Vás osobně těší. Večer před spaním byste měla věnovat nějakou chvilku příčpravě na spánek, oprostit se od přemýšlení, od starostí. Můžete zkusit také bylinné přípravky na zlepšení spánku, v lékarně sotanete ke koupi různé čaje nebo byllinné směsi v tabletách, dražé, osvědčuje se také třezalka, která je k dostání i ve formě tabletek, užívat ji můžete např. měsíc a během té doby by mělo dojít ke zlepšení spánku. Pokud se tak nestane, poraďte se s obvodním lékařem. Lexaurin není na léčbu nespavosti z dlouhodobého hlediska nejvhodnější, také je návykový, takže zkuste nejdříve spíše bylinné preparáty, po poradě s lékařem pak spíše tzv. hypnotika 3. generace.
|
|