Dobrý den jmenuji se Michaela a je mi 14 let. Mám takový problém. Před rokem jsem dostala první menstruaci a měla jsem jí celkem pravidelně. Na podzim jsem začala hubnout a od října jsem už menstruaci nedostala a nevím si rady jak dál. Na gynekologii nechci,protože by mi dali injekci a já z ní mám strach.
Prosím mohli by jste mi poradit jak bych mohla menstruaci třeba vyvolat? Četla jsem že se může vyvolat různými čajema. např. Pelyňkem nebo nějakým zábalem. Je to účinné?
Prosím poradtě mi. Děkuju.
Míša
Myslím, že v tomhle případě bys měla opravdu jít ke gynekologovi. Třeba vůbec na injekci nedojde. Já vím, že návštěva u gynekologa nemusí být právě příjemná, ale přece jenom půl roku bez mestruace není krátká doba, když jsi předtím menstruovala pravidelně. Na přírodní prostředky se v tomto případě spolehnout moc nedá. Píšeš, že jsi začala hubnout, ale nepíše, zda cíleně, zda držíš dietu nebo jsi začala hubnout bez příčiny. Drastické diety můžou také vést k přechodné zástavě mestruace. Pokud jsi začala hubnout bez příčiny, je to další důvod, proč si zajít k doktorovi. Překonej nechutˇa strach a zajdi tam.
|
|
Dcera 2roky9měsíců, se od svého půl roku budí v průměru 15x za noc, velmi neklidně spí, zadržuje ve spánku dech a po vydechnutí zadržovaného dechu mrčí šíleným způsobem/nahlas/. Nespíme již 2 roky, bylo by možné ji nechat u vás vyšetřit a pomoci ji? Děkuji za odpověď.
Vyšetření je určitě možné, závisí na tom, jestli dítě vydrží vyšetření ve spánkové laboratoři, některé dvouleté děti to vydrží již bez problémů. Nejspíše se jedná o tzv. noční mručení, mručení ve spánku, je to jakoby prodloužřený výdech se současně vydávaným zvukem. Léčba bývá obtížná, někdy to odezní ale samo. Potřeba je také vyloučit jako možnost zástavy dechu ve spánku,, ale podle Vašeho popisu je noční mručení pravděpodobnější možnost.
|
|
Dobrý den, prosím o radu. Mám problém s usínáním. Po ulehnutí do postele jsem dlouho vzhůru, nemohu "zabrat". V okamžiku, kdy to vypadá, že usnu, mi projede v přední části hlavy jakási vlna, problesknutí (nedovedu přesně popsat) a jsem zase vzhůru. Takto se to opakuje celou noc. Ráno mne bolí přední část hlavy, kde ty vlny probíhají. Kdysi jsem si vzal občas půl Stilnoxu a spal v pohodě celou noc. Nyní mi na uvedený problém Stilnox pomůže (ale celá tableta), usnu na 4 hodiny a znovu se opakuje problém s usínáním. Děkuji za odpověď, Petr
Vaše potíže si zasluhují podrobnějšího vyšetření, měl byste si zajít k obvodnímu lékaři, posléze podle jeho doporučení pravděpodobně k neurologovi, psychologovi, ev. psychiatrovi. Možných příčin může být více. Může se jednat k o poruchu spánku, která se přirovnává k jakoby expozi, výbuchu, pocitu světla, prasknutí nebo vlny v hlavě, jedná se o neškodnou poruchu spánku, která nemá zdravotní důsledky, objevuje se při usínání. Její příčina se neví ani léčba není známa. Je možné, že trpíte touto poruchou a následně jste z toho již nervozní a obáváte se, strachujete se s možnými zdravotními následky a pak spíte špatně. Každopádně potíže konzultujte s lékařem, na zmírnění úzkosti Vám může také na přechodnou dobu předepsat jiné lék než Stilnox. Pokud půjde o tuto poruchu ( tzv. syndrom exploze v hlavě), nejedná se o nic vážného a časem to odezní.
|
|
Dobrý den,
máme velký problém s naší 2,5 letou dcerou. Už jako novorozenec málo spala přes den a v noci se i 12x vzbudila. Dnes chodí spát okolo půlnoci, protože je plná energie a v posteli ji prostě neudržíme. Ráno vstává kolem 7h. Přes den nespí téměř vůbec, lépe řečeno usne po obědě jen tak jednou týdně a to na hodinku. V noci když spí se budí s pláčem a to několikrát za noc. Někdy se vzbudí, že už spát nebude a je na ní vidět, že je opravdu vyspaná a dožaduje se hraní nebo pohádek. Během jejich nočních probouzení vypije tak asi 1 litr čaje z láhve.
Jsme s manželem už totálně vyčerpaní a fungujeme už spíše na setrvačnost, potřebujeme se vyspat a není kdy. Už nevíme jak dál. Dcera dostávala bylinné čaje na spaní, homeopatický sirup Sedalia, i jiná homeopatika jsem zkoušela, ale po ničem jsem nepozorovala zlepšení, už opravdu nevíme co dál. Pediatr náš problém zlehčuje, ale já mám o malou starost. Někdy je vidět, že je při nočním probouzení zoufalá a pláče z rozmrzelosti i na bolest bříška si opčasně stěžuje. Myslíte, že je nám třem pomoci?
Děkuji
Petra O
Problémy s nočním probouzením a nespavostí malých dětí jsou dosti časté, ale pomoc bývá svízelná. Příčin může být více, často se navzájem kombinují a těžko říci, která je hlavní. Jednak může být příčina v tom, že dítě má menší potřebu spánku a je hodně aktivní, někdy se má za to, že nespavost u malých dětí je předzvěstí budoucí hyperaktivity. Ve hře mohou být ale také nevhodné postoje rodiny, která dítěti neposkytne dostatečně důsledný a neměnný spánkový režim a je to pak v podstatě dítě, kdo určuije chod celé rodiny. Velmi špatně se to rozlišuje, protože lékař do života rodiny natolik nevidí a rodiče jsou většinou nepřístupní sdělení, že by měly své postoje měnit. Během nočních probuzení by dítě rozhodně nemělo pít litr čaje, pokud je dítě zdravé, není k tomu důvod a jedná se enom o špatný návyk. Dětský lékař vám může předepsat na přechodnou dobu nějaký lék na zklidnění spánku, často se u dětí používají léky proti alergii, protože speciálních léky na nespavost pro děti nejsou. POradu by Vám mohll poskytnout také psycholog, s nímž byste měli rozebrat denní režim dítěte, měl by Vám poradit, jaké zvolit metody, abyste dítě dostali dříve do postele ev. bz mohl posoudit, zda se jedná o dítko se sklonem k hyperaktivitě.
|
|
Dobrý den,
chci se zeptat jaké a kdy se provádějí vyšetření po zákroku prováděném při ERCP. Jedná se o nastřižený žlučovod. Děkuji za brzkou odpověď.
Kateřina Dubeňová
Tento dotaz Vám musí zodpovědět ošetřující lékař, postup závisí na vaší diagnóze.
|
|