(formulář maže odřádkování, tedy _____ berte jako nový řádek, díky) _____
Zdravím Vás! _____
Už několik let mám problémy se spánkem, moc spím. _____
Studuji VŠ a znáte to, roky jsem chodil spát nad ránem a vstával, když bylo pořeba, kolem oběda.
Prospal jsem půl dne a nic jsem nestihl, ono taky nebylo proč se honit. _____
Nyní bych rád změnu, ten čas potřebuji, veškeré snahy však byly marné. _____
Rozdělil bych to do dvou kategorií. _____
1) Mám problém přesvědčit se vstát, vím, zní to hloupě, ale je to tak. Zvoní budík, probudím se a je mi všechno jedno, budík posunu o 30 minut a spím dál. Zazvoní znovu a situace se opakuje. Vstanu o 2 hodiny pozdě a sám sobě nadávám, proč jsem to udělal?! _____
2) Snažil jsem se dodržovat režim, kdy chodím spát v 24h a vstávám v 6h, celkem nemám problém takto vydržet ~14 dnů, pak to jednou nedodržím (víkend) a následujících několik dní jsem hrozně unavený. _____
Věskeré problémy jsou, když nemusím vstát. Když mám výuku/zkoušku apod., žádný problém, probudím se sám, naprosto svěží. Když chci vstát "z vlastní vůle", probudím se totálně rozespalý, další hodinu jsem nepoužitelný. _____
Co s tím? Předem děkuji _____
S přáním pěkného dne
Pavel
Dobrý den,
tady si myslím, že by určitě pomohla kognitivě-behaviorální terapie poruch spánku s nácvikem spánkového režimu pod vedením psychoterapeuta.
|
|
Dobrý den,prosím o radu,nikdy jsem neměl problémy se spánkem,a když můžu,tak si rád i přispím,ale za poslední dobu cca půl roku mne obtěžují pravděpodobně halucinace těsně před usnutím ve fázi,když už skoro spím,většinou se jedná o průhledné postavy,nekdy že něco leze po stěně,stropu,ale někdy jde jen o pocit něčí přítomnosti,neprožívám u toho strach,je mi to vcelku jedno,protože si uvědomuju,že to není skutečnost,žádné křeče ve smyslu spánkové obrny nepocituji,jindy usnu bez těchto výjevů,ale ať tak či onak každou noc se bezdůvodně budím třeba desetkrát a více za noc a hned pak usnu,jindy nemůžu usnout do tří hodin do rána a následné ráno nemůžu pomalu vstát jak bych spal,unavený se nijak přes den necítím,občas za volantem na mne přijde krize,ale pár minutový odpočinek pomůže.Pracuji v průměru 12 hodin denně a občas je důvod ke stresu,ale s ním nemám problém se vyrovnat,je mi 30 let,po psychické stránce jsem v pohodě,alespon se tak cítím,myslíte že mám přes to vyhledat odbornou pomoc psychiatra nebo zkusit vyšetření v nekteré spánkové laboratoři?Děkuju předem za odpověď.
Dobrý den,
halucinace při usínání (odbroně nazývané hypnagogické), mohou být spolu s přerušovaným spánkem a usínáním přes den součástí syndromu narkolepsie. Určitě by bylo vhodné vyhledat specialistu na poruchy spánku.
|
|
Dobrý den,měla bych k Vam dotaz.9 měsicu jsem na nespavost brala TRITTICI 2/3,ale nepomahalo to a bylo hodně vedlejšich účinku,tak již 8 měsicu beru CIRCADIN. Upravilo seto,takže již spim i 3-4 hodiny bez přestavky. Jenže je to dosti drahe a když jsem se p.doktorky ptala,zdali si nemohu koupit na Slovensku MELATONIN?tak mne ho zavrhla.pry až stale beru CIRCADIN i par let.Prosim vas o vaš nazor a jak dlouho se to smi brat?
Dobrý den,
Circadin se smí brát i dlouhodobě, výrobcem udávaná maximální doba podání je 13 týdnů, ale z naturalistických studí vyplývá bezpečnost a účinnost i při podání delším než rok. Teoreticky lze předpokládat, že by melatotnin s prodlouženým účinkem měl být bezpečný i při dlouhodobém podávání.
Co se týká melatoninu bez prodlouženého účinku, jeho efekt je velmi krátkodobý a nevede proto k prodloužení doby spánku.
|
|
Dobrý den, prosím o radu. Chodím spát pravidelně v 11 hodin a poslední dobou se vzbudím třeba kolem páté, šesté a už neusnu. Pak jsem celý den unavená, nemohu se soustředit na školu a ostatní věci. Cítím, že mi ten spánek chybí. Jindy jsem se sama od sebe nevzbouzela, byla jsem schopna o víkendu vyspávat i do deseti. Před spaním nejím, nepiju kafe, nekouřím, v místnosti mám tmu i zhasnuto a dobrý vzduch. Také si myslím, že nejsem nějak ve stresu. Tento měsíc se cítím opravdu unavená a nevím, proč se probouzím a už neusnu. Myslíte, že je to jen přechodné?? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
potřeba spánku je individuální záležitost, řadě lidí by asi Vámi popisovaných 6-7 hodin spánku připadalo jako těžko dosažitelný ideál. Pokus jste ovšem byla zvyklá na 8-9 hodin spánku, můžete nynější zkrácení doby spánku vnímat jako deficit a být unavená. Pravděpodobně to bude přechodné, dejte tomu čas, a ranní rezervu zatím využijte pro nějakou činnost, na kterou Vám normálně nezbývá čas.
|
|
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, na jakého lékaře se obrátit, když někdo nemůže spát v leže, protože se dusí, přestává dýchat a přitom v sedě usne okamžitě jak dosedne, při návštěvě, je to nekontrolovatelný spánek, neschopný se ovládat. Usne klidně v autě když zastaví na semaforu. Dr. obvodní poslala na rentgen plic, který se ztratil a musí se nyní čekat až bude moci znovu rentgenovat. Dá se to léčit i jinak? Je to nebezpečné. Jedná se o muže cca 50kg, váha cca 140kg, krevní obraz v pořádku, cholesterol také. Výška 170kg. Drží dietu - hubne. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
jestli chápu správně Vámi udávané antropometrické údaje, tak se jedná o muže cca 50 letého, vysokého 170 cm a vážícího 140 kg ? U takto extrémní obezity se jistě může vyskytnout celá řada spánkových poruch, a pokud takový člověk v noci nespí, pak přes den může trpět i Vámi popisovaným záchvatovitým upadáním do spánku až pod obrazem narkolepsie. Určitě je vhodné vyhledat odborníka na poruchy spánku a teké internistu.
|
|