spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 1491. - 1495.

 291  292  293  294  295  296  297  298  [ 299 ]  300 

Dobrý den, posledních pár měsíců si kvůli nočnímu sledování severoamerických sportů trvale otáčím biorytmus. Dá se říci, že funguji jako bych žil v časové zóně o pět hodin pozadu - spánek mezi čtvrtou a pátou ranní, vstávání po dvanácté. Má otázka je, zda si tím kazím zdraví a pokud ano, jak moc :)?
Kazíte si tím výrazně svůj spánkový rytmus a měl byste se co nejdříve vrátit k normálnímu spánkovému režimu a nahrávat si přenosy třeba na video. V podstatě si " přenastavíte" svoje vnitřní hodiny na jinou dobu usínání a to může být někdy pak velmi obtížné vrátit znovu zpátky. Dokud s emůže vyspat do oběda tak to jde, ale až budete muset vstávat v normální dobu, může nastat výrazný problém.
Dobrý den, už od dětsví špatně usínám (teď je mi 21). Zabere mi to řádově několik hodin. Mám celkem dost pohybu, nepiju po 16h žádné kofeinové nápoje, ale nepomáhá to. I když odpoledne přemohu opravdu silnou ospalost, stejně večer neusnu, i když už mám spánkový deficit za celý týden. Nepracuji na směny, ale nemám pravidelný spánkový režim a nejlépe se mi vždy učí nebo pracuje večer. Můžete mi poradit, co s tím? Děkuji
Může se jednak o tzv. syndrom zpožděné fáze usínání ( z Vašeho dotazu není patrné, v kolik hodin usínáte, kolik hodin celkem spíte ve všední dny a o víkendu), kdy je organismus nastavený na pozdější dobu usínání, většinou kolem 1.-2. hodiny ranní a pokud musíte ráno vstávat brzy, můžete mít nedostatek spánku. Pokud by se jednalo o tento problém, dá se sice ovlivnit, ale poté, co se podaří usnutí posunout na dřívější dobu, je nutné už pak tento režim dost striktně dodržovat, jinak se potíže zase vrací.
co mam robit, ked ma chyta uzkost pri zaspavani? tak sa bojim, ze nebudem moct zaspat, ze mi je z toho zle..
Je to dost častá příčina nespavosti - obava a úzkost z toho, že člověk neusne skutečně zabraňují usnutí. Způsobů, jak se s touto úzkostí vypořádat je celá řada. Zálěží i na tom, jak dlouho Váš problém trvá. Můžete zkusit relaxační cvičení ( např. autogenní trénink), hudbu před usnutím, snažit se neprobírat starosti před spaním, někomu pomůže třeba i procházka, fyzická aktivita, měla byste si projít pravidla správného spánku: pokud nemůže usnout , netrávit v posteli více častu než 20-30 minut, pak z postele odejít a vrátit se opět až při ospalosti. Pokud je Váš problém dlouhodobý, doporučuji si přečíst nějakou knížku s pokyny pödrobnými pokyny- např. knihu Nespavost nebo vyhledat poradu psychoterapeuta.
Dobrý den, až do puberty jsem hodně málo spala (ale byla jsem velmi čilá a vůbec mi to nevadilo, jenom se mi nechtělo spát). Ale přibližně od patnácti let jsem potřebovala "klasických" 8 hodin a asi od dvaceti 10 hodin, jinak nejsem schopna odpoledne nic dělat, když si přes poledne nezdřímnu alespoň hodinku a půl. Je možné, že nyní spánek "doháním"? Děkuji, Eliška (26 let)
Není pravděpodobné, že byste spánek doháněla, tak to funguje jenom krátkodobějším nedostatku spánku. Spíše se z nějakého důvodu Vaše potřeba spánku změnila. U dospělých není obvyklé, aby potřebovali spát 1,5 hodiny odpoledne. Důvodů proč nyní spíte více může být celá řada, doporučuji Vám, abyste tento problém probrala s Vaším lékařem.
Které léky na spaní jsou návykové a jak poznám, že jsem na nich závislý? děkuji.
Návykové jsou zejména léky ze skupiny benzodiazepinů a barbiturátů. Firemní názvy jsou různé. Návyk se projeví tím, že bez těchto léků nejste schopen usnout, pokud si je nevezmete, nespavost se může zhoršit a objeví se i jiné příznaky z vysazení / abstinenční příznaky/, jako je úzkost, podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy, přecitlivělost na zvuk, světlo, bušení srdce, třes, pocení. Proto se také doporučuje tyto léky vysazovat pozvolna.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí