Dobrý den,
je mi 28 let a mám 9 měsíční miminko, již třetím měsícem trpím nespavostí.Někdy prostě nemohu usnout třeba dvě hodiny a někdy usnu hned a po 3 hodinách se vzbudím a trvá mi zase nějakou chvilku než usnu, no a když už konečně spím tak mne vzbudí moje miminko.je pravda, že moc přemýšlím když si jdu lehnout, muž mi před 3 měsíci začal pracovat mimo domov, takže je přes týden pryč a já od té doby špatně spím a kolikrát se i bojím, mám stav úzkosti, že jsem sama v posteli atd..............myslíte, že bych měla navštívit již nějakého odborníka???Dost se tím trápím a když se začíná stmívat mám už depku, kdy zase usnu........a nervuji se a přitom se musím od 6 hod. od rána naplno věnovat miminku.prosím poradte mi už jsem 3 měsíc zoufalá.Děkuju moc.
Ve Vašem případě bude nespavost způsobená psychickými příčinami- j jde o období, kdy máte hodně změn v životě ( miminko, změna práce partnera a Vaše osamění doma), a všechny změny, někdy i ty pozitivní jako je narození potomka, mohou být někdy stresující. Takže je toho na Vás asi trochu moc, povinností a změn, a stresujete se , abyste všechno dobře zvládla. Jakmile člověk začne špatně usínat, dostane pak strach, že se to bude opakovat a tento strach a úzkost mu brání v usnutí. Nejde o závažnou poruchu, ale je potřeba, abyste ji zkusila řešit. Zkuste nějaké relaxační techniky před spaním, autogenní trénink ( návody najdete v různých knihách, např. kniha Nespavost), pokud to časově zvládnete. Pokud byste měla pocit, že je to nad Vaše síly, zkuste navštívit psychologa, aby by situaci s Vámi osobně rozebral.
|
Dobrý den,Chtěla bych Vás poprosit jestli by jste mi neporadily.Lékaři mi zjistily narkolepsii,já bych chtěla vědět co tato nemoc obnáší,a jestli je to závažné onemocnění.Předem moc děkuji-a těším se na Vaší odpověd.Erika
Narkolepsie je onemocnění chronické, které v současné době není možné úplně vyléčit. Intenzita potíží je u každého člověka jiná, někdo usíná velmi často a ovlivňuje to výrazně jeho život, někdo má potíže jenom mírné. Existují léky, které dokážou ospalost potlačit a které Vám jistě lékaři doporučili. U některých lidí tyto léky fungují velmi dobře, u jiných jsou účinky méně výrazné- je to značně individuální.
Také může pomoci úprava denního režimu- naplánováné krátké spánky, které někdy předejdou tomu, abyste usínala v nechtěnou dobu, dodržování pravidleného režimu spánku a bdění. Přesto tato nemoc přináší v životě omezení ( např. v řízení motorových vozidel, někdy i při oracovním uplatnění)
|
Dobrý den, můj přítel již několik měsíců trpí nespavostí, dost špatně usíná a běhěm noci je zhruba 5x vzhůru,přičemž takříkajíc sní na co přijde.Ráno se cítí velmi neodpočatý.Jsem si jistá,že částečně je za tuhle situaci zodpovědno jeho stresující zaměstnání.Volně prodejné prostředky na spaní jsme již vyzkoušeli bez úspěchu.Nefungují již ani hypnotika typu Stilnox a Hypnogen.Prosím Vás o radu, jak bychom měli dále postupovat.
Příčin těchto potíží může být více. Špatné usínání bývá spojeno někdy se stresem, nervozitou nebo i úzkostnou poruchou, někdy jde o tzv. naučenou nespavost, kterou je samozřejmě ale také potřeba léčit. Co se týče nočního jedení, může jít o tzv. syndrom nočního ujídání ( pokud je přítel zcela bdělý) nebo o stavy podobné náměsíčnosti ( pokud není při jídle porbuzený a je jaksi v polospánku). Doporučovala bych Vám konzultovat problém s některou s poraden pro poruchy spánku.
|
Již cca 8 let se v noci probouzím a většinou skončím v kuchyni u lednice :-) s vahou zasadní problem nemám, ale postupně časem jsem se začala probouzet během noci častěji, třeba až 5x, rano jsem pak unavena a nedospala. Můžete doporučit specialistu v Praze, na na kterého bych se mohla obrátit?
Pravděpodobně se u Vás jedná o tzv. syndrom nočního ujídání, lze vyzkoušet různé léky, doporučuji obrátit se na Centrum pro poruchy spánku a bdění, neurologická klinika VFN.
|
Na můj dotaz k názvu vhodných melatoninových hypnotik k tlumení potíží při syndromu neklidných nohou mi doporučila Vaše poradna lék CIRCADIN. Podle informací na Vašem webu má jít o přípravek, který mimo jiné nemá negativní vliv na organismus. Po zakoupení CIRCADINU mě překvapila široká škála možných nežádoucích účinků léku, uvedených v příbalovém letáčku. Mohu tedy začít brát tento lék bez obav? Děkuji za odpověď.
Nevím, kdo Vám doporučil užívání Circadinu na syndrom neklidných nohou, v současné době je tento lék doporučován především na léčbu nespavosti ve věku nad 50 let. Melatoninové preparáty nejsou jako léky první volby u syndromu neklidných nohou rozhodně používány. Takže konzultujte se svým lékařem, zda opravdu máte Circadin užívat. Co se týče nežádoucích účinků, jsou v porovnání s ostatními léky velmi mírné.
|