Dobrý den, je mi 24. Chodím spát mezi 11 - 12 hodinou a spím v kuse celou noc. Pokud mi ale zvoní budík do práce po 6 hodinách, neslyším ho. Pokud déle tak ho sice slyším, ale i po 8 hodinách spánku v kuse se budím unavená, nevyspalá. Pokud o víkendu nemám budík, vzbudim se sama po 13-ti hodinách spánku. A tolik spánku denně objetovat nemohu. Jinak mám velmi nízký tlak. Také jít se lehnou dřív nepřipadá v úvahu. Celý den jsem unavená a kolem 8 hodiny večer "ožívam". Běžně jsem schopná si dát kafe a není problém do 10 minut spát. Problémy začali na střední škole, kdy jsem musela stávat velmi brzo. Také si pamatuji velice často sny. Třeba i tři za noc. Zkoušela jsem už všechno a velice mi to znepříjemňuje život. Ranní vstávání je obrovský problém a už se i začínám bát, že zaspím a začínám hůře usínat. Nechci problém zvětšit. Děkuji za odpověď, Kristýna
Vaše zvýšená potřeba spánku může mít různé důvody, pokud potíže začaly na střední škole a nemáte takto vyšší potřebu spánku od malička.
Vzhledem k těm živým snům by se mohlo jednat i o poruchu spánku, která s eprojevuje zvýšenou spavostí, takto bez vyšetřeni se to odhaduje velmi těžko, proto Vám rozhodně doporučuji návštěvu lékaře- po konzultaci s ním i ev. vyšetření ve spánkové poradně.
|
|
Dobrý den, mám poslední dva měsíce problém se spaním. A to konkrétněji s brzkým se probouzením ráno. I když jsem ve věku 16 let, kdy bych měl teoreticky "prospat celé dopoledne", už přes dva měsíce se mi nepodařilo probudit po osmé hodině (a to i když jdu spát v noci velice pozdě a předpokládá se, že se bude později vstávat). Obvykle se probouzím mezi šestou a pátou hodinou ranní a i když na sobě cítím, že jsem stále velice fyzicky unaven a nevyspalý, usnout se mi již bohužel nepodaří. Jelikož nejsem schopen vstávat, v takovém to stavu, ještě chvilku ležím a poté lůžko opustím. 6 hodiny spánku, kterých si díky tomuto reřimu spánku "dopřávám", mi bohužel k bezproblémovému fungovaní nestačí. Zkoušel jsem již plno přípravků na lepší spánek (čaje, bylinné přípravky) avšak ty na mne působily s nulouvou účinností. Děkuji za případnou radu a pomoc. Vojtěch Smutný
Předčasné ranní probouzení bývá většinou spojené s psychickým přetížením organismu, bu'd " jen" při nějakém výraznějším stresovém období, zátěži, nebo může být spojené i se začínající poruchou nálady. Na tyto potíže většinou čaje a bylinky nestačí, protože ty spíše navozují spánek a Vy usínáte zřejmě dobře. Někdy může pomoci třezalka ve formě dražé či čaje. Pokud budou potíže trvat, doporučuji Vám navštívit svého lékaře a probrat s ním potíže osobně.
|
|
Dobry den, mam pres pul roku problemy s nespavosti. Problem nespavosti mi nastal pri rozvodu, ktery jeste neni doreseny, ale muj lekar mi doporucil uzivat zpocatku hypnogen a pozdeji jsem zacala uzivat lek zopitin. Uzivala jsem take antidepresiva tritico, ale vubec mi nepomahaly, naopak jsem se po nich citila hur. Chci se zeptat, zda-li muzu ve svem veku, tj 28 let brat leky circadin, jestlize se doporucuji starsim osobam? Melo by to vyresit muj problem? Bojim se zavislosti, pravdou je, ze uz nektere noci spim a usnu sama bez problemu a nekdy bohuzel proste neusnu. Take chodim na terapie, ale ty mi vubec nepomahaji, ja nejsem depresivni clovek, navic me problemy si musim vyresit sama. Co by jste mi prosim doporucili? Zkousela jsem navstivit spankovou laborator, ale tam se pry kvuli uzkoskne poruse stejne asi nedostanu, nebo ne? Dekuji a jsem s pozdravem, Jana Belinova
Vypadá to, že vaše problémy se spánkem jsou spojeny s úzkostnou poruchou, ev. i depresivními potížemi, podle toho, co píšete a jaké léky užíváte. Při těchto potížích se opravdu vyšetření ve spánkové laboratoři standartně nedělá, protože většinou nepřinese žádný užitek. Je nutné mít trpělivost s léčbou psychických potíží, někdy se spánek vylepší až za delší dobu, léky užíváte, chodíte i na psychoterapii, těžko se dá doporučit něco dalšího.
|
|
Již léta trpím nočním probouzením spojeným s výkřikem a bušením srdce. Zjistila jsem, že by to mohlo být spánkové apnoe, ale nevím, na koho se v Brně s tímto problémem obrátit. Prosím, můžete mi poradit. Na nespavost užívám Lexaurin, nevadí to ? Děkuji za odpověď.
Váš problém může být spojen se spánkovou apnoí, ale může být způsoben i jinou poruchou, ve Vašem případě je opravdu vhodné konzultovat poradnu pro poruchy spánku, ev. podstoupit vyšetření ve spánkové laboratoři- v Brně je to Neurologická klinika FN Brno, Bohunice. Pokud byste trpěla spánkovou apnoí, tak by Vám Lexaurin mohl tyto problémy zvýrazŇovat, ale to se pak domluvte už přímo s lékařem .
|
|
Dobrý den pane doktore, mám problém s usínáním. Mám 10 měsíčního syna, který v prvních třech měsících nespal v noci ani minutu jen v mé náruči a v sedě od té doby už je to lepší, budí se jak se mu to hodí nekdy po třech hodinách někdy po hodině někdy po 10 minutách. Nevím kdy se probudí a mám z toho hrůzu nemohu se uklidnit abych usla, usínám i tři hodiny a když už to vypadá že bych spala tak mě probudí, už se bojím chodit spát. V noci jsem k němu nepříjemná a nemám žádnou trpělivost, samozřejmě to odnáší celá rodina. Prosím poraďte mi je to normální nebo je potřeba vyhledat lékaře? Předem velice děkujiza odpověď.
Váš problém je pochopitelný, Vaše problémy se spánkem vznikly jako reakce na špatný spánek vašeho dítěte. K řešení vašich potíží vede jenom přes řešení spánku Vašeho dítěte. Takže nejdříve musíte " naučit spát" Vašeho syna. Samozřejmě je možné, že patří mezi " horší spáče", ale i tak je nutné zavést mu správný spánkový režim. Pravděpodobně jste mu tím, že jste ho uspávala u sebe, vytvořila návyky, které mohou spánek narušovat. Návody, jak spánek svého dítěte zlepšit, najdete např. v knize Nespavost malých dětí nebo se lze obrátit na některou spánkovou poradnu. Kromě toho se také na horším spánku Vašeho miminka může podílet i Váš psychický stav- hůře spí miminka maminek, které jsou úzkostné, nervozní, depresivní atp. Rozhodně buďte ale připravená, že pokud chcete problém se spánkem Vašeho potomka a posléze i vaším vyřešit, bude to stát určité usilí a vytrvalost.
|
|