Dobrý den,moje babička věk 91 let ma docela velké poruch spánku.V noci se vzbudí vzžaduje pozornost jídlo válí se po zemi hlasitě zpívá koledy . Vydrží í 3.h nespí starají se rodiče a dost je to zmáhá. LÉKY na spaní od praktického lékaře nezabírají. DĚKUJI BUČKOVÁ
Dobrý den, v tomto věku bývají poruchy spánku dosti časté, v totmo případě by se dala zkusit léčbě lékem Circadin, který dodává tělu spánkový hormon, jehož hladiny v tomto věku hodně klesají. Domluvte se s obvodním lékařem, zda by bylo možno tuto léčbu zkusit.
|
|
Dobrý den.Moc Vás prosím o radu.Mám 21letého syna,který trpí v noci si "náměsičností".Dost často se v noci budí.Posadí se na postel,rozkládá rukama a něco vykřikuje ze spaní.Nyní se stalo i to,že v pokoji ráno po probuzení našel televizi na zemi.Co bylo v noci nic neví,ale už z toho je sám nešťastný.Má přítelkyni,která ho posílá k lékaři.Poraďte nám prosím,co proto máme dělat.Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den, náměsíčnost se vyskytuje u mladých lidí poměrně často, většinou časem vymizí, důležité je, zabránit, aby se během stavů náměsíčnosti člověk nemohl zranit - to znamená zajistit např. okna, dveře, odstranit nebezpečné předměty, lze podávat i léky, ale většinou jen na přechodnou dobu, ve většině případů se léky nepodávají. Nutný je také pravidelný spánkový režim- neponocovat, nepít alkohol, kávu, nepracovat na směny, všechno to náměsíčnost zhoršuje. Náměsíčnost může zhoršovat i např. chrápání ( pokud syn chrápe). K první poradě může syn zkusit obvodního lékaře nebo neurologa, ev. centrum pro poruchy spánku.
|
|
Dobrý den.
Mám problémy s nespavostí - velmi dlouho mi trvá, než usnu. Období, kdy usínám dobře, jsou výjimkou. I když si jdu lehnout třeba o půlnoci, usnu tak ve tři, ve čtyři ráno.
Teď o prázdninách to tolik nevadí, ale za chvíli začne škola, tak bych si ten režim potřebovala trochu "srovnat". Bohužel tady v Ústeckém kraji není žádný lékař, který by se touhle problematikou zabýval.
Máte nějakou radu, jak problémy s usínáním za krátkou dobu vyřešit?
Díky
Dobrý den, takovéto problémy s usínáním se za krátkou dobu většinou vyřešit nedají. Zaprvé záleží na příčině, která není jasná, příčinou mohou být nějaké psychické potíže, stres, nervozita, úzkost, návyk usínat až po půlnoci, špatný spánkový režim. Většinou je potřeba podrobného rozhovoru s lékařem, aby se na příčinu přišlo. Léčba je často svízelná a trvá dlouho. Pokud není ve Vašem dosahu specialní poradna pro poruchy spánku, začnětě návštěvou obvodního lékaře, dále by mělo následovat psychologické a neurologické vyšetření ( rozsah vyšetření záleží samozřejmě také na názoru vašeho lékaře, terý Vás zná osobně).
|
|
Dobrý den,můj dotaz se týká mého 10- ti letého syna. Je to přibližně měsíc, co se bojí večer sám usnout a zásadně neusne ve tmě. Strach ze tmy měl vždycky , ale ne v takovém rozsahu. Každý večer se ujišťuje zda nechám rozsvíceno a zda budu spát u něj.Pokud se v noci probudí ,jistí se zda jsem u něj a nespím. Vždy se bál spát v cizím prostředí , ale čím je starší jsou problémy s usínáním větší. Nechce usínat ani s manželem. Žádám Vás o radu jak postupovat. Myslím si , že strach je opravdový a není to to dětské vydírání.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, doporučuji Vám navštívit na prvním místě dětského psychologa, který syna vyšetří a potíže s Vámi podrobnějši probere. Na základě výsledků se pak domluvíte, jak dále postupovat, jestli jsou třeba další vyšetření a jak potíže zvládnout.
|
|
Dobry den, je mi 26 let a mam uz spoustu let problemy ze spanim. Nikdy jsem tomu neprikladala takovou vahu, az kdyz jsem se vybourala autem diky tomu, ze jsem usnula, uz to povazuji za velky problem. Jeste k tomu jsem vubec necitila, ze usinam, Ted jsem si procetla veskere p. s. a mam pocit, ze mam temer kazdou z nich. Nemam problem z usinanim, ale pravidelne se probouzim po 2. hodinach spanku a pak uz spatne spim az do rana a stale se probouzim. Je jedno, jak koliv jsem unavena, ale ten tvrdy spanek trva 2 hodiny a pak se probouzim a s tim je samozrejme spojeno to denni nekontrolovane usinani. Muzete mi poradit o jakou poruchu se jedna a popr. na koho se muzu obratit s lecbou. Dekuji moc.
S pozdravem Alena
Dobrý den, podle Vašich potíží se přesně nedá řici, o jakou poruchu spánku či o jaké jiné onemocnění by se mohlo jednat, možností je více, rozhodně je třeba Vaši nadměrnou denní spavost léčit, zvláště , když vedla i k autonehodě. Vyžádejte si od obvodního lékaře odporučení do poradny pro poruchy spánku- podle Vašeho bydliště- a tam by měla být naplánována další vyšetření.
|
|