Dobrý, den chtěla jsem se zeptat jestli může být poruchou spánku i to co se stalo dneska mému muži, je mu 30 let , lehký kuřák, dneska v noci mě probidl jak vyskočil na posteli a sípavě popadal dech, mě to hodně vyděsilo trvalo to asi minutu, pak si lehnul a znovu usnul. Léči se na alergii- trávy, a nějaké stromy. Mám strach že se to bude opakovat prosím poraďte jak to může být vážné. Jo a rádno mi vyprávěl že se mu zdál sen že leží v těsné krabici. Mockrát Vám děkuji.
Může se jednat o jednorázovou událost, která se nebude opakovat. Mohlo jít o zástavu dechu ve spánku, nějaké dechové potíže spojené s alergií nebo křeč hrtanového svalstva ve spánku, někdy k tomu mohou přispívat i žaludeční potíže ( pálení žáhy, návrat žaludeční šťávy ze žaludku do jícnu- tzv. reflux). Pokud se bude tento stav opakovat, je na místě se už poradit s Vaším lékařem.
|
|
Věd 53 let. Nemoc chronický zánět štítné žlázy, schizofrenie. Dotaz: Již 3 roky trpím těžkou nespavostí, od ledna letošního roku je to neúnosné, skončila jsem v nemocnici v Bohnicích. Již tři roky jsem závislá na Hypnogenu, začala jsem 1 Tabletkou před usnutím na lůžku, po probuzení za čtyři hodiny 1/2 tabletkou, již od červne jsem musela zvýšit dávku na 2 tabl. před ulehnutím a dvakrát 1/2 v noci pro probuzení každé dvě hodiny, teď mi již hypnogén nezabírá vůbec a měla jsem vedlejší příznaky svalová slabost až nemlžnost chodit, deprese, malátnost, únava po ránu s pocitem nekvalitního spánku. Teď 10.9. jsem byla u lékařky, která mi nahradila Hypnogen lékem ZOTIPIN 7,5 mg, při ulehnutí jsem si vzala 1 1/2 dle pokynu lékaře, vůbec jsem neusnula, ráno v 5.30 jsem si vzala 1/2, usnula jsem na 30 minut. Podotýkám, že od 4.9. jsem vůbec nespala, kromě těch 30 minut. Užívám psychofarmaka Quetiapin 200 mg dva krát denně. Po užití Zopitinu jsem měla vedlejší příznaky, svalová slabost, těžké bolesti hlavy, zvracení a malátnost, děkuji předem za odpověď
Poruchy spánku, a to často hlavně nespavost, bývají nedílnou součástí psychiatrických onemocnění. Během léčby a ústupu psychických příznaků se pak pomalu a často až po dlouhé době začíná spánek upravovat. Jedinou možností je pokračovat ve stávající léčbě a všechny potíže prodiskutovat s Vaším ošetřujícím psychiatrem.
|
|
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je to již porucha spánku která by se měla řešit, když
- nemůžu dospat, vstávám mezi 4 a 6 i přesto že jdu spát relativně pozdě, tzn. 23? vstávat vpodstatě nemusím, stačí mi vstát v 6,30, ale využít celou dobu na spaní se mi nedaří, mám vyzkoušeno že optimální je 8,15 hod denně, ale dlouhodobě můžu žít i se 7 hodinami spánku, bohužel se pohybuji okolo 6 v průměru. Jaké mohou být důsledky? jak lze situaci řešit?
děkuji předem za radu
Každý člověk má individuální potřebu spánku, nejčastěji se pohybuje tato doba mezi 7- 9 hodinami denně. Pokud Vám stačí šest hodin spánku, abyste se cítil vyspalý, osvěžený a v dobré kondici, nejedná se o žádnou poruchu spánku, ale Vaše potřeba spánku je pravděpodobně takto krátká. Pokud máte pocit, že se budíte předčasně (tedy kolem 4. hodiny, jak píšete) a cítíte se přes den nevyspalý a unavený, mohla by to porucha spánku již být, a to nejspíše nespavost spojená s poruchou nálady- nejčastěji s depresí- a v tomto případě byste se měl poradit se svým lékařem.
|
|
Dobrý den, v životě jsem netrpěla náměsičnostní až teď v mých 13 letech jsem náměsičná. Vůbec nic nevím, jen mi mamka vždycky ráno říká co jsme vnoci dělala. Docela se toho bojím. Dá se to nějak řešit? Děkuji za odpověd
Dobrý den, náměsíčnost se může objevit v různém věku a často to bývá právě v období dospívání. Většinou po nějaké době stavy náměsíčnost zase ustupují nebo úplně vymizí. Člověk si stav náměsíčnosti neuvědomuje a nepamatuje si na něj, protože při něm vlastně mozek jakoby zůstává ve spánku nebo jakémsi polospánku. Důležité je, abyste se domluvila s rodiči, aby zatím než tyto stavy přejdou, dohlédli na to, abyste nemohla během nočního stavu vyjít např. na schody nebo z bytu ( dají se namontovat různé senzory s alarmem) nebo si otevřít okno, stejně tak je dobré mít toto zajištěné, když jedete někam mimo domov. Pokud by stavy byly časté, domluvte se s dětským lékařem na vyšetření ve poradně pro poruchy spánku.
|
|
Dobrý den už od malička můžu říct že trpím špatným spaním. Jako malá jsem byla silná astmatička a většinu svého dětství trávila v nemocnici. Astma s pubertou skoro odeznělo ,ale poruchy spánku ne.
Můj problém je, že sebou v noci hážu ze strany na stranu, postupem času jsme to nazvlali kolébáním a přitom někdy zpívám někdy hučím. Můžu říct, že já se kolikrát vyspím, ale mé okolí bych řekla, že ne. Kolikrát o tom nevím nic jen se přitom probudím a přestanu, někdy spím až do rána a nevím nic. Lidé vedle mi pak akorát připomenou,že jsem zase vyváděla.
Tak nevím zda-li pak se mi dá pomoci. Myslím, že je to u mě každonoční záležitost. Děkuji za odpověď
Může se jednat o poruchu spánku, která se projevuje právě kolébáním těla ze strany na stranu nebo pohybováním hlavou (kolébáním hlavou nebo boucháním hlavou o polštář), u malých dětí to bývá normální jev, ale pokud tyto pohyby trvají do dospělosti mohou někdy spánek narušovat a zhoršovat jeho kvalitu. Ve Vašem případě by bylo vhodné provést vyšetření ve spánkové laboratoři, aby se zjistilo, zda tyto noční stavy vadí Vašemu spánku nebo spíš jenom ruší Vaše okolí.
|
|