Dobrý den, bohužel beru léky na spaní asi již 3 roky a podle toho vypadá i výkon přes den, nálada aj. Mám nepravidelnou prac. dobu... Chodím k psychiatrovi, léky mi předepíše. Už je to ale opravdu dost vážný pro mě, mám se obrátit i na praktického lékaře? Děkuji předem Honza
Asi nejlepší bude, když se domluvíte se svým psychiatrem o příčině Vaší nespavosti. Zda se domnívá, že hlavní příčinou Vaší nespavosti je deprese nebo jiná psychická příčina anebo zda se jedná o tzv psychofyziologickou nespavost, podle této příčiny by bylo vhodné zařadit do vaší léčby také psychoterapii, která by mohla přinést nějaké řešení.
|
|
Dobrý den, mám takový problém s léky Stilnox, hypnox a podobnými. Bydlím v domě s tchánem 64 let, který začal před pár lety užívat tyto léky na spaní. Bohužel po nich nespí,ale naopak ,potácí se po domě, řve,pije do toho alkohol a navíc si už nejednou ublížil( rozbyté čelo, nos) naposled spadl ze žebříku a natrhl si ucho a nos. Druhý den ráno o ničem neví a kolikrát se ještě potácí a sedá si za volant. Ani ráno si neuvědomuje že není v pořádku. Když mu prášky na spaní dojdou nahrazuje je alespoŇ paralenem, acilkofinem...čímkoli co má, prý by bez toho neusnul. Doktorka mu prášky předepisuje stále dál. Potřebujeme poradit jak z toho ven? Jak ho přesvědčit aby to přestal brát. Děkuji
Pokud je tchán svéprávný, což jistě je, žádná pomoc neexistuje. Je odpovědný sám za sebe a Vy mu můžete pouze poradit, můžete o situaci informovat jeho obvodní lékařku- o tom, že tchán kombinuje léky na spaní s alkoholem a sdělte jí také, že to vyvolává spíše paradoxní reakce, že má během noci stavy zmatenosti. Kombinace alkoholu a léků opravdu je nevhodná, lékařsku určitě informujte, ale více se asi dělat nedá.
|
|
Prosim o radu co mam delat budim se skoro 2krat v tydnu ve dve rano a nemuzu potom usnout a usnu treba as v pet rano a za hodku vstavam a potom jsem cely den unaveny,je mi 33let a chodim spat kolem devate vecer s usnutim nemam problem prosim o radu dekuji
Předčasné ranní probouzení může někdy souviset s poruchou nálady- například nejčastěji s depresivním laděním, eventuálně i nějakými stavy úzkosti. Pokud tato potíž bude přetrvávat, poraďte se na dalším postupu, na dalším vyšetření s vaším obvodním lékařem anebo zkuste vyhledat sám psychologickou poradu, abyste vyloučil či potrdil tuto nejčastější příčinu předčasného ranního probouzení.
|
|
Dobry den,
mam jiste problemy se sny .. dost casto se mi zdaji neprijemne sny, ktere se casto opakuji ... zdaji se mi sny o valkach, vybuchach bomb a nebo ze nekoho brutalnim zpusobem vrazdim ... pritom jsem klidny clovek, ktery odsuzuje jaky koliv druh nasili. Tyto sny mne hodne obtezuji a po nich se nekdy cely den necitim ve sve kuzi. Co bych s tim mel delat a jak bych se toho mohl zbavit ?? Neni to neco vaznejsiho ??
Nepříjemné sny ( noční můry) čas od času obtěžují každého, například v nějakých stresových obdobích života. Za poruchu spánku jsou tyto noční můry považovány jenom v případě, pokud mají tyto sny nepříjemný obsah, často se opakují, někdy mohou vést i k nespavosti nebo nepříjemnému pocitu během dne. V těchto případech ( nevím, zda by to tak mohlo být i u Vás) mohou být spojeny s nějakým traumatizujícím zážitkem, který třeba nemusí být pro Vás již vědomě přístupný, který se V8m může zdát už zapomenutý, nicméně promítá se během noci do snu. V těchto případech se doporučuje konzultace s psychologem, psychoterapeutem, cílem by mělo najít možný důvod Vašich snů a pokusit se tyto stavy ovlivnit.
|
|
Dá se parasomnie nějakým způsobem léčit? Jaké vyšetření musí člověk podstoupit?
Záleží na typu parasomnie, používají se různé léky a úspěšnost léčby je různá, opravdu záleží na typu parasomnie. Před zahájením léčby je často doporučované vyšetření nočního spánku, aby se stav zachytil, aby se zjistila kvalita spánku. Např. u náměsíčnosti noční vyšetření někdy nutné není.
|
|