Dobrý den mám problém při usínání. Už už si myslím, že zabírám a v tom přeze mě přejede takové horko a strnulý stav, ve kterém se nemůžu hýbat. Vše trvá pár vteřin dá se říct, že je to takový moment. Vše si už uvědomuji a chvíli to trvá než se ztoho strnulého stavu dostanu. Občas i vidím a slyším věci, které v pokoji nejsou.(např. mluvit přýtelkyni, světlo, mihotavé stíny, šepot) po pár vteřinách vše ustane a mě přepadne strach. Jsou dny kdy se to nestane a pak noci kdy je to několikrát za sebou. Vždy při usínání, ve spánku už ne.
Mohlo by se jednat o tzv stavy spánkové obrny a spánkových halucinací. Oboje se vyskytuje při usínání nebo při probouzení. Spánková obrna znamená stavy, kdy se člověk vteřiny až minuty není schopen pohnout, halucinace mohou být různého druhu a člověk má na ně většinou náhled. Oba tyto stavy se mohou vyskytovat na dědičném podkladě , neohrožují nijak člověka zdravotně, kromě toho, že jsou nepříjemné. Léčí se jen tehdy, pokud je jich opravdu hodně. K jejich výskytu může přispívat nepravidelný režim spánku a bdění- tj ponocování, noční směny atd. Pokud by se u Vás vyskytovala ještě zvýšená denní ospalost, pak by se mohlo jendat o významnější poruchu spánku, která by pak zasluhovala podrobnější vyšetření.
|
|
Dobrý den, během spánku se mi někdy stane, že mám pocit jakobych se nemohla nadechnout a ani pohnout. Přitom jakoby vše vnímám a uvedený pocity neschopnosti se nadechnout a pohnout si uvědomuji. Za pár vteřin vše samo přejde. Může to souviset s latentní tetanií, která mi byla diagnostikována? Může se jednat o syndrom "spánkové apnoe"? Lékař mi předepsal při potížích (s lat.tetanií) Neurol a dle letáčku je při spánkové apnoi tento lék kontraindikován. Děkuji za odpověď
Spíše je pravděpodobné, že by se mohlo jednat o stavy tzv. spánkové obrny, které se mohou vyskytovat při usínání anebo po probouzení, a to i během noci při probouzeních. Většinou trvají vteřiny, maximálně minuty a kromě toho, že jsou nepříjemné a vzbuzují v člověku úzkost, nemají žádné zdravotní důsledky. Někdy se vyskytují i v rodině - na dědičném podkladě. Někdy může tento stav přerušit nebo zkrátit mrkání očima, pohyby očima do stran. Tyto stavy Vás zdravotně neohrožují, neměly by být ani důvodem k léčbě Neurolem. Při spánkové apnoe chybí nemožnost se pohnout, člověk se nemůže nadechnout, ale hýbá se zcela normálně. Tato spánková obrna může být někdy ve spojení s nadměrnou denní spavostí a to pak nutné podrobnější vyšetření je, v případě " pouhé" obrny nutné není.
|
|
Dobrý den, prosím můžete mi napsat něco podrobnějšího o tabletách Vigil- co to je? a jak působí, je návykový? předem moc děkuji za odpověď. Hezký den Pavlína
Je to lék, který se užívá k léčbě nadměrné denní spavosti, zvyšuje bdělost a potlačuje spánek. V poslední době se používá nejen k léčbě narkolepsie, ale také při zvýšené spavosti při různých neurologických onemocněních a při depresi. Má velmi malé riziko návykovosti. Působí na úrovni nervových přenašečů a stimuluje tak mozkové oblasti, které se podílejí na udržování bdělého stavu.
|
|
mohu navstivit spankovou poradnu bez doporuceni praktickeho lekare?
Většina spánkových poraden vyžaduje doporučení praktického lékaře,.
|
|
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na dětský spánek.Mám desetiměsičního syna, přes den spí maximálně hodinu dopoledne,ale většinou jen 40minut.Večer jej dáváme spát kolem osmé,nebo když si mne očička i dřív,přesto v postýlce řadí-haleká,staví se na nožičky a zorničky rozšířené.Usíná téměř po hodině.Spí tak do 6 hodin,ale někdy se za noc vícekrát vzbudí,přetáčí se v postýlce a plakává.Děkuji za odpověď.
Někdy takto hůře a přerušovaně spí děti, které mají později tendenci k hyperaktivitě, příliš se toho v tomto případě dělat nedá. Navíc zřejmě má i nižší potřebu spánku, pokud tomu dobře rozumím. Pravidla správného spánkového režimu jsou samozřejmě nutná, ale často je takto přerušovaný a kratší spánek již jakousi vrozenou " vlastností" a radikální změny nejsou možné.
|
|