Může nějak fáze REM spánku poškodit mozek ?? K čemu je dobrá ? Proč nastává ??
Co se děje při fázi REM spánku ??
REM spánek rozhodně mozek nemůže poškodit, je to normální fáze spánku, která je naopak velmi potřebná. Je to fáze spánku, ve které se nám zdají sny. Pravděpodobně během REM spánku probíhají i nějaké procesy spojené s ukládáním některých údajů do paměti. Je možné, že během REM spánku dochází také k jakési aktivaci našich podvědomých zážitků, které nemáme během bdělosti přístupné. Rozhodně REM spánek je nesmírně důležitý , o jeho funkci se zatím přesně neví, spíše jsou to hypotézy.
|
|
Dobrý den.Moje,nyní pětašedesátiletá, matka celý život velmi málo spala,v průměru tak tři až pět hodin denně.V posledních několika letech,co je v důchodu a kdy jí nenutí nic ráno vstávat, chodí spát mezi třetí a pátou hodinou raní,vstává kolem poledne.Do pozdního odpoledne je unavená,kolem šesté ožívá a do pěti do rána je čerstvá jako rybička.Má v tomto věku cenu řešit noční nespavost nebo je lepší se smířit s onou převráceností?Matka se k vůli tomu trápí a ani ve dne se není schopna pořádně vyspat.
Ve starším věku je tendence k posunování spánku do hodin po půlnoci, ale v případě vaší maminky je tento posun opravdu dosti extrémní a navíc ji to trápí. Pomoc by mohla spočívat jednak v podávání melatoninu, což je přirozený spánkový hormon, a jednak v dodržování důsledných režimových opatření. Musí se poradit se svým obovdním lékařem. Podávat melatonin lze ve formě léku na nespavost, který se jmenuje Circadin, předepisuje ho obvodní lékař, způsobí nstarování spánku v časnější hodinách. Dále by maminka měla pak doržovat pravidelný režim uléhání a ráno pak probouzení, i přes to, že se jí bude ještě chtít během dne spát, měla by si vypracovat, protože je v důchodu, pravidelný režim dne- procháázky, povinnosti atp. je potřeba také zvážit stav její nálady ( zda netrpí třeba depresí).
|
|
Když usínám, ale i během spánku cukám nohama někdy i tělem, sám si to neuvědomuji, jsem na to upozorňován manželkou, kterou někdy škubnutí probudí a nemůže pak usnout. Usínám dobře, bolesti nemám. Lze toto léčit ?
Většinou se jedná o ¨záškuby při usínání, které neznamenají žádnou poruchu, sám si to také neuvědomujete, někoho to občas probouzí se spánku a vyleká ho to, ale to ve Vašem případě neplatí, takže není opravdu důvodu k návštěvě lékaře, ani k žádné léčbě. Pokud to vadí vaší manželce , nezbývá asi jiné řešení,než aby se naučila usnout pak znova nebo spala odděleně.
|
|
Dobry den, chcela by som sa opytat. Moja dcerka me 10 rokov a poslednych 6 dni nemoze zaspat. Spavaju s 17,5 rocnym bratom spolu v jednej izbe. Doteraz bolo vsetko dobre , ale teraz jej zacalo vadit, ze chrape. Aj, ked sa to chrapanim neda nazvat, on zaspi a potom hlasno dycha. Neviem co dalej, zoberiem ju k nam do spalni, ale jej vadi , ze oco "dychci"ako to ona hovori. Niekedy uaspi rano o druhej. Co by ste nam poradili?
jedinou možností je zajistit dcerce nerušený spánek, to, že jí budí hlasité dýchání nebo chrápání , není nic výjímečného, každému z nás mohou vadit nějaké zvuky nebo ruch v okolí při spánku a narušovat nám ho. Další možnosti je, že se jedná o nějaký úhybný manévr, že pokud to dcerce nevadilo až dosud, je nějaký důvod v psychice, proč se to změnilo- třeba že najednou potřebuje více Vaší pozornosti, promyslete, nakolik je možné, aby jí chrápání najednou začalo vadit a nakolik by se za tím mohla skrývat nějaká jiná příčina ( problémy ve škole, s kamarádkami atp. něco, co by ji vedlo k tomu, aby chtěla více vaší pozornosti).
|
|
Dobrý den,
jsem po hluboké žilní trombóze v noze. Tuto žílu mám již zcela v pořádku, ale v povrchových žilách mám stále trombozované varixy. Dá se tato žíla vyléčit "vyčistit" od krevních sraženin? Užívám stále Varfarin od léta. Je mě 43 let.
Děkuji
To je dotaz pro Vašeho ošetřujícího lékaře, odpověď je individuální.
|
|