strašně chrápu a to ve všech polohách, co proti tomu dělat? děkuji za odpověď
Záleží na tom, zda jen chrápete nebo máte i nějaké dechové pauzy během spánku. Pokud byste měl i zástavy dechu, bylo by nutné vyšetření ve spánkové laboratoři a další postup podle nálezu. Pokud jenom chrápete a trpíte nadváhou, je vhodné snížení nadváhy. Pokud kouříte, měl byste přestat nebo kouření omezit. Vhodné je také omezení alkoholu, zejména ve večerních hodinách. To jsou taková nutná režimová opatření. Dále byste se měl poradit na ORL, kde by Vám mohli nabídnout vhodný chirurgický výkon, podle toho, jak Vaše horní cesty dýchací vypadají, výkony se dělají laserem, jsou poměrně účinné. Pak se také dá chrápání řešit tzv. nosním dilatátorem, to jsou takové náplasti, které se nalepují na nos a zlepšují jeho průchodnost během spánku. Potom se dají používat i např. aparátky, které se na noc nasazují na dolní čelist - předtím musíte navštívit ortodoncii.
|
|
Dobrý den,mám problém že mluvím ze spaní, už od malička. Bylo mi řečeno, že děti mluví často a že se to v dospívání ztratí, ale nestalo se tak... Když jsem byla malá tak jsem prý jen brblala, ale teď už mi jde i rozumět. Mě osobně je to celkem jedno, ale budí to mého přítele. Říká,že zhruba dvě hodiny po tom co usnu mluvím a většinou to má nějakou souvislost co se stalo,ale všechno dohromady,takže docela zmatky.Stane se prý,že se i posadím nebo zvednu na rukách. Opravdu nechápu důvod mých nočních monologů, protože i když nejsem ve stresu tak mluvím.
Děkuji za odpověď.
Mluvení ve spánku je samo o sobě považováno za docela běžný jev, takže i když se vyskytuje často, tak dotyčnému nějak nepoškozuje spánek nebo zdraví. Někdy se vyskytuje také jako součást náměsíčnosti ( někdy zřejmě u Vás takový náběh může být, když se i posazujete na posteli). Spíše mluvení ze spánku vadí partnerům, řešení příliš není, léčebně se to ovlivnit nedá. Jediné, co byste mohla zkusit, jsou nějaká relaxační cvičení ( návody najdete v řadě knih), kterými byste možná trochu zklidnila svůj organismus, který zřejmě během noci intenzivně zpracovává zážitky. Ale jinak platí to, co je psáno na začátku- není to považováno za poruchu spánku.
|
|
Již dva roky bere na spaní prášek Hypnogen, protože nemohu usnout. Jaké mi hrozí nebezpečí při dlouho dobém užívání a zda hrozí v tomto případě poškození mozku a paměti. V noci se mi stává, že nemohu spát a vykonávám nějakou práci, pak usnu a ráno nevím, že jsem v noci něco dělala. Děkuji za odpověď. S úctou Ševčíková Jaroslava
Hypnogen patří k moderním lékům na spaní, které navozují spánek blízký spánku přirozenému, nemají příliš nežádoucích účinku, takže jsou k organismu poměrně šetrná. Poškození mozku ani paměti Vám nehrozí, ale přesto se nedoporučuje tyto léky užívat dlouhodobě, což už ve Vašem případě je. Doporučuje se především zjistit příčinu nespavosti, často to bývají třeba úzkosti, nervozita, stres, a pak je nutno s těmito problémy pracovat a spanžit se spánek znovu upravit. Doporučuji Vám k přečtení knihu od dr. Jana Praška, Nespavost, kde najdete základní poučení o příčinách nespavosti i léčbě. Noční stavy, na které si ráno nepamatujete, by mohly být stavy náměsíčnosti, ale je mi divné, že píšete, že nemůže spát a vykonáváte práci- takže vypadá, jakoby ten stav začínal probuzením a bdělostí- je možné., že vlivem léku pak ten noční stav, kdy jste normálně bdělá nějak " zaspíte".
Měla byste mít i psychologické vyšetření ( zda porucha spánku nesouvisí se změnou nálady), neurologické vyšetření- noční probouzení může dělat také např. nemoc, která se jmenuje periodické pohyby končetinami ve spánku.
|
|
dobrý den,
me potíže začali již před 2 měsíci - kolapsový stav,pak zaž. potíže a nechutenství, , motání hlavy, ospalost,slabost, zimomřivost i pocení,třes rukou, zvýšená fce štítnice...v půlce srpna po MR zjištěn malý nádorek vedle očního nervu(nemůže způsobovat mké potíže). jinak v tomto roce prodělaná chlamydiová infekce, 2 týdny thajsko,3 dny před kolapsem podána 2.očkovací dávka na žloutenku a v létě při úklidu chaty po kuně opakovaný kontakt s inf. látkami.
v současnosti již 2 měsíce pracovní neschopnost- přes den trvá chronická spavost, občas tlak v hlavě, řekl bych i s poruchou vnímání.vidím dobře, ale jakoby ze sna, přitom v noci spím špatně - probouzím se,spánek je mělký.psycholog zjistil lehlké snížení kogn.fcí.věřím, že to je jen dočasné,ale stále se neví příčina-drobnější nádorek, který 3 mm řezy MR neohallily nebo nějaký druh neuroinfekce nebo nastupující psych.potíže??
mohu se zeptat zda můj stav mohl být vyvolán zmiňovanými infekcemi a stresem, kterého jsem měl dost?přišlo to náhle jako kolaps, nikdy jsem žádné potíže neměl-spával jsem slušně. teď tělo už funguje-chutná mi i mám dost síly a optimismu,jen hlava by pořád spala, je to k vzteku.
jak mám nyní postupovat?psychofarmaka jsem zatím odmítal, preferuji bylinky od léčitele(gingko,gotukola, cannabis,lapacho, třezalka, beletin), které však nezabrali.. Myslím, že můj stav je již chronický a souvisí s psychikou a je myslím na místě spánková laboratoř, průběžně fyz.aktivita,klid a léky..
děkuji předem za odpověď
Vzhledem k tomu, že potíže , které líčíte, jsou hodně výrazné a nejedná se jenom o poruchu spánku, je těžké odhadovat, co by mohlo být jejich příčinou. Píšete o MRI mozku, dá se předpokládat, že jste měl tedy neurologické vyšetření, jistě by bylo na místě vyšetřit i mozkomíšní mok ( lumbální punkce ) kvůli možné infekci nervového systému - možná, že jste toto vyšetření měl, pokud ne, bylo by dobré ho udělat, je nutné také vylučovat infekce, které se vyskytují v cizině vzhledem k vašemu pobytu v Thajsku. Vzhledem k tomu, že stav přišel náhle, je pravděpodobné, že by se mohlo o nějakou infekci postihující i nervový systém mohlo jednat. Nejdříve se musí vyloučit všechny možné ostatní příčiny, včetně poruchy funkce štítné žlázy, nedostatku vitaminů, metabolických poruch a pak lze uvažovat o psychických faktorech. Vyšetření ve spánkové laboratoři by měl zvážit neurolog, který se o Vás stará, nelze jednoznačně říci, zda by to mělo nějaký význam ke stanovení diagnózy.
|
|
Dobrý den,už několik let trpím nespavostí,hlavně neustálým probouzením,trpím cukrovkou 2.typu,beru léky na ischm.nemoc,Betaloc,atd,občas si vemu Hypnogen,který zabírá,ale bojím se brát ho neustále,můžete mi říci něco o melatinových hypnotycích,jsou na předpis?Děkuji
Melatoninové hypnotikum se jmenuje Circadin a je na lékařský předpis, pacient si ho hradí sám. Lze ho jistě ve Vašem případě vykoušet, je doporučován pro léčbu nespavosti starších lidí, ale může pomoci i v jiných případech. Ve Vašem případě by bylo ovšem dobré se ještě zamyslet nad příčinou Vašich nočních probouzení, spánek u nemocných cukrovkou bývá obecně horší, ale příčinou Vašich probouzení by mohly být např. i opakované pohyby nohama ve spánku (o kterých nemusíte vůbec vědět)nebo chrápání a dechové pauzy. Příčinou špatného spánku by mohly být i pocity neklidu, mravenčení v nohou před spaním, u nemocných cukrovkou se také vyskytují častěji. Zhoršovat spánek mohou i některé léky na léčbu vysokého krevního tlaku. Proberte ještě tyto možnosti s obvodním lékařem, ev. naplánujte další vyšetření na zjištění příčiny vašeho špatného spánku.
|
|