Dobrý den, zajímalo by mě zda je správné a zdravé spát na polštáři nebo spát bez polštáře?A když na polštáři tak jak bychom ho měli mít vysoký?Děkuji
Polštář by neměl být příliš vysoký, doporučuje se spíše méně objemný, nižší polštář, co se týká přesné výšky, žádná jednoznačná doporučení nejsou. Výběr polštáře je řeba zvažovat zejména u lidí, kteří mají problémy s krční páteří.
|
|
Prosím o radu,chodím spát mezi 23-24.00hod a těžko usínám a každou 1,5hod. jsem vzhůru ,vzbudí mě sebemenší šelest nebo rachot,žádné léky neberu ,je mi 63let děkuji
Problémy s usínáním jsou většinou spojeny s psychickým stavem- může to být napětí, úzkost nebo prostě neschopnost uvolnit se a " vypnout" nebo obavy z toho, že zase neusnete. V těchto případech se doporučuje zkusit různé způsoby uvolnění před spánkem, poslouchat např. příjemnou hudbu, zkusit se uvolnit atd.- rady kromě různých internetových stránek o spánku můžete nalézt také v knize pana doktora Jana Praška, kniha se jmenuje Nespavost. Pokud by Vám při usnutí vadily například nepříjemné pocity a neklid v nohou, pak by se mohlo jednat o syndrom neklidných nohou, který se dá léčit. Opakovaná noční probouzení svědčí o tom, že asi máte lehčí spánek, to bývá většinou již dané dědičně a také se na tom podílí do určité míry psychické nastavení. Dále můžete vyzkoušet nový lék, který pomáhá v léčbě nespavost i zejména po 50. roce věku, kdy v těle ubývá spánkového hormonu, melatoninu. Lék se jmenuje Circadin, dodává tělu melatonin, může zkvalitnit Váš spánek a předepisuje ho obvodní lékař, lék si hradí pacient.
|
|
Prosím, poraďte: Je mi 54 let, chodím spávat v 23.00 a stávám v 5.00. Vždy to tak bylo. Posledních 19 let se budím hned 1.00 - 1.30 a nemohu spát. Usnu dobře. Nespím až do rána nebo usnu až 4.30 hod. Děkuji Machová Ludmila
Pokud trpíte takto dlouhodobě nespavostí, doporučuji Vám osobní poradu s lékařem, protože bez podrobnějšího rozboru Vašich potíží se takto nedá příliš soudit, co by mohlo být příčinou. Prvním lékařem, který by Vám mohl poradit, je obvodní lékař, je ale možné, že bude potřeba podrobnější vyšetření, možná, že by bylo vhodné i vyšetření ve spánkové laboratoři, pokud nebude zřejmé, co by Vás mohlo trápit. Příčinz vašich potíží mohou být opravdu různorodé, od psychických problémů až po ´poruchy spánku spojené např. s pohyby kočentinami, které by Vás mohly během noci budit. Nepíšete, zda berete nějaké léky, pokud jste žádné nezkoušela, můžete vyzkoušet po dohodě se svým obvodním lékařem lék, který se jmenuje Cirkadin, obsahuje spánkový hormon a jeho podávání může pomoci při některých typech nespavosti.
|
|
Dobrý den, je mi 22 let a v noci když spím občas kopu nohou- ležím na břiše a zvedám buď pravou nebo levou, občas i obě nastřídačku, nohu a plnou vahou ji pouštím na postel. Nejhorší na tom je, že to budí moje okolí ale já o tom nemám ani tušení. Občas takhle kopu uprostřed noci a někdy zase až nad ránem. Chtěla jsem se zeptat jestli to lze nějak léčit. Děkuji.
Pravděpodobně půjde o tzv. rytmické pohyby ve spánku - člověk ve spánku bouchá nějakou částí těla, může to být například bouchání hlavou, otáčení hlavou do stran, kolébání tělem, ale může to být taky bouchání nohou, jaké popisujete. Zálěží na tom, jestli to ruší Váš spánek- pokud se cítíte dobře vyspalá, nejste unavená, máte dojem, že spíte dobře, tak není žádný důvod k zahájení léčby. Je mrzuté, že to vadí lidem, kteří s Vámi spí, ale léky, které se na tyto potíže dívají, mohou mít i řadu nežádoucíh účinků, proto se léky dávají jenom v případě, kdy by Váš spánek byl nějak narušený.
|
|
Je mi 56 let trpím nespavostí usínám i ve 2 v noci a probouzím se několikrát za noc a když mám vstávat ve 4 ráno do práce nemůžu se probudit.Beru půlku Hypnogenu ale po probuzení jsem po něm malátná a stejně unavená.Neberu ho pravidelně jenom kdy už nemůžu unavou vydržet.Nikdy jsem neměla problémy ze spánkem až jsem začla mít přechodové problémy.Prý je novýí lék na spaní který není návykový a člověk není po něm malátný.děkuji předem za odpověd
Ve Vašem případě by bylo vhodné zkusit lék, který se jmenuje Cirkadin. Obsahuje spánkový hormon, který je látkou tělu vlastní a navozuje spánek, během života jeho hladina klesá, a proto se doporučuje hlavně pro léčbu nespavosti po 50. roce věku. Pomáhá zvyšovat hladinu vlastního melatoninu a tím zkvalitňuje spánek. Předepíše Vám ho obvodní lékař, hradí si ho pacient. Je doporučován právě u nespavosti podobného rázu, jakou popisujete Vy.
|
|