spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 1101. - 1105.

[ 221 ]  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231 

je mi 56 let, potíže se spánkem jsou dlouhodobé,antidepresiva mi zhoršují bolesti hlavy. Vyzkoušela jsem i Cirkadin (l měsíc užívání) ale nezabral. Buď špatně usínám nebo se budím k ránu, domnívám se, že mé potíže jsou psychického rázu - dlohodobě nezaměstnaná, problémy s partnerem.Navštěvovala jsem psycholožku v krajském městě,ale je to pro mě finančně náročné a nepomáhalo mi to. Stejně tak na psychiatrii mi pouze dooporučila antidepresíva.Snažím se dodržovat spánkovou hygienu (vyjma hádek s partnerem-který mi večer někdy dělá potíže), už nevím co dál. Někdy mně přepadá deprese, úzkost. Můžu si pomoci sama? A prosím poraďte podobný lék jako je Dormicum, už mi moc nepomáhá, Stilnox mně zhoršuje bolesti hlavy. Děkuji předem za odpověď
Léčba nespavosti ve Vašem případě bude určitě svízelná, protože vaše potíže se spánkem pravděpodobně souvisejí s dlouhodobu psychickou zátěží, kterou popisujete. Většinu doporučovaných léků na nespavost jste již vyzkoušela, buď bez účinku nebo naopak s nežádoucími účinky jako je bolest hlavy. Pokud byla u Vás stanovena diagnoza deprese a užíváte antidepresiva, měla by Vám tato léčba po určité době užívání zlepšit spánek. Psychoterapie je také doporučována, nejlépe pomáhá tzv. kognitivně behaviorální terapie, pokud jste tento typ psychoterapie ještě nevyzkoušela, zkuste ho, protože ten je na nespavost nejúčinnější. Poraďte se i o vhodné formě psychoterapie se svým ošetřujícím psychiatrem. Můžete zkusit různé uvolňovací programy a technicky, jejich popis naleznete např. v knížce Nespavost od J. Praška. Ovšem zásadní bude také postupné řešení vaší stresující životní situace - řešení neuspokojivých vztahů s partnerem, nalezení nového zaměstnání atp. Z léků na spaní už žádné šetrné možnosti léčby, než ty, které jste vyzkoušela, nejsou.
Pravidelně se probouzím ve dvě vnoci a nemohu usnout,Je mi 64let.Mám předepsané hypnotykum,ale snažím se ho vzít teprve,kyž potřebuji být ráno vyspalí.Jinak sportuji 30min. na orbitku denně a na kinglavici 100 smyků.Trpím cukrovkou,vysokým krevním tlakem,léčení dietou.Za odpověď děkuje Pavel Bezdíček
Předčasné ranní probouzení může mít různé příčiny, horší spánek s emůže objevovat také u onemocnění cukrovkou, některé léky, které s eužívají na léčbu zvýšeného krevního tlaku mohou také působit noční probouzení a nekvalitní spánek - proberte se svým lékařem, zda některé z léků, které užíváte by mohly se zhoršením spánku souviset. Dále může noční probouzení souviset také s poruchou nálady, někdy se může objevovat jako jeden z příznaků deprese, proto se často u poruch spánku doporučuje psychologické a psychiatrické vyšetření. Také by bylo vhodné neurologické vyšetření, protože poruchy spánku může způsobovat i tzv. syndrom neklidných nohou nebo opakované pohyby končetinami během spánku. Takže doporučuji naplánovat společně s obvodním lékařem uvedená vyšetření, aby s e zjistila příčina Vašich potíží.
Dobrý den, vzniká při delším používání Hypnogenu závislost. Bez něho prakticky neusnu. Děkuji.
Na léky typu Hypnogenu výrazná závislost nevzniká. Problémem ale často je spíše psychická závislost - člověk si navykne, že potřebuje tabletku na spaní a pak bez ní není schopný usnout, to se stává poměrně často. Zkuste se dopátrat příčin vaší nespavosti, často za problémy s usínáním stojí úzkost, zvýšené napětí, obavy, že se spánek nedostaví, že budete ráno nevyspalá atd. Když spolknete tabletku, uklidníte se, protože víte, že usnete a již jen ten samotný fakt Vás uklidní a navodí Vám spánek. Doporučuje se vyhledat poradu psychologa nebo psychiatra , protože řešení tohoto typu nespavosti je především v psychoterapii, v tom naučit se usínat, uvolnit se před spaním atd.
Dobrá den,můj muž co ho znám,prý i dříve,za celých 13 let nespal jednu noc v kuse.Pravidelně se v noci cca po hodině budí a dokud se nenají prostě znova neusne takže je vzhůru třebe 7 až 10x za noc.Poslední dobou se intervaly buzení zkracují až na 20 minut.Takže v podstatě ani nemůže pořádně zabrat a odpočinout si.Takže je pořád unavený a ospalý.Prosím existuje nejaká poradna nebo lékař kam by mohl zajít?Děkuji.
Může se jednat o vystupňované projevy tzv. syndromu nočního ujídání, kdy se lidé během noci budí a musí jíst. Podávají se různé léky, ale s různým úspěchem, v některých případech je nutné vyzkoušet několik léků, než se dostaví zlepšení- takže jednoznačně úspěšná léčba této poruchy neexistuje, ale pokud jsou stavy tak časté, bylo by dobré se o léčbu alespoň pokusit. V tomto případě, by bylo vhodné, aby manžel byl nejdříve všetřený ve spánkové laboratoři. Podle místa svého bydliště se můžete obrátit na některou z poraden uvedených na těchto stránkách.
dobrý den pani doktorko, je mi 17 a mám vazne podezdreni na to ze mam takzvane spankove apnoe stava se mi to obcas nevim zda-li je to zminovane spankove apnoe nebo necoo jineho zkusim popstat stav ,ktery nastava: usínám a najednou zacnu hluboce dychat a nemohu se pohnout pritom sem privedomi jelikoz vnimam okoli ,je to opravdu neprijemne bojim se ze bych se uz nemusel pohnout a zustat v tomto podivnem stavu.nekourim netrpim nadvahou chodim spat celkem pozde kolem 00:00 nekdy drive nekdy pozdeji ale denne spim kolem 7 hodin denne,pres noc se nezbudim ani jednou.muzete mi prosim specifikovat co se se mnou deje ? dekuji
Pravděpodobně nepůjde o spánkovou apnoe, což je zástava dechu ve spánku, ale o spánkovou obrnu. To je stav, kdy člověk při usínání nebo méně často i při probouzení nemůže vůbec pohnout tělem, může ale dýchat / někdy hůře, protože prožívá úzkost z toho, že se nemůže pohnout/ a taky může hýbat očima. Někomu pomáhá intenzivně pohybovat očima, aby spánová obrna dříve odezněla. Spánková obrna se může vyskytovat dědičně a je sice poruchou spánku, ale nijak Vás neohrožuje na životě a pokud nejsou tyto obrny příliš časté a výrazně Vás neobtěžují / lidé si na ně většinou " zvyknou"/, tak se neléčí, protože nepředstavují žádné zdravotní riziko. Ke snížení jejich výskytu můžete přispět dodržováním pravidelného spánkového režimu, častěji se vyskytují, když má člověk spánkový dluh, ponocuje, chodí spát nepravidelně.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Zelený zákal