Dobrý den, měla bych otázku.. Můj přítel, kterému je 21 let, ma vcelku náročnou práci na spánek (buď spí celý den a nebo pak 3 týdny se pořádně nevyspí, je to silný kuřák a káva mu také nedělá problém.. Má problém jak s usínání, tak i se samotným spánkem.. Budí se 2-5x za noc. Vím, že tyhle všechny věci by se měli zěnit, ale toho nelze docílit.. K lékaři také nepůjde. Sám už to nějak neřeší, protože si zvyknul. Tak jestli je alespoň nějaká rada co byse s tim dalo dělat.. Předem děkuji za odpověd..
Dobrý den,
nepravidelný režim a nevhodná životospráva, jakou popisujete, prakticky vždy vedou k poruchám spánku a samozřejmě zvyšují i riziko dalších onemocnění - například oběhového systému. Beze změny těchto nepříznivých vstupních parametrů je každá snaha pravděpodobně odslouzená k nezdaru, navíc, když sám potenicální pacient není dostatečně motivován k léčbě.
|
Dobrý večer. Pán doktor, mám 47 rokov a už piaty rok trpím nespavosťou. Z toho 4 roky som sa "liečila" sama, užívala som melatonín, rôzne bylinné čaje, ale nič nepomáhalo. Myslela som si, že to súvisí s hormónmi, keďže moje problémy s nespavosťou začali presne v tom období, kedy sa začali aj poruchy cyklu. Preto som navštívila gynekológa, s tým, že som verila, že moja nespavosť ma prejde, keď začnem užívať hormonálnu substitučnú liečbu. No nestalo sa tak. Po vyšetrení hormonálneho profilu mi bola nasadená HST, ktorú užívam dodnes. Bola som už zo svojho stavu úplne vyčerpaná, vôbec som nemohla zaspať, ani spať, resp. 1-2 hodiny som len tak bdela, na druhý deň som nevládala nič robiť, premáhala som sa / mám aj dosť náročnú a stresujúcu prácu/. Proste neskutočná vyčerpanosť, v noci som sa veľmi potila, nevládala som pracovať, hoci som sa premáhala, z čoho som bola zase len vyčerpaná. Ale spánok neprichádzal. Keď som už naozaj nevládala, navštívila som lekára, psychiatra. Vyskúšala som 5 druhov AD /cipralex, serlift, trittico, fevarin, coaxil/všetky s najnižšou dávkou, nakoľko zvýšenie dávky mi spôsobovalo nežiadúce účinky /serotonínový syndróm, opuchy rúk, zápcha, vyrážky, nočné potenie a i./. Najmenej nežiadúcich účinkov som mala pri fevarine, ktorý som užívala pol roka v kuse. Spánok sa mi však neupravil. Je pravda, že teraz už aspoň zaspím, ale o hodinu sa zobudim, niekedy sa mi podarí zaspať, ale zase len na krátko, tak si dám hypnogen /polovicu, alebo celú/ a trocha zaspím. No v noci sa aj tak budím, bdiem, spím, bdiem, snívam..ráno sa necítim svieža, ale cez deň už fungujem normálne. Mala som a mám dosť pohybu, žijem zdravo, som štíhla. Neviem, kde je problém. Nemám pocit, že by to bola depresia, predtým, ako som navštívila psychiatra. Bola som skôr deprimovaná a unavená z chronického nevyspatia. V súčasnosti som druhý týždeň bez AD, spím čiastočne za pomoci hypnogenu, v noci sa niekoľkokrát zobudím, bdiem, trocha pospím - striedavo. Proste to nie je normálny spánok, necítim sa vyspatá a svieža, ale aspoň trocha je to lepšie. Ešte si nechám trocha pauzu od AD, uvidím, či sa niečo udeje bez nich. Lekárka mi predpísala Valdoxan /začnem ho užívať o týždeň, resp. dva/ a o mesiac mám ísť na kontrolu. Pripadám si ako pokusný králik. Prešlo už 9 mesiacov od kedy sa liečim AD-ami, z toho viac ako polrok som užívala Fevarin. Uvažujem aj o spánkovom laboratóriu. Prosím Vás pekne, poraďte mi, ako svoj stav riešiť? V čom je problém? Som takisto lekárka, ale cez zvieratká/. Ďakujem.
Dobrý den,
z antidepresiv, které jste zkoušela mělo šanci na úspěch pouze Trittico, ostatní většinou spánek nezlepšují. Doporučuji ještě jednou zkusit Trittico, začít 1/3 75 mg tabletky a po 14 dnech zvyšovat vždy o 1/3 tablety až do dosažení uspokojivého efekt (maximálně však doo 15O mg/den)
Současně bych také doporučoval kognitivně-behaviorální terapii spánku, kontakty na terapeuty naleznete na ww.cskbt.cz, protože zcela jistě již došlo k fixaci špatného spánkového vzorce.
|
Dobrý den,
léčím se na hyperprolaktinémii a již jeden rok užívám lék Dostinex. V mozku mi nalezli mikroprolaktinom. V počátcích léčby jsem měla noční můry, vzbudila jsem se zpocená a nemohla již usnout. Poté se situace po měsíci zastabilizovala. Bohužel asi před 3 měsíci se mi vrátily potíže se spánkem - dobře usnu, ale probudím se v průběhu snu, znovu usnu a zase se probudím v průběhu snu. To se opakuje několikrát během noci. Sny nejsou hrůzostrašné spíše stresující. Občas mi buší srdce a prsa mám citlivá (souvisí pravděpodobně s hyperprolaktinémií). Chtěla bych se zeptat zda je možné, že je to způsobeno léky. S panem doktorem jsem o tom hovořila. Sdělil mi, že by to byl vzácný případ. Popřípadě s mozkovým nádorem v hypofýze. Před touto léčbou jsem se spánkem žádné problémy neměla. Další alternativou, kterou s panem doktorem zvažujeme je deprese. Samozřejmě i ta je ve vedlejších příznacích léku. Je tedy možné, že lék vyvolal depresi a ta tyto problémy? Nebo byste to přisoudili mikroadenomu či úplně něčemu jinému? Čím byste tento problém řešili? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ve Vašem případě se opravdu může jednat o polékkovou depresi pro Dostinexu a z ní vyplývající nespavost, přestože normálně se po Dostinexu spíše vyskytuje únava a spavost. Vzhledem k tomu, že Dostinex asi budete muset brát i nadále, doporučuji nasadit tlumivé antidepresivum mirtazapin, nejprve v dávce 15 mg a poté zvýšit na 30 mg večer, čímž by se měl vylepšit i spánek.
|