Usínám dobře v pravidelnou dobu,ale probudím se kolem 3hod.ranní a už neusnu.problémy žádné nemám.beru léky na tlak accecor.cordipin.
Předčasné ranní probouzení může být spojeno nejčastěji s depresivními potížemi, samozřejmě nedá se říci, zda to může být zrovna Váš případ. Léky, které užíváte, by neměly tyto potíže způsobovat. Je také důležité, kdy chodíte večer spát, tedy kolik hodin za den spíte a jaký je Váš věk, protože ve vyšším věku se potřeba spánku snižuje. Je nutné, abyste podrobněji probral své potíže s lékařem, hlavně tyto body jsou důležité: kolik hodin denně spíte, jak se během dne cítíte, zda jste ospalý nebo svěží, jaký máte spánkový režim, zda spíte i během dne např. po obědě atd. a samozřejmě je důležitý i Váš věk, po poradě s lékařem pak můžete udělat opatření, která by zlepšila Váš spánek, nebo naplánovat eventuální potřebná vyšetření.
|
|
prosím o radu,můj 10měsíční syn se stále budí v noci,má zavřené oči a pláče,je to stále častější,musím ho pochovat aby se utišil,ale ani to někdy nepomůže.Zkoušela jsem homeopotika,neúčinkovala.Přes den je hodné,spokojené miminko,večer krásně usíná okolo 19.30h,ale od 22h nám začíná plakat.Děkuji moc.
Pravděpodobně půjde o nějakou formu spánkové poruchy, které se říká noční děsy, objevuje se u malých dětí poměrně často, děti pláčou, většinou se nedají probudit a snaha o utišení může pláč ještě zhoršovat. Tato porucha časem odeznívá a nemá žádné nepříznivé důsledky. Je potřeba, abyste se ještě poradila s dětským lékařem, zda je syn v pořádku, např. zda by se nemohlo jednat o projevy spojené s nějakou alergií nebo návratem žaludeční šťávy do žaludku atd., ale není to příliš pravděpodobné. Jak se chovat během těchto nočních stavů- to musíte vyzkoušet, některé dítě se zklidní utišením od rodiče, jiné je lepší nechat vyplakat, počkat až stav odezní sám, protože dítě při snaze o utišení pláče ještě více.
|
|
Dobrý den,
můj manžel si chodí lehnout zásadně nejdříve kolem půlnoci ať je sebevíc unavený, nedá si říct a odbyde mne s odpovědí, že by stejně neusnul (při tom kolikrát dřímá u TV).Tohle bych ještě brala jako takový zlozvyk, ale horší je, že má velice chatrný spánek a že když už si jde kolem půlnoci (mnohdy i později) lehnout a něco ho vzbudí třeba ve 2h ráno (a to něco může být i sepnutí kotle v koupelně, ale poslední rok je to naše malá dcerka), tak už zkrátka neusne! Takže během posledního roku jsme oba ve stresu, protože manžel je stále nevyspalý a unavený, což přenáší i na mě, protože se o něj bojím.Stále mi tvrdí, že nedokáže vypnout hlavu.Že jakmile má tzv.naspány např.3 hodiny v kuse, tak pak už jeho organismus nezabere.Můj názor na to je, že zkrátka tzv.neumí vypnout, má za sebou 7 let bez dovolené, hodně stresů v práci i v rodině.Myslím, že by potřeboval tzv.vyčistit hlavu, uvolnit nebo tak něco, ale nevím kam nejlépe se s tím obrátit.Rozhodně by zatím nerad užíval léky-to až v poslední řadě.Nemá šanci si odpočinout ani na dovolené-je to stále o tom samém-probdělé noci.To bychom rovnou mohli jezdit na dovolenou extra.Rozhodli jsme se pokusit se tento jeho problém vyřešit, prosím poraďte nám.
Předem díky moc, Dolejšová
Především záleží na tom, zda manžel také tímto problémem trpí a zda ho chce řešit. Řešení často není jednoduché a změnit návyky spojené se špatným usínáním může trvat poměrně dlouhou dobu a vyžaduje to dost práce, i ochotu měnit svoje přístupy. Pomoci může psycholog nebo pszchiatr,který se zabývá psychoterapií , a to nejlépe tzv kognitivně behaviorální psychoterapií. Na začátku si manžel může něco o této formě nespavosti spojené hlavně se stresem, úzkostí a naučenými obavami z neusnutí přečíst, např. v knize Nespavost od J. Praška. Podle názoru pszchologa nebo psychiatra mohou na přechodnou dobu pomoci také léky- pokud by například manžel byl výrazně úzkostný a to mu bránilo ve spánku.
|
|
Dobrý den,je mi 26 let a už asi od 20 v noci křičím ze spaní.Někdy si to pamatuji co se mi zdálo,ale někdy ne.To mi až přítel ráno říká jak jsem vzbudila zase celí dům.Jenže teď to začíná být docela drastické,protože si začínám ubližovat.Třeba nedávno jsem si tak narazila bok a měla monokl na koleně.Já totiž teď už nevyběhnu,ale přímo vyskočím s postele s kraválem a utíkám za dveře.No a přitom vidím jak všude něco leze(pavouci).Když si to tedy nepamatuji tak jen najdu někde na těle nějaký monokl.Prosím poraďte co mám dělat,začínám být zoufalá a můj přítel také.Stává se to tak jednou týdně,někdy je klid i 14 dní.Díky moc
Pravděpodobně se jedná o poruchu spánku označovanou jako noční děsy, ale mohlo by se jednat i abnormnální chování spojené se spánkem, v němž se nám zdají sny. Každopádně je nutné, abyste navštívila obvodního lékaře, který by Vás měl poslat na podrobnější vyšetření, ve Vašem případě je vhodné podstoupit vyšetření ve spánkové laboratoři, aby se přesně zjistilo , o jakou poruchu se jedná a podle toho se řídila léčba. Riziko zranění při těchto stavech není zanedbatelné, proto si vyšetření zajistěte co nejdříve.
|
|
Dobrý den,
mám 16ti měsíčního syna, který od narození špatně spí. Ještě nebyla ani jedna noc, kdy by se v noci nevzbudil. Budí se v průměru asi 4x za noc (jsou dny, kdy je to i horší) a brečí. Když jsme ho zkoušeli asi na půl roce nechat "vyřvat" nevydržela jsem já a vždy po hodině brečení, jsem ho začala uklidňovat, což pak trvalo zhruba další hodinu. Zkusili jsme to takto několikrát, bohužel vždy se stejným výsledkem. Přes den už spí asi půl roku jen 1x po obědě asi 1,5 hodiny. Ale i před tím to nebylo o nic lepší, spával sice víckrát za den po kratších intervalech, ale vcelku to dalo asi 2 hodiny. Chodí spát ve 21 hodin a vstává asi v 7. Je nějaká možnost, jak naučit takto malé dítě spát? Zároveň mám problém se sebou, že se nyní už sama budím i ve chvílích, kdy on spí a nejsem schopná v kuse spát, ani když si jdu lehnout jinam a vstává k synovi manžel. Bohužel, když se vzbudím, trvá mi pak minimálně půl hodiny než zase usnu. Můžete tedy poradit něco i mě? Začínám být už hodně vyčerpaná.
Děkuji.
Noční probouzení nejsou u malých dětí nic neobvyklého, kojenci a batolata se obvykle budí několikrát za noc, pokud se ale malé dítě naučilo večer usínat samostatně bez nutné dopomoci rodiče, bez špatných návyků jako je například usínání při kojení nebo při pití z lahve, tak by nemělo mít s usnutím při nočním probuzení větší problém, pokud vyžaduje pro usínání přítomnost rodičů, pak ji vyžaduje i během noci a pláče. Takže pokud Vaše dítko nejeví během dne žádné známky nevyspání, mrzutost, špatnou náladu, roztěkanost atd., nemusí pro něj noční probouzení představovat žádný problém, nemusí mu vůbec nijak vadit. Spíše je to potíž pro Vás , protože musíte vstávat a dítě uklidňovat. Zkuste se zamyslet nad tím, jak bylo od malička Vaše dítě uspáváno, obvykle od správných návyků při večerním uspávání se pak rozvíjí i schopnost během noci znovu usnout. Protože jste již zkoušela nechat dítě vyplakat a nezvládla jste to, asi nemá cenu se o to znovu pokoušet, zkuste si přečíst např. pokyny v knize Spánek malých dětí nebo rady na internetu, zkuste se poradit se svým dětským lékařem nebo i psychologem, většinou spočívá problém se spánkem malých dětí nejvíce v přístupu rodiče. Tím, že se pokusíte řešit lepší usínání svého dítěte, by se pak mohl zlepšit i Váš spánek.
|
|