Snažím se dodržovat pravidelný spánek,usínám kolem 22hod.několikrá za noc jsem vzhůru a od 3hod.už nespím,za celý týden se únava nahromadí a v pátek už usínám u televize,ale stejně se vzbudím brzy ráno,vyzkoušela jsem čaje volně prodejné léky ale účinek žádný,ráno nejsem vůbec svěží,je mi 50let
Příčinou Vaše přerušovaného a krátkého spánku by mohly být jednak některé poruchy spánku, které způsobují opakované noční probouzení ( je to například chrápání se zástavami dechu nebo syndrom neklidných nohou), mohou to být ale také psychické faktory - úzkost, nervozita nebo depresivní potíže, které s emohou někdy nejdříve projevit poruchou spánku, aniž si třeba člověk ještě změnu nálady zásadně uvědomuje. Rovněž některé hormonální změny mohou způsobovat zhoršení spánku. Je třeba se pokusit zjistit příčinu Vaší nespavosti, k tomu je ale potřeba vyšetření, nejdříve obvykle u obvodního lékaře, který by Vás podle svého uvážení odeslal na další potřebná vyšetření, ev. i na konzultaci do poradny pro poruchy spánku.
|
|
V noci se velice často budím a někdy od cca 3. hodiny už nemůžu usnout. Poslední asi 2 měsíce mi zároveň dělá problémy vůbec usnout. Již několik let beru xanax, který mi dříve pomáhal v tom, že jsem se nebudila a nepřemýšlela o problémech. Může být návykový? Děkuji za odpověď
Xanax a ostatní léky ze skupiny tzv. benzodizepinových léků jsou návykové. Pokud ho beret pravidelně již několik let, je pravděpodobně, že u Vás už návyk vznikl, pak lék často již nefunguje jako se to stalo u Vás nebo je potřeba zvyšovat dávky. Rozhodně byste ale neměla lék ze dne na den vysadit, to se musí dělat postupně. Vzhledem k tomu, že se Vaše potíže se spánkem zhoršují a budou pravděpodobně způsobené psychickými faktory- úzkostí, nervozitou atd. , měla byste na prvním místě vyhledat pomoc lékaře, buď obvodního lékaře nebo psychiatra, který by řídil léčbu.
|
|
Dobrý den, chci se zeptat při probouzení tak 1x do měsíce se nemohu probudit ale vnímám nemohu se hýbat rychleji dýchám a cítím rychlé bušení srdce.Nevíte o co se může jednat děkuji. tyto potíže mám cca 1 rok
Pravděpodobně se jedná o tzv. spánkovou obrnu, kdy při probuzení nebo při usínání dochází k přechodné a většinou krátce trvající nemožnosti pohybu celého těla. Bušení srdce bývá důsledkem toho, že člověk pociťuje úzkost a strach. Tento stav nijak zdravotně neohrožuje, jenom může být nepříjemný, nemá žádné zdravotní důsledky. Někdy s e podaří tento stav obrny zkrátit intenzivním pohybem očí do stran, ale i bez toho stav odeznívá maximální během několika minut. Výskyt spánkové obrny zhoršuje nepravidelný spánkový režim ( ponocování, nevyspalost), takže byste si měl hlídat pravidelnost spánku. Jde o poruchu, která může být dána i dědičně, a může být přechodná- zase vymizí. Pokud byste měl ještě nějaké jiné potíže ( např. zvýšenou denní ospalost, nějaké stavy poklesávání nohou během dne ), pak byste se musel poradit s lékařem. Jinak samostná spánková obrna se ani neléčí.
|
|
Dobrý den.Celý život jsem pracovala na směny jako zdravotní sestra.Už jsem 8 let v důchodu a můj problem je,že se mi nikdy nechce spát.Všichni lékaři,u kterých jsem hledala pomoc mi jen předepisují léky a říkají,že se s tím musím smířit.Brala jsem Stilnox(půlku),teď mi napsal jiný lékař Zolnasu,ale je to vlastně totéž.Benosen,mléko,máta,med,meduňka,všechno je zbytečné.Ale i já bych ještě chtěla spát bez prášků.Nebo už to u mě nemá cenu se o něco snažit.Neberu žádné jiné léky.Děkuji za odpověď.
V tomto případě by bylo vhodné vyzkoušet lék, který obsahuje přirozený spánkový hormon melatonin. Melatonin se používá k léčbě nespavosti zvláště u lidí starších 50let věku, kdy dochází již k fyziologickému poklesu melatoninu, a v těchto případech může spánek velmi pozitivně ovlivnit a pomoci při léčbě nespavosti. Stejně tak se melatoninové přípravky používá při poruchách spánku při směnném režimu, takže tuto léčbu byste měla rozhodně vyzkoušet. Melatonin je u nás k dispozici jako lék na nespavost s názvem Cirkadin a předepíše Vám ho obvodní lékař.
|
|
Je mi 45 let. Před 4 lety, po onkologickém onemocnění (ca prsu), jsem díky psychické zátěži přestala dobře spát - špatné usínání, buzení se a následně neschopnost usnout. Dostala jsem Hypnogen, brala jsem 1/2, někdy celý. V noci jsem se i tak budila. V příbalovém letáku je uvedeno užívání Hypnogenu jen na období několika týdnů, já jsem ho užívala několik let a neměla jsem z toho dobrý pocit. Zdálo se mi, že se mi zhoršuje paměť, kognitivní funkce. Doslechla jsem se o Melatoninu a sehnala ho v podobě doplňku stravy. Krátce ho užívám - délka spánku je asi jako u Hypnogenu, ale spánek není podobný bezvědomí, zdají se mi sny. Můj dotaz je, jestli je v mém případě užívání Melatoninu bezpečné, vzhledem k uměle vyvolané menopauze (prý melatonin ovlivňuje hladinu estrogenu. Mám silné příznaky menopauzy, beru fytoestrogeny, ty stav zlepšily.) Děkuji za vaši odpověď
Ve Vašem případě je nutné poradit se o užívání melatoninu s gynekologem, protože opravdu určité opatrnosti je při gynekologických poruchách či onemocněních potřeba, pravděpodobně budete moci melatonin užívat nadále, ale přesto je potřeba , aby Váš ošetřující gynekolog o této léčbě věděl a schválil ji.
|
|