Snadno a rychle usínám, ale asi za 2 až 3 hodiny se probudím nemohu usnout, někdy usnu až k ránu.
Předčasné ranní probouzení může být příznakem poruchy nálady, například deprese, samozřejmě se nedá říci, zda je to Váš případ, ale přesto by bylo vhodné, abyste se poradila s psychologem nebo s psychiatrem, zda psychické problémy nemohou být příčinou vašich potíží. Pokud se to vyloučí, je potřeba pátrat po dalších důvodech, špatný spánek může být spojen s některými hormonálními poruchami, poruchou štítné žlázy, s užíváním některých léků. V dalším plánu by se pak musely vylučovat i některé poruchy spánku, které by Vás mohly během noci probouzet.
|
|
Dobrý den,poslední 4 měsíce mám vážné problémy se spaním.Buď se mi podaří usnout až k ránu a po cca 2 hodinách se vzbudím a již neusnu,a když se mi náhodou podaří usnout brzy po ulehnutí,tak se opakovaně budím snad každou hodinu až do rána.Cítím se vyčerpaná,bezmocná a poslední dobou i hodně bez nálady.Zkoušela jsem si vzít bylinný preparát Dormit K,Stilnox nebo Dormicum,ale vůbec žádný účinek to nemělo.Nyní jsem ve 2.měsíci těhotenství.Můžete mi prosím poradit,co dělat,na koho se případně obrátit?Byla jsem u neorologa,kde mi víceméně řekli,že vše můžeme řešit až po porodu.Děkuji.
Zkuste se obrátit na některou z poraden pro poruchy spánku, jejich seznam najdete na těchto stránkách. Některé však vyžadují doporučení od obvodního lékaře, jiné nikoliv. Podrobnější rozbor vašich potíží je na místě. Samozřejmě, že většina léků se v těhotenství nemá podávat. Bylo by vhodné u Vás udělat i psychologické vyšetření, ev. i psychiatrické vyšetření, protože i psychické problémy jako je např. deprese se mohou projevit takovouto poruchou spánku.
|
|
Dobrý den, mám 9měsíčního syna a dlouhodobá nespavost začala po prožitých krizových situacích s partnerem před 4 měsíci. V současné době probdím celou noc a jsem nesmírně unavená. Beru bylinné směsi na nervy a nespavost, zároveň antidepresiva. Cítím se klidná a uvolněná, přesto vůbec nespím. Už si s tím nevím rady. Vztah s partnerem je nyní v pořádku, každý den se snažím chvilku relaxovat a meditovat. Chodím s kočárkem na procházky, přesto nespím. Nespala jsem už ani po hypnogenu, budila jsem se po třech hodinách. Spánkovou hygienu dodržuji. Děkuji.
V některých případech deprese se úprava spánku i po zahájení léčby antidepresivy dostaví až za určitou dobu. Ve Vašem případě předpokládám, že problémy se spánkem jsou způsobeny depresí. Určitě dodržujte dál všechna pravidla spánkové hygieny a také relaxační techniky Vám mohou pomoci. Rozhodně o těchto problémech se spánkem informujte svého ošetřujícího lékaře, který Vám předepisuje antidepresiva. Je potřeba zvážit, zda by Vám na přechodnou dobu, než se dostaví účinek antidepresiv, nepomohly nějaké léky na spaní např. Stilnox anebo lze také vybírat z různých druhů antidepresiv, některá mají příznivý účinek na nespavost, jiná ji mohou přechodně ještě trochu zhoršovat. Také se při léčbě nespavosti při depresi někdy používá s dobrými výsledky melatonin, v současné době je u nás dostupný lék s obsahem melatoninu, který se jmenuje Cirkadin. Poraďte se prosím o užívání tohoto léku se svým lékařem.
|
|
dobrý den,
pokud se obrátím na centrum pro poruchy spánku, je pro léčbu nutné vyšetření ve "spánkové laboratoři", nebo lze léčbu zahájit i jen po osobním pohovoru?
Jaká je dostupnost "melatoninových hypnotik"? Praktic. lékařem mi byla nabídnuta jen antidepresiva, která mi nedělala dobře a Stilnox, který působí velmi dobře, ale je zjevně návykový. (Můj problém: dlouhá usínací doba, časté buzení.) Děkuji, T.
Při nespavosti není obvykle vyšetření ve spánkové laboratoři nutné. Pokud se obrátíte na poradnu pro poruchy spánku, lékař s Vámi v první řadě problémy rozebere, bude se snažit odhalit příčinu Vašich potíží, může doporučit i některá další vyšetření, pokud to uzná podle líčení vašich potíží a podle svého vyšetření za vhodné. Vyšetření ve spánkové laboratoři bývá doporučovánou jenom u malého procenta pacientů s nespavostí. Co se týká melatoninových přípravků , v současné době je u nás k dispozici lék na nespavost, který obsahuje melatonin, lék se jmenuje Cirkadin a předepíše Vám ho obvodní lékař. Tento lék není návykový, funguje v podstatě na bazi spánkového hormonu melatoninu, který v těle normálně navozuje spánek, nežádoucí účinky se také neobjevují.
|
|
Co dělat pokud Vás propustí a mít náběh na pocit, který začínal před hospitžalizací bezradnosti ?
Obrátit se znovu na lékaře, který Vás ošetřuje- na obvodního lékaře nebo na lékaře, který Vás ošetřoval v nemocnici.
|
|