Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Mám tatínka, kterému 76 let. Zhruba před dvěma roky při obtížích se spaním začal používat STILNOX. Dnes mi ale přijde že už je na tom závislý. Bere ho už dva roky v kuse, bez prášku neusne a nechce ho přestat brát. Má ovšem problém, že ten prášek mu zabírá už pouze na dvě nebo tři hodiny a pak si bere další i když je předepsáno pouze jeden. Můžete mi k tomu napsat něakou informaci o prášku a pokud to jde dát mi nějakou radu co se s tím dá dělat? Občas bere i HYPNOGEN. Mám strach, že až si ho jednou vezme tak už se ráno nevzbudí, protože má i nemocné srdíčko, tak mám strach. Děkuji předem za odpověď. Kunová Ludmila
Závislost na lécích typu Stilnox a Hypnogen se vyskytuje sice vzácně, ale může se objevovat. Oba dva léky obsahují stejnou účinnou dávku, jenom je každý od jiné firmy. Takže tatínek by je rozhodně neměl kombinovat, protože lék, který obsahují je stejný! Dávka se opravdu zvláště u starších lidí doporučuje 1 tbl. Můžete ještě vyzkoušet lék na nespavost, který se jmenuje Cirkadin a obsahuje jako účinnou látku melatonin, což je tzv. spánkový hormon, tedy látka, která normálně v těle navozuje usnutí. S věkem hladina tohoto hormonu klesá, a proto je doporučován zejména k léčbě nespavosti u lidí starších 55 let. Předepsat Vám ho může obvodní lékař, rozhodně to stojí za vyzkoušení. Dále by bylo potřeba ještě zkusit odhalit příčinu nespavosti u Vašeho tatínka, někdy mohou zhoršovat spánek také jiné léky např. léky na vysoký tlak. Dále zjisit, zda není například úzkostný, netrpí depresivními potížemi, zda ho ve spánku něco neprobouzí- např. pohyby nohama nebo zhoršené dýchání, pak by bylo na místě podrobnější vyšetření spánku ve spánkové laboratoři.
|
|
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda je "normální", když 10-timěsíční dítě během dne prakticky vůbec nespí! Ikdyž je ospalé, zívá a mne si očička, má problém usnout. Když už se to náhodou podaří, tak je zas za chvíli vzhůru, třeba i za 10 minut!! V noci vydrží spát o něco déle, ale stejně se dost často budí a pak následně nemůže zabrat. Je to důvod navštívit doktora nebo se to časem srovná samo?
Předem děkuji za odpověď.
Problémy se spánkem se u kojenců objevují v současné době čím dál tím častěji, rozhodně to není normální, když dítě během dne v totmo věku vůbec nespí. Potřeba spánku kolem jednoho roku věku je okolo 14 hodin ( celkově) a během dne spí většinou dětipřed 1 rokem věku odpoledne a ještě i dopoledne. Příčiny nespavosti Vašeho miminka mohou být různé. Dosti často se zjišťuje, že horší spánek může mít původ nejen v temperamentu dítěte, který samozřejmě bývá dědičný, ale také v určitém rodinném naladění- na dítě se může přenášet nervozita , stres rodičů, hlavně matky, hůře spí také děti , jejichž rodiče jsou tzv. hyperaktivní. Zkuste situaci rozebrat s Vaší dětskou lékařkou, najděte si také pravidla spánkové hygieny pro malé děti, možná Vám to také pomůže zjistit, zda neděláte někde chybu v režimu dítěte. Tato pravidla jsou k nalezení na internetu nebo Vám je může na požádání zaslat centrum pro poruchy spánku v Praze ( odkazy jsou na těchto stránkách).
|
|
Mám syna(12), který často nemůže usnout, bojí se usínání (mami, já neusnu). Většinou není problém, pokud je v pokoji s nějakým příbuzným dospělým, se sourozencem toto nefunguje. V létě má odjet na tábor, bojím se, co bude tam. V noci, po usnutí už je vše v pořádku. Nebudí se a to ani předčasně ráno (do postele chodí kolem 21:30, vstává kolem 6:45)do by nám mohl pomoci? Obvodní lékař nám zatím nepomohl.
Pokud syn usíná dobře, když je v místnosti s někým dospělým a jinak má obavy z usínání, je možné, že trpí nějakými úzkostmi, které se takto projevují. Bylo by vhodné navštívit psychologa, pokud se nejedná jenom o krátkodobou záležitost a syna tyto potíže trápí již déle. Psycholog by Vám měl pomoci, mohl by objevit, co je příčinou synových obav před spánkem.
|
|
Dobrý den, je mi 49 let , jsem opačný typ co se týče nespavosti.
U mě je to tak,že se mi chce spát až příliš mnoho,usínám kolem 22 hod téměř okamžitě,spím celou noc bez probouzení,ale ráno během dvou hodin jsem opět moc ospalá.Takto to je přes celý den.
Prosím o radu,co by se s tím dalo dělat.
Děkuji za odpověď. Helča
Nadměrná denní ospalost může signalizovat poruchu spánku stejně jako stížnosti na nespavost. Je nutné zjistit příčinu Vašeho nadměrného usínání, mohlo by se jednat o některou z poruch spánku, které se jmenují hypersomnie, anebo by mohl být důsledkem Vašich potíží také nekvalitní noční spánek, který by Vám něco narušovalo ( může to být např. zhoršené dýchání ve spánku nebo pohyby končetinami, o kterých nemusíte ani vědět). Také je potřeba vyšetření neurologické, psychologické, obvykle i vyšetření hormonů štítné žlázy, takže je na místě, abyste tento problém řešila se svým obvodním lékařem,, který Vás na uvedená vyšetření pošle, pravděpodobně to bude i vyšetření ve spánkové laboratoři.
|
|
Velmi špatně spím.Slyším všechny zvuky,déšť,dýchání,vítr.Ráno se cítím unavená-neodpočatá.Raději chodím spát později,abych se v noci neprobouzela,ale moc mi to nepomáhá.Co dělat,abych měla tvrdší spánek?Je mi 59 let.
Tendence k snadnému probouzení během noci nebo tzv. trvdý spánek, je nám dána do určité míry vrozeně. S tím se příliš nic dělat nedá. Snadněji se ze spánku ale budí také lidé, kteří jsou více citliví na různé podněty, nervozní nebo úzkostní. Zkuste nějaké uvolňovací metody, např. autogenní trénink, popis najdete na internetu nebo v různých psychologických knihách. Můžete také poslouchat nějakou příjemnou, relaxační hudbu před spaním. Pokud máte pocit, že Váš spánek je hodně nekvalitní můžete také vyzkoušet nějaké bylinné směsi nebo čaje na spaní ev. i lék, který se doporučuje na nespavost ve věku nad 55 let, obsahuje spánkový hormon melatonin, kterého s věkem ubývá, a jmenuje se Cirkadin, je na lékařský předpis.
|
|