spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 1046. - 1050.

 201  202  203  204  205  206  207  208  209  [ 210 ]  211 

Dobrý den, zajímá mě, zda nevíte jak vzniká náměsíčnost, a proč? Když jsem bla dítě, měla jsem tento problém hodně, nyní jen v cizím prostředí, a dost problémy jsou jakmile jsem v uzavřeném prostředí - stan, karavan atd, kdyz se vzbudim, tak jsem pry vystrasena, v tisni... nekdy se stane ze s v tomto stavu probudim, a opravdu je mi velmi neprijemne, bojim se, neivm co mam delat, nejradsi bych utekla... Myslíte že to může mít spojitost s něčím s dětství, nebo se to prostě stává? to same mám na chate, kde je absolutní tma(u lesa), kdyz se probudim v noci. Přes den ale problem napriklad ve vytahu nebo podobne nemam. jinak s tmou jsem mela potize uz kdyz jsem byla dite, usinala jsem pri svetle. Díky moc, Kamila H
Ve Vašem případě se velmi pravděpodobně o náměsíčnost nejedná, protože stavy náměsíčnosti si lidé sami většinou nepamatují, neví, co během noci dělali, kdežto Vy se probouzíte a trápí Vás strach. Takže náměsíčnost je jako příčina těchto vašich stavů nepravděpodobná. Spíše půjde o psychicky podmíněné stavy, vázané zejména na situace, které popisujete, původ Vašeho strachu a úzkosti se dá těžko odhladnotu, opravdu to může být nějaká úzkost z dětského věku, která se ve Vás usadila, pokud byste se toho chtěla dopátrat, bylo by nejlepší vyhledat psychologa, který by Vám mohl popmoci tyto úzkosti zvládat a možná i najít jejich příčinu.
Je mi 58 let, nikdy jsem neměla problémy se spánkem, chodila jsem spát kolem 23.hodiny, v noci se pár krát otočila, ale hned spala dále a ráno se probudila svěží. Před 2 léty se můj muž rozhodl se od nás odstěhovat a později se nechat i rozvést. Začal mi posílat e-maily s citacemi z jeho deníku, který si vedl roky, kdy jsem se dozvěděla, co jsem kdy před 8 nebo 10 léty udělala či neudělala, řekla či neřekla, co na to děti, atd. .... Dost mne to psychicky zlomilo, protože jsem se v noci probouzela a tam asi začaly mé spánkové problémy. Teď jsem ale od září 2008 šťastně a klidně rozvedena, všechny 3 děti mají svůj vlastní život, ale můj spánkový režim je katastrofální. Opravdu mne už netrápí žádné rodinné problémy, jsem v klidu, protože mám konečně po 32 letech manželství pocit svobody a pocit, že si mohu dělat, co chci, kdy chci a nejsem při své duševně náročné práci (jako to bylo v minulosti) degradovaná do role gejši, která čeká u dveří na muže s trepkami v zubech. Večer dlouho nevydržím, někdy jdu i v 21 hod. spát, nevydržím číst knížku v posteli déle než 5 minut, pak tvrdě usínám, spím tak do 2.hodiny ranní, pak se probouzím, a donedávna jsem to musela řešit tak, že jsem si uvařila meduňkový čaj, pustila potichu rádio a většinou se mi podařilo kolem 5.hodiny usnout, ale po probuzení jsem se cítila jako zmlácený vánoční kapr. V poslední době (poslední měsíc) se snažím moc se neprobouzet a přikázat si, že musím spát dále, ale každou noc se probouzím 10x i 20x, hážu s sebou jak kapr na suchu - už jsem si minulý rok koupila i zdravotní matraci s línou pěnou, ale ani ta tuto situaci nevyřešila. Byla jsem se poradit s mým praktickým lékařem, ale ten se mi skoro vysmál, a řekl, že už mám věk na to, abych trpěla nespavostí, a že mi teda předepíše něco na spaní, ale nechci tento problém řešit takto, s nějakou závislostí na lécích. A prý kam by mne posílal na vyšetření. Stačí den dva, kdy se vyspím líp (tzn. že se probudím třeba jen 3x za noc) a už mám pocit, že mi patří svět, ale bohužel tento dojem vyšumí hned 3.den a jsem tam, kde jsem takřka pravidelně. Můžete mi prosím aspoň poradit, jak bych měla tento šílený stav řešit, protože jsem stále pozitivně naladěný člověk a máloco mne vyvede z míry, ale nechci se smířit s tím, že mám plány do 100 let a tak bych se musela při spánku trápit ještě 42 let. Moc děkuji za ochotu si aspoň přečíst moje postěžování a za případnou moudrou odpověď. Srdečně zdraví Edita Kucínová
Rozhodně se nedá říci, že byste se měla s nespavostí v tomto věku smířit nebo že to je v tomto věku normální, takže je správné, že jste se závěrem Vašeho obvodního lékaře nespokojená. Podle toho, co popisujete, jste v životě zažila určitě dosti stresující a náročné období, byť nyní máte již pocit, že se vše vyřešilo a že je vše v pořádku a jste se svým životem spokojená, jste aktivní, máte plány atd. Někdy se ovšem stává, že organismus reaguje na přestálý stres a psychické vyčerpání se zpožděním, nevím samozřejmě, zda to může být zrovna Váš případ, ale stává se to. Může se to pak projevit poruchou spánku. Potíže, které popisujete, tedy, že usíná dobře, ale brzy se budíte, se někdy mohou objevovat jako příznak deprese, byť si ji třeba někdy člověk neuvědomuje. Aby se tedy vyloučila tato příčina potíží, doporučuji Vám obrátit se na psychologa, ev. na psychiatra, aby se zvážilo, zda by se mohlo jednat o tuto příčinu. Z dalších možností připadá v úvahu, že Vám něco spánek narušuje - mohly by to být například pohyby končetinami ve spánku, které si nemusíte uvědomovat nebo zhoršené dýchání při chrápání atd., v tom případě by pak bylo vhodné s eobjednat do poradny pro poruchy spánku a zvážit i vyšetření ve spánkové laboratoři. Chápu, že nechcete brát léky na spaní, z dlouhodobého hlediska opravdu mohou mít nežádoucí účinky. Mohla byste ale zkusit léčbu lékem, který obsahuje spánkový hormon melatonin, lék se jmenuje Cirkadin a předepisuje ho obvodní lékař. Spánkového hormonu v těle s věkem ubývá, a tak v některých případech nespavosti může jeho dodávání ve formě léku pomoci.
Dobrý den, můj přítel utrpěl úraz a prodělal deset anestezií během tří měsíců. Od té doby ale nemůže spát. Do tří hodin kolikrát vůbec neusne nebo se pořád probouzí. Co s tim? Kam se spis obratit? Může to být čistě psychická záležitost?
Operace i anestesie, ale i samotný pobyt ve nemocnici jsou pro většinu lidí stresovou zátěží, s operací i onemocněním je spojená také úzkost, může se objevit i reaktivní deprese na onemocnění. Takže nespavost u Vašeho přítele může být spojená se všemi těmito faktory, také samotné nemocniční prostředí, např. pobyt na jednotce intenzivní péče, kde není příliš klidu na spánek, může změnu ve spánkovém rytmu vyvolat. Pokud přítel užívá léky, je možné, že některé z nich by se mohly také podílet na horším usínání. Přesto, že na nespavost za těchto okloností má člově " nárok", je potřeba ji co nejdříve řešit. Po domluvě s ošetřujícím lékařem by bylo dobré podávat alespoň přechodně léky na spaní ( nejlépe Stilox, Hypnogen), bylo by dobré zjistit, zda přítel netrpí úzkostí nebo depresí ( provést psychologické, psychiatrické vyšetření, v případě, že nespavost bude přetrvávat). Vyzkoušet v tomto případě můžete také lék na nespavost, který obsahuje spánkový hormon melatonin, jmenuje se Cirkadin. Tento lék obnovuje narušený rytmus spánku, takže by v případě Vašeho přítele mohl pomoci, předepisuje ho obvodní lékař.
Dobrý den, mam problém když v noci spím tak se třeba i několikrát za noc vzbudí s pocitem hladu a musim sníst nějakou sušenku nebo čokoládu, napít se a pak teprve znouvu usnu.Kdž se nenajím tak se budím častěji než neco sním a můžu pak v klidu spát.Někdy si připadám i jako náměsíčná.Už mi to začalo působit i na moji váhu a sem z toho neštastná.Poradte mi prosím.Děkuji
Jedná se o tzv. syndrom nočního ujídání, který se projevuje přesně příznaky , které popisujete. Příčina této poruchy zatím není známá, je možné, že jde o nějakou špatnou regulaci hormonů, které ovlivňují pocit hladu a sytosti během noci. V některých případech může být tato porucha také podobná náměsíčnosti. Léčení je často svízelné, musí se vystřídat třeba několik léků, než se podaří dosáhnout zlepšení, ale v případě, že Vás pocit hladu budí několikrát za noc a začínáte přibírat na váze, je určitě nutné se o léčbu alespoň pokusit. Většinou součástí vyšetření před léčbou bývá i psychologické vyšetření, protože někdy je tato porucha spánku spojená i s určitými změnami nálady. Objednejte se do poradny pro poruchy spánku, kde by Vám měl lékař navrhnout možnosti léčby.
mam jednu znamou ktera trpi nespavosti a boji se jit k lekari prej ji to trapi uz mesic a za tu dobu spala priblizne jen 20hodin tak sem ji radil at si zajde k lekari ze to nema podcenovat ale nejak se ji tam jit nechce a unavu ale pry pocituju tak jestli byste mi mohli poradit a ja bych ji to pak tlumocil.dekuju za odpoved martin
Pokud nespavost trvá měsíc, je to určitě důvodem, aby vaše známá navštívila lékaře. Je potřeba rozebrat příčiny nespavosti, zjistit její původ, aby nespavost nepřešla v chronické, dlouhodobé onemocnění, které se pak léčí hůře, než krátkodobá nespavost. Dá se říci, že čím dříve se začne nespavost řešit, tím lépe. Lékař by měl s Vaší známou rozebrat možné důvody nespavosti- stres, úzkostné potíže, nějakou poruchu nálady, eventuálně ji poslat na potřebná vyšetření a zvolit léčbu.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci