dobrý den ,již asi 2 roky trpím střídavě slabšími a slnými bolestmi kotníků ale jen v noci když mám nohy v klidu,někdy se bolestí nedá ani usnout,na noc si denně beru ibalgin a masíruju kotníky různými krémy ale žádná sláva,také jsem celkem často nachlazená -může to mít souvislost?usínám k ránu a pak den nestojí za nic.děkuji zdenka
Může se jednat o tzv. syndrom neklidných nohou, kdy má člověk nepříjemné a často těžko popsatelné bolesti v nohou, které se zmírňují pohybem nebo namasírováním a způsobují nespavost nebo opakovaná probouzení. Tyto potíže se dají léčit, nejdříve je však potřeba neurologické vyšetření, často také odběr krve- zhodnocení krevního obrazu, hladiny železa a zásob železa v těle, někdy Vás neurolog pošle ještě na další vyšetření a podle výsledků se pak doporučí léčba.
|
|
Dobrý den, je mi 20 let a posledního pul rokuse mi zdály samé noční můry. Nikdo to nechápal a ani já ne. Po tom pulroce můry přestaly ale já mám problémy se spánkem ale ne, že bych nespala ale nemužu se ráno probudit. Dělá mi to strašné problémy a to i když jdu spát brzy. jako kdyby se u mě nestřídal hluboký a plitký spánek ale jako kdybych mela jen tvrdý. A prášky sem žádné nebrala a ani neberu. Děkuji za odpověď
Vaše potíže by si zasluhovaly určitě podrobnější vyšetření, v případě, že se nemůžete ráno probouzet a cítíte se ospalá, je vhodné vyšetření spánku ve spánkové laboratoři, protože příčin Vašeho " nevyspání" může být celá řada a záznam Vašeho spánku během noci je může odhalit. Může a nemusí to mít vztah s Vašimi nepříjemnými sny. Takže obraťte se na svého obvodního lékaře, který Vám může dát doporučení na vyšetření do spánkové laboratoře nebo do poradny pro poruchy spánku.
|
|
Již několik let trpím nespavostí.Často se budím v 1 hod.a už neusnu.Po třech dnech si již musím vzít 1/2 espritalu.Léčil jsem se různě i u specialistky,ale nic nepomohlo.Dnes jsem již asi moc závislý na práškách.Rád bych se bez nich obešel.Poraďte jak na to
Esprital je lék ze skupiny antidepresiv, má také příznivý účinek na spánek, užívá se ale dlouhodobě , nikoliv jako jednorázový lék na spaní, takže nevím, zda Vám Váš ošetřující lékař poradil, abyste užíval Esprital jenom takto nárazově při nespavosti, je to rozhodně neobvyklé. Možnosti léčby závisí na příčině Vašich potíží, pokud je to deprese, musí být léčba samozřejmě dlouhodobá, onemocnění má někdy tendenci se vracet, pomoci může i psychoterapie, při úporné depresi a nespavosti je nutný i pobyt v nemocnici. Léčba je často obtížná, léky se musí měnit, v závilosti na potřebách konkrétního pacienta, takže žádnou jednoduchou radu, jak se z této situace dostat nelze takto poskytnout. Zkuste se obrátit na nějakého jiného psychiatra nebo na centrum pro poruchy spánku, rozhodně by bylo potřeba situaci řešit nebo se o to aspoň pokusit, i když jste v péči specialisty již byl.
|
|
Dobrý den, prosím Vás o radu 2 roky jsem užívala před spaním l prášek Lexaurinu 3 mg a spala jsem po něm do odchodu do práce. Nyní jsem rok v důchodu, Lexaurin mi pomůže spát 2 hodiny, pak mám úzkostné stavy, ošetřující lékařka mi napsala Neurol, užívám ho 3 dny lmg na noc, stav spaní se nezlepšil po 2 hodinách opět jsem vzhůru a navíc propocená, začínám z toho mít i přes den psychické problémy, můžete mi poradit, jak řešit moji nespavost?
Lexaurin i Neurol jsou hodně podobné léky, i když obsahují jinou účinnou látku, jsou to oba léky ze skupiny benzodiazepinů, takže se dá říci, že je hodně pravděpodobné, pokud Vám už nezabírá Lexaurin, že Neurol rovněž účinkovat nebude. Bylo by vhodné obrátit se na psychiatra, abyste s ním svoje problémy rozebrala, je potřeba, aby se někdo věnoval Vašim pocitům a Vašemu stavu nálady a podle toho vybral příslušnou léčbu, v tomto případě to bývá psychiatr. Posléze se můžete obráti i na psychologa a zahájit psychoterapii, která by Vám také mohla výhledově pomoci, někdy psychoterapii poskytuje i psychiatr. Na prvním místě je ale úprava léčby, abyste se přiměřeně vyspala, neměla úzkosti a posléze se může zahájit i psychoterapie.
|
|
Pracuji na směny, noční a denní provoz 12 h na směnu. Často řídím vozidlo. Takto pracuji již skoro 20 let. Je mi 37 let. Problém : večer nemůžu usnout, převaluji se v posteli a neusnu. Např. lehnu si ve 21.00 hod. a zaberu až po 23 hod. a ráno se mi nechce vsávat, jsem pak po celý den unavený. V noci se probudím na WC a než znova zaberu trvá to třeba hodinu. Tak to trvá už několik let
Při zhoršení spánku při směnném režimu, zejména při problémech s nespavostí, by Vám mohl pomoci k lepšímu usínání tzv. spánkový hormon melatonin. Při směnném režimu dochází k narušení normálního biorytmu, melatonin je látka, která je v těle vylučována na začátku noci a navozuje spánek. Podáním melatoninu zhruba 1 hodinu před požadovaným usnutí se rovněž dá spánke navodit, při směnném režimu toto může pomoci. U nás je melatonin v současné době k dispozici ve formě léku na nespavost s názvem Cirkadin, takže můžete vyzkoušet tento lék.
|
|