spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 1021. - 1025.

 201  202  203  204  [ 205 ]  206  207  208  209  210  211 

Je mě 43let,již 20 let trpím nespavostí někdy nemůžu usnout a jindy se zase probudí po 3h. a už nemůžu usnout. Už jsem zkoušela různé psychology,léčitele,spankovou laboratoř a nikdo mě moc neporadil,vždy to skončilo na prášcích na spaní,ale nechci na nich být zavislá.Nějaké období je beru a pak je zase vysadím ale bývám po nich někdy přes den unavená,chtěla bych to řešit jinak,ale vyspat se musím,dělám těžkou praci a z dost velkou zodpovědností,takže se často nesoustředím,dělám chyby a odnáším to pak i finančně.Poradte mě prosím jestli je možnost nějakého specialisty v této oblasti.Děkuji Jitka
Záleží na tom, jaká všechna vyšetření jste již podstoupila a s jakými výsledky. Pokud jste měla vyšetření ve spánkové laboratoři- zda s etam našla nějaká odchylka ve Vašem spánku nebo bylo vše v pořádku, což asi vzhledem k Vašim potížím není pravděpodobné. Dále jestli nebylo zjištěno psychologem nebo psychiatrem, že byste měla např. nějakou změnu nálady- např. tendenci k depresi nebo úzkostné potíže a podobně nebo zda nic neshledali. Pokud jste neuspěla u jednoho specialisty, zkuste vyzkoušet ještě jinou poradnu, ale vezměte s sebou všechny dosavadní výsledky, aby měl lékař přehled. Také jsou důelžité přesné informace o lécích, které jste užívala.
Vážení přátelé, vyhledala jsem si Vaši stránku, pročetla téměř všechny dotazy, ale nesetkala se s problémem svého syna. Můj devatenáctiletý syn má za sebou dva roky velmi náročného studia na SŠ ve Velké Británii, uspěl výborně, ale naprosto si rozhodil svůj biorytmus - lépe se mu učilo v noci, dopoledne pak prospal, pokud mohl. Nyní už je téměř rok po závěrečných zkouškách a jeho problémy se stupňují, tj. nemůže běžně usnout, takže třeba dva dny bez únavy bdí, ale pak spí 15 - 20 hodin a není schopen se vzbudit. Jeho další studium už není tak náročné, ale má potíže s tím, že občas do školy nedojde, protože se prostě nevzbudí jako "normální člověk" po osmi hodinách spánku /kombinace různých budíků nefunguje, musí ho důkladně budit spolužáci/. Školní lékař žádný problém nezjistil a zajistit si v zahraničí pomoc odborníka /asi neurologa/ je pro něj obtížné. Budeme tedy záležitost řešit důkladnějí, až přijede na prázdniny, ale potřebovala bych nějaký tip, kam se obrátit nebo jak si pomoci sami. Děkuji moc za odpověď. Eva Růžičková
S největší pravděpodobností u vašeho syna půjde o kombinaci dvou problémů- jednak o tzv. posun spánkové fáze a jednak o poruchu spánkového režimu. Posun spánkové fáze znamená, že člověk začne usínat o 2 a více hodiny později ve srovnání s obvyklým časem, tedy po půlnoci, často až kránu. Pak se organismus už na pozdější dobu usínání nastaví a obtížně se usíná dříve. Problém je pak s ranním probouzením, protože člověk usíná třeba kolem 3. hodiny ranní a potřebuje spát 8-9 hodin, což vychází do dopoledne, a proto není schopný se ráno vzbudit a jít do školy. Kromě toho ale je patrné, že Váš syn si řídí svůj denní rytmus podle svých zájmů nebo učebních potřeb, střídal asi ponocování a potom dospával, takže si zřejmě hodně narušil normální biorytmus. Jedinou možností, jak si obnovit normální rytmus spánku a bdění je důsledné dodržování pravidelného režimu, tento spánkový režim je samozřejmě potřeba znovu nastolit, k tomu může pomoci léčba melatoninem nebo podávání vitaminu B12 a také pečlivá úprava spánkového režimu, aby se biologické hodiny přestavily zas ena normální dobu usínání. Podávání melatoninu ani vitaminů nebude fungovat samo o sobě, nutné je opravdu striktní dodržování času spánku, postupné změny po dohodě s lékařem a pokud není člověk k této změně životosprávy motivován, lze čekat jen krátkodobé zlepšení. Pokud je problém takto výrazný, měli byste se obrátit na některou z poraden pro poruchy spánku.
trpím chronickou nespavostí.je mi 30let.moje doktorka mi napsala citalec začínám poslední dobou být klidnější a občas spím i celou noc jsem pracovně totálně vytížená takže jsem v jednom kole celý den unavená se cítím pořád.dost často marodím.nevím jak se ztoho kola dostat ven.v karlových Varech není žádná specializovaná ambulance a do plzně nemám čas dojet.máme tu ale spoustu psych.poraden.kam bych měla zajít???děkuji
Zkuste psychologickou poradnu, kde by byl psychoterapeut, který se zabývá problémem nespavosti, psychoterapie často může velmi účinně pomoci, zejména druh psychoterapie, která se jmenuje kognitivně behaviorální terapie, ale může samozřejmě pomoci i jiný typ terapie. Hlavně při výběru psychologické poradny uveďte, že máte problémy s usínáním, ovšem samozřejmě za Vašimi problémy může být i úzkostnost, nervozita, stres atd., které Vám psycholog pomůže vyřešit. Kterého psychologa vybrat, to Vám nemohu poradit, neznám místní odborníky, zkuste se zeptat své obvodní lékařky, kterého by Vám doporučila.
Již delší dobu mám problém se spánkem. Často se bezdůvodně budím. Problémy začínají již při usínání. Nedovedu delší dobu ležet v jedné poloze. Myslím že hlavní problém je právě v nohách. Při usínání můsím neustále třít nohy o postel. Mám v nohách takový zvláštní neklid. KDyž se mi podaří usnout, tak třeba za dvě hodiny se probudím a automaticky vyskočím s postele a jdu se projím po bytu. Takhle to je vícekrát za noc. Nohy mě často bolí i přes den a proto jsem byl s nohama již dvakrát na různých vyšetřeních ale nikdy nebylo nic nalezeno.
Velmi pravděpodobně se jedná o tzv. syndrom neklidných nohou, kdy má člověk nepříjemné a často těžko popsatelné bolesti v nohou, které se zmírňují pohybem nebo namasírováním a způsobují nespavost nebo opakovaná probouzení. Tyto potíže se dají léčit, nejdříve je však potřeba neurologické vyšetření, často také odběr krve- zhodnocení krevního obrazu, hladiny železa a zásob železa v těle, někdy Vás neurolog pošle ještě na další vyšetření a podle výsledků se pak doporučí léčba. Nevím, kde jste byl na vyšetřeních, je nutné potíže probrat s neurologem, při vyšetřeních se opravdu nemusí nic najít, možné, že jste výše popsaná vyšetření již měl, ale negativní nálezy vůbec syndrom neklidných nohou nevylučují, jenom prokazují, že nemá žádnou jinou, druhotnou příčinu např., v poruše nervů. Pokud neuspějete u neurologa, obraťte se na poradnu pro poruchy spánku, kde by Vám měli nabídnout léčbu.
Dobrý den.Můj 8 letý synovec začal chodit v spánku,dnes otevřel venkovní dveře a vyšel ven v ruce polštář,rodiče se vzbudili na bouchnutí dveří. . .byli vyděšeni.Co se dá s tím dělat?Na koho se obrátit?Děkuji za odpověď.A.
Jedná se o náměsíčnost, která se u dětí tohoto věku objevuje poměrně často, mohou se objevovat jenom ojedinělé příhody, ale stejně tak se stavy náměsíčnost mohou objevovat třeba několikrát do měsíce. Náměsíčnost je obvykle u dětí přechodná, do doby dospívání u většiny dětí vymizí. Důvodem je jednat dědičná dispozice ( náměsíčnost se většinou vyskytuje u rodičů), jednak můžou stavy náměsíčnost provokovat jiné poruchy spánku- jako je například chrápání a zástavy dechu ve spánkku nebo pohyby nohama ve spánku. Pokud např. chlapec chrápe , bylo by určitě dobré vyšetření ve spánkové laboratoři. Jinak se běžně toto vyšetření dělat nemusí, je ovšem nutné zabezpečit domácí prostředí, protože skutečně může dojít během stavů náměsíčnosti ke zranění, takže je nutné mít zabezpečená okna, dveře, odstranit nebezpečné předměty z dosahu dítěte. Něktěří rodiče si pořizují senzory pohybu, které jim hlásí, když dítě opustí místnost. V případě, že jsou tyto stavy hodně časté, dávají se na přechodnou dobu i léky. Správné je dítě během těchto stavů nebudit, spíše ho klidně odvést do postele a znovu uložit ke spánku. Základní rady ohledně náměsíčnosti poskytne dětský lékař. Pokud by seznal, že je to potřeba, doporučil by Vás na vyšetření do poradny pro poruchy spánku.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida