spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 1006. - 1010.

 201  [ 202 ]  203  204  205  206  207  208  209  210  211 

Promiňte, zapomněla jsem napsat, že je synovi 8 let a před dvěma měsíci byl na operaci s nesestouplým varletem. Mohou se promítat do spánku jeho podvědomé prožitky z operace? Děkuji předem za odpověď.
Pokud se tyto stavy staly častými nebo se objevily až po operaci , nelze to vyloučit, ale většinou bývá sklon k náměsíčnosti dán dědičně.
Dobrý den, syn se pravidelně budí mezi 21:00-21:30 a bloudí celý zpocený bytem a pořád jen říká: chci domů, já chci domů maminko. Občas si stěžuje na bolest břicha, jindy mluví o škole, někdy jen pláče. Vše je doprovázeno hrůzou v široce otevřených očích a ledovým potem. Syn mě nepoznává, nechápe že je doma a nemůžu jej uklidnit. Vypadá jakoby spal a nevnímal... Ráno o ničem neví. Zkusila jsem mu dávat Sedatif PC 3x2tbl., z počátku nastala úleva, ale teď je vše zpět. Ničí mne bezmoc mu pomoci, pomůže nám někdo? Děkuji za pomoc.
Pravděpodobně se jedná o stavy nočních děsů nebo náměsíčnosti- což jsou v podstatě velmi podobné noční stavy a vypadají tak, jak popisujete. U dětí se objevují velmi často, většinou postupem času odeznívají a nejsou spojeny s žádnými zdravotními důsledky. Dítě si stavy nepamatuje, během nich je v polospánku. Protože se jedná o přechodnou záležitost , doporučuje se léčba jenom u velmi častých stavů. Podávají se léky, které se jmenují benzodiazepiny a mohou mít samozřejmě i nežádoucí účinky. Důležité je, aby dítě malo pravidlený spánkový režim, klidné prostředí, někdy ho může k těmto stavům provokovat např. chrápání se zástavami dechu ( v těchto případech se doporučuje i vyšetření ve spánkové laboratoři). Pokud máte pocit, že syn je stresován např. školou, tak je vhodné i psychologické vyšetření, ale většinou se žádná výraznější příčina v této oblasti nezjistí. Doporučuje se zajistit domácí prostředí tak, aby se dítě nemohlo během nočních stavů zranit, aby nemohlo např. otevřít okno, dítě se nemá budit, spíše jenom klidně odvést do postele, kde zpátky usne. Větším stresem bývají tyto stavy pro rodiče, pro dítě opravdu zdravotní riziko není ( jenom je nutné zabránit možnému poranění) a stavy časem odeznívají.
Dobrý den, je mi 22 let a za posledních zhruba 8 let jsem se nevyspala. S usínáním nemám v současné době problémy, ale po jakkoli dlouhém spánku jsem po celý den unavená. Obvykle mám problém už s dostáním se z postele, tak jednou za týden vstanu bez problému, i tak však tak půl až hodinu po probuzení přijde první krize. Celý den prozívám, několikrát denně přijde silný pocit únavy. Zkoušela jsem různé délky spánku, přidat sportovní aktivity, upravit životní styl, efekt žádný. Dříve jsem nemohla usnout před půlnocí, celý den jsem "prospala" a večer nemohla usnout. Teď už alespoň ustoupily problémy s usínáním. Obvodní lékařka mi pouze řekla, ať spím více, což už ani nejde, prospala bych život. Na koho se mohu obrátit, je někdo schopen problém vyřešit? Někdy si připadám skoro jako blázen, že se chci "jen" dobře vyspat. Moc Vám děkuji za odpověď. Přeji pěkný den!
Důležité je ve Vašem případě rozlišit, zda jste během dne ospalá, usínáte nebo jste unavená, i když se to nezdá, mezi oběma pocity je rozdíl a také příčiny je potřeba hledat jinde, a proto se liší i vyšetření. Pokud je Váš problém takto dlouhodobý, obraťte se na některou poradnu pro poruchy spánku, protože je potřeba osobní pohovor, podrobné informace o Vašem spánkovém a denním režimu, o vaší náladě, pracovním vytížení, průběhu noci, je potřeba zjistit míru vaší denní ospalosti, odborník se pak podle vašich informací rozhodne, jaká vyšetření udělat.
Je mi 40 let a vždy jsem dobře spala.Nyní už 4 měsíce skoro nespím.Nejdříve jsem nespala před nějakou cestou,teď spím tak 2-3x do týdne.Psych.i fyzicky se cítím dobře.Poradíte kam se obrátit.Děkuji
Na prvním místě je vždycky potřeba pokusit se najít příčinu nespavosti, a tu se pokusit řešit, pokud Vaše problémy se spánkem trvají 4 měsíce, je určitě na místě už se obrátit na obvodního lékaře jako na prvního odborníka. Porucha spánku může být způsobena nějakým stresem, který je spojený s úzkostí, v tom případě je vhodný rozbor situace s psychologem, někdy ale stačí i jen pohovor s obvodním lékařem. Za největší částí problémů s nespavostí bývají psychické faktory, takže je možné, že to bude i Váš případ, je ovšem potřeba nespavost co nejdříve řešit, aby nepřešla do chornického stadia. Na přechodnou dobu Vám mohou pomoci i léky. Samozřejmě příčina může být i jinde, např,. spojená s poruchou funkce štítné žlázy atd.
Dobrý den, prosím Vás o radu. Téměř rok se budím kolem druhé hodiny ranní a hodinu nebo dvě nemohu usnout a nebo usnu a po chvíli se opět probudím. Do práce pak vstávám v 5:50, když vstanu z postele, tak se mi zamotá hlava. Je mi 23 let, neuvědomuji si, že bych měla nějaký stres nebo důvod, proč se denně pravidelně budit, po zdravotní stránce mi také nic není, jen občas mám problémy se zhluboka nadechnout - ale to jen třeba jednou za 2 měsíce. Předem děkuji za odpověď.
Nepíšete, kdy chodíte spát , kolik hodin celkově během noci spíte a jak se během dne cítíte, zda nevyspalá a unavená, takže to jsou také důležité údaje, které by o vašem problému mohly více napovědět. Příčinou takovéhoto nočního probouzení může být např. porucha nálady, nejčastěji deprese, problémy s nočním spánkem se mohou někdy objevovat jako jedna z prvních potíží. Proto se většinou doporučuje psychologické ev,. psychiatrické vyšetření, aby se tato příčina potvrdila nebo vyloučila. Další příčinou nočních probouzení, méně častou než tyto psychické problémy, může být například onemocnění, které je spojené s pohyby dolními končetinami během spánku, což může člověka rušit. To se pak dá prokázat jedině vyšetřením ve spánkové laboratoři. Takže postup řešení Vašich potíží je: nejdříve podstoupit psychologické nebo psychiatrické vyšetření stran možné deprese, pokud se nic nenajde, pak se domluvte s obvodním lékařem o objednání na vyšetření do poradny pro poruchy spánku.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Zelený zákal