trpím nespavostí,špatně spím vlastně celý život, před dvěm lety mi zemřel manžel, zůstala jsem na spoustu problémů sama. Při množství práce jsem neměla prakticky za dva roky čas so pořádně "psychicky"odpočinout. Dnes jsem na tom tak, že když 2 hidiny i více nemůžu usnout, přestože jsem vyčerpaná,vezmu si Stilnow a bohužel spím jen 3 hodiny a brzy se budím.Zhubla jsem a jsem naprosto vyčerpaná.Nevím, kudy vede cesta. Je-li možné, ráda navštívím Vaši poradnu a budu se léčit.Děkuji
myslím, že na prvním místě by bylo dobré navštívit psychiatra a poradit se s ním, je totiž pravděpodobné, že po přestálých problémech mohl na stresové situace Váš organismus reagovat např. depresí nebo výraznou úzkostí , a to může být příčina vašeho špatného spánku. V těchto případech také Stilnox a podobné léky na usnutí tolik nepomáhají, zato se tato forma nespavosti dá léčit úspěšně antidepresivy.
|
|
Dobrý den, je mi 23 let, v posledním cca půl roce mě zhruba 2x-3x do týdne trápí problém s usínáním. V průběhu usínání, když už skoro spím, mám náhle pocit, že se nemohu nadechnout, velmi rychle se mi rozbuší srdce, v posteli se prudce posadím ( jaksi samovolně ) a zhluboka celou záležitost musím tak půl minuty rozdýchat. Velmi těžko se tento stav popisuje, snad nejpřesnější je říct, že je to pocit jako se probudit pod vodou. Celá záležitost je opravdu nepříjemná. O nějakých podobných problémech jsem zde již četl, ale ty byly ( údajně ) zapříčiněny těhotenstvím. Mohu takřka s jistotou tvdit, že těhotný nejsem :-) , přesto se ani mě problémy tohoto rázu nevyhýbají. Můžete prosím poradit? Děkuji.
Mohlo by se jednat o poruchu dýchání ve spánku- zástavu dechu ve spánku, tyto zástavy dechu mohou být provázeny podobnými pocity nedostatku dechu, probuzení a bušení srdce. Podobně se ovšem mohou projevovat například noční panické ataky, kdy se člověk probudí s pocitem úzkosti, nemožnosti s enadechnout nebo dobře dýchat, také mu může bušit srdce. Podle příznaků s eto příliš odlišit bez podrobnějšího vyšetření nedá. Takže pokud by se měly Vaše stavy objasnit, bylo by potřeba vyšetření spánku ve spánkové laboratoři, proto se objednejte do některé poradny pro poruchy spánku- některé vyžadují doporučení obvodního lékaře.
|
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat : mamince je 46 roků a již delší dobu trpí poruchou spánku. Večer si jde lehnout okolo 10 hodiny, ale usíná tak okolo 2 až 3 hodiny ranní, poté ji dělá velký problém ráno vstát. dopoledne se cítí velmi unavená. Je možné toto nějak léčit? Léky si bere ojediněle. Děkuji za odpověď
Nejdříve by bylo vhodné zjistit příčinu nespavosti u vaší maminky. Velmi často nespavost souvisí se stresem, napětím, zvýšenou úzkostí, a je potřeba na ostranění těchto příčin pracovat , a to nejen podáním léků, ale často také pomocí psychoterapie. Takže pokud bude k tomu maminka svolná, bylo by vhodné provést alespoň psychologické vyšetření, a od jeho výsledku by se pak mohla odvíjet další léčba.
|
|
Dobrý den, už asi tři roky trpím jednou za čas poruchou spaní, kdy cítím, že jsem probuzena, ale nemůžu se pohnout a celé tělo mi mravenčí, někdy u toho slyším různé zvuky, někdy mám pocit, že je kolem mne spoustu osob. Je to strašidelné. Na internetu jsem našla, že by se mohlo jednat o spánkovou paralýzu. Je možné této paralýze nějak předcházet, popřípadě ji léčit? Naposledy se mi zdálo, že ke mně někdo leze na postel a snažila jsem se ho skopnout, když jsem se konečně dokázala pohnout, kopla jsem se dost nepříjemně do čela postele.
Děkuji za Odpověď
Je pravděpodobné, že skutečně půjde o stavy spánkové obrny a také spánkových halucinací. Někdy se tyto stavy vyskytují jako samostatná porucha, bývají podmíněny dědičně a většinou se neléčí, pokud člověka přílši neobtěžují. Ovšem tyto stavy mohou být také projevem onemocnění, které se jmenuje narkolepsie, a projevuje se přerušovaným nočních spánkem a usínáním během dne. Zvažte, zda máte některé z těchto dalších příznaků. Pokud ano, je určitě nutná lékařská porada, aby se narkolepsie vyloučila či potvrdila a pak by se zahájila odpovídající léčba. Rovněž pokud Vás obtěžují hodně halucinace s pánková obrna, obraťte se na některou ze spánkových poraden, v léčbě se většinou používají léky ze skupiny tzv. tricyklických antidepresiv.
|
|
Dobrý den , je mi 29 let, poslední dobou se mi stává, že když jdu spát a usnínám třeba na zádech, tak jsem v takovém polospánku a stane se mi, jako bych se nemohla nadechnout, leknu se a rozbuší se mi srdce.
Otočím se na bok a v klidu usnu. Nechápu , ale z jakého důvodu se mi to stává. Momentálně jsem těhotná v 5. týdnu a mám to skoro každý večer. V minulosti se mi to stávalo méně. Poraďte mi prosím čím to může být. Děkuji
Mohla by to být například nějaká krátká dechová pauza při usínání nebo by to mohlo být i psychického původu. Kdyby potíže trvaly, oznamte je při kontrole gynekologovi. Pravděpodobně o nic závažnějšího nepůjde.
|
|