dobrý den, mám déle trvající střední nespavost (cca 3-4 roky buzení okolo 4-5, sem tam i ve 2) a byla mi diagnostikována dystimie a následně nasazena AD citalec. První dny to zabralo ale nyní se mi zdá, že to opět funguje. Jelikož jsem z daleka a nejbližší instituce na výzkum spánku se nachází až v Praze, komunikoval jsem s lékařkou e-mailem a ta mi k citalecu doporučila přidat 1/2 tablety trittica před spaním. Chci se zeptat, co s tím,nějaké efektivní řešení? Tj abych nebyl ráno po triticu zabitej, ale současně spal jak malý kluk. Byliny mě akorat uspí, ráno už nefungují :-(
Kombinace, kterou Vám lékařka doporučila se opravdu často užívá v případě, kdy se kombinuje porucha spánku s depresivními příznaky. Klasická antidepresiva jako je Citalec mohou totiž přechodně i poruchu spánku zhoršovat, proto se přidává Trittico nebo jiné podobné léky, které mají příznivý účinek na nespavost. Takže kombinace je to dobrá, často používaná, věřím, že i u Vás zafunguje, většinou to chce nejakou dobu ( týdny) vydržet.
|
mám poruchu spánku jsem z Brnamúžete mě pomoct?
Zkuste se obrátit na tuto poradnu, je pravděpodobné, že budete potřebovat doporučení svého obvodního lékaře.
Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění
Neurologická klinika Fakultní nemocnice Brno
Jihlavská 20, 639 00 Brno - Bohunice/ mapa
Vedoucí lékař: Prof.MUDr. Zdeněk Kadaňka, CSc.
Telefon: 547 192 362, 547 192 525
|
Dobry den,
ma pritelkyne trpi nespavosti - nekdy usne na 1-2 hodiny, nekdy probdi celou noc.
Problem ma koreny v minulosti, kdy se musela potykat s rozvodem rodicu, jejich intrikami vuci sobe a smrti babicky, ke ktere ji vazalo silne citove pouto.
Vyhledala i pomoc psychiatra, brala celou radu slabych i silnych leku. Absolvovala i nejake "lecebne seance", ktere ji (dle jejich slov) pomohly a na nejaky cas nespavost zahnaly. Nyni se s tim potykame znovu. Obcas spi cely tyden, obcas dva dny v kuse bdi. Pokud jde spat trva ji velmi dlouho, nez usne. Myslim si, ze problem je v tom, ze kdyz usina, neustale sleduje hodiny a s kazdou novou minutou je vic a vic nervoznejsi z toho, ze se ji nepodari usnout. Rekl bych, ze by zde pomohlo i nejake placebo, protoze by verila, ze ji to uspi a nebyla by nervozni z neuspechu. Za kazdou radu budu vdecny a predem dekuji za Vasi odpoved. V.
Prolémy vaší přítelkyně určitě mohou být dané tím, co popisujete- že jde spát a již předem očekává, že neusne, má obavy z nevyspání, odchází tedy do postele s úzkostí, napětím a je stresovaná, že bude zase trvat dlouho, že se jí podaří usnout. Takový typ nespavosti se označuje jako nespavost, která se podmíněná úzkostmi, obavami, stresem a je vlastně už takovým naučeným vzorcem, který je potřeba přerušit. Významně pomáhá psychoterapie, zejména tzv. kognitivně behaviorální terapie, ale samozřejmě i jiné druhy. Základní informace o těchto problémech si můžete přečíst v knize Nespavost, kterou napsal Jan Praško, jsou tam i základní návody, jak se může přítelkyně pokusit situaci zlepšit, ale většinou je potřeba podpory psychoterapeuta,zvlášť, když probléym trvají tak dlouho. Bylo by zřejmě dobré také znovu navštívit psychiatra, protože je možné, že by se na potížích mohla podílet např. i deprese nebo úzkostná porucha atd.
|
chcem este dodat,ze okrem toho,ze som schopna tak dlho spavat,nie som cez den unavena a ani cez den nezaspavam,mam 25 rokov,no a vzdy,ked som mohla,som dlho spavala.Nie je to len lenivost?
Myslím, že opravdu budete patřit do té kategorie lidí, která mají větší potřebu spánku, a žádná léčba nebude nutná.
|
dobry den,mam taky problem,ze dlho spavam.Ked nemusim vstavat,dokazem spat aj viac ako 12 hodin.Vraj to nie je zdrave.Da sa to nejak liecit.Poradte mi prosim.
Můžete patřit mezi lidi, kteří mají potřebu delšího času spánku- někdo potřebuje spát např. 10 hodin denně, a nemusí to ještě znamenat nějakou odchylku, potřeba spánku je do sjité míry individuální věc. Je možné, že pokud ve všední dny spíte méně hodin ( např. 6-7 hodin) a máte delší potřebu spánku, tak to pak dospáváte o víkendech.
|