Dobrý den, náš osmiměsíční syn spí od narození celkem dobře a pravidelně, v noci se jen občas probudí na kojení a snadno znovu usne. Poslední dobou nás však zneklidňuje, že například k ránu před probuzením nebo při odpoledním spánku též před probuzením mívá tik, který vypadá jako tzv. dětský psotníček,nebo škytání po pláči, které se vytrvale se opakuje a zastaví se až když malého probudíme, nebo se probudí sám. Jinak je syn veselé a spokojené miminko, velmi klidné a šikovné.
Může jít o nevinnou záležitost - záškuby ve spánku, které mohou být přechodného rázu u malých dětí a neznamenají žádné zdravotní riziko. Ovšem jenom takto podle vašeho popisu se to dá určit těžko. Pokud má syn tyto stavy často, zkuste je natočit na video a poradit se s dětskou lékařkou, je důležité, aby lékař viděl, jak tyto záškuby vypadají, dětský lékař pak podle toho zváží, zda je nutné nějaké vyšetření například natočení EEG nebo zda nejspíše půjde o přechodné záškuby vázané na spánek.
|
|
Dobrý den, mám dotaz, nevím kde jinde se na to zeptat. Posledního třičtvrtě roku mám někdy zvláštní stavy při probouzení. Ještě se mi zdá sen, ale zároveň už vnímám vše okolo sebe, ale přesto se nemohu probudit, ani se hnout. Jednou ráno mi začala strašně plakat dcera ve vedlejší místnosti a já i přes to že jsem jí slyšela a chtěla se probudit, prostě to nešlo, nemohla jsem se ani hnout, nevím jak dlouho, ale cca 10 - 15min. pak jsem konečně vstala. Nevíte čím to může být, nebo co je to za stav? Moc děkuji za odpověď.
Pravděpodobně se jedná o stavy tzv. spánkové obrny, je to stav, kdy se člověk po probuzení nemůže vteřiny až několik minut pohnout, nefunguje přechodně svalstvo celého těla, kromě dýchacích svalů a okohybných ( takže někomu pomůže, když se snaží intenzivně pohybovat očima např. do strany a stav se tím zkrátí). Tyto stavy jsou nepříjemné, někdy provázené i úzkostí, ale nejsou zdravotně nijak nebezpečné, nejsou nijak vzácné, mívají často dědičný podklad, takže je možné, že se vyskytovaly třeba i u Vašich rodičů. Tyto stavy jsou způsobené tím, že spánek, v němž se nám zdají sny ( REM spánek), přetrvává ještě do bdělého stavu, proto máte také pocit snového vjemu a zároveň částečné bdělosti. Tyto spánkové obrny mohou být vyprovokovány také nepravidelným spánkovým režimem- ponocováním, nepravidelným spánkem, spánkovým deficitem. Takže pokud možno byste se měla snažit o přiměřeně dlouhý spánek: Tyto stavy léčí jen ve vyjímečných případech, pokud jsou velmi časté a obtěžující.
Důležité je, zda netrpíte ještě jiným problémem,- např. zvýšneou ospalostí během dne, špatným nočním spánkem, v těchto případech by pak návštěva lékaře a vyšetření byly nutné.
|
|
Dobrý den, můj dotaz se týká spíš mého přítele, ale zároveň i mě. Téměř každou noc mě několikrát vzbudí hlasitým mlaskáním, které trvá 5 až 10 minut, dokud mě nevzbudí a poté já ho musím nějakým způsobem aspoň trochu probrat, aby přestal. Ráno si nic nepamatuje a ani si toho neni vědom. Všude jsou různé pomůcky proti chrápání, ale proti mlaskání jsem nic nenašla. Jsem s přítelem dva roky, bude mu třicet a dělá to celou dobu, takže to nebude nachlazení apod...už na to jsem úplně alergická, protože se pořádně nevyspím! Zkoušeli jsme dát i víc pod hlavu a stejně to nepomohlo. Nejjčastěji to dělá v poloze na zádech.
Děkuji za odpověď
Mlaskání ve spánku nebývá obvyklé, může to být nějaká obdoba skřípání zubů. Chápu, že Vám to vadí a narušuje Vám to spánek. Ale hlavní otázkou v těchto případech bývá, nakolik to vadí dotyčnému- do znamená Vašemu příteli, zda má pocit, že se vyspí dobře, během dne není unavený, neusíná atd. Pokud má pocit kvalitního spánku, není příliš pravděpodobné, že se jedná o zdravotní problém. Přesto by bylo dobré vzhledem k tomu, že je tento projev dosti neobvyklý, aby přítel podstoupil vyšetření ve spánkové laboratoři, kde by se zjistilo, zda se opravdu může jednat o poruchu spánku nebo jenom o zvukovou záležitost , která je nepříjemná spíše pro Vás jako partnerku. Léčba ale většinou v podobných případech např. u skřípání zubů bývá hodně svízelná a s nevelkým efektem.
|
|
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu již delší dobu (cca 4 měsíce) nemohu spát. Ulehám většinou kolem 1 hodiny ranní, s tím, že na 7 nastavuji budík, ať jsem sebevíce unavený (sportuji, dá se říci, aktivně, téměř denně) , neusnu, ve 4 me už to nespaní ,,přestáva bavit,, , tak se snazím usnout za posechu hudby, také nic. Naštěstí nakonec usnu, bohužel kolem 5-6 ranní a vzbudim se tak v 9, z čehož už v práci přesávají být nadšení. Myslíte, že by zde byla nějaká rada, jak docílit klidného spánku? (Nepiju a nikdy jsem nepil alkohol ani nekouřil, drogy také neberu, kávu jsem rovněž v životě nepil, piju akorát zelený čaj(zrejmě se spánkem negatinvě souvisi)samozřejmě i jiné nealko. nápoje, dále mohu uvést, že pravidelně nejím, jím pouze nárazově(kdy to výjde), jestli to může sánek ovlivňovat, abych nezapoměl práčky na spaní neužívám, přes den bývám čilý nijak unavený, tomu také moc nerozumím.
Předem děkuji za odpověd.
S pozdravem J.P.
Jako základní opatření při nespavosti byste se měl snažit dodržovat pravidla správné spánkové hygieny, pokud jste dříve problémy se spánkem neměl, tak je možná nejste zvyklý dodržovat. Znamená to vyloučit v období před spaním fyzickou a psychickou aktivitu, období před spánkem ( tedy tak aspoň 1 hodina) by mělo být pro Vás klidovým obdobím, pokud intenzivně sportujete, dbejte na to, aby sportovní aktivita nebyla do večerních hodin. Také zkuste zavést rozumnou životosprávu s jídlem - to znamená . že byste neměl jíst větší porce jídla navečer, jídlo nejíst během dne nárazově podle své chuti, ale v obvyklých dobách nebo si ho rozdělit na svačiny a podobně. Nejméně 3 hodiny před spaním byste neměl pít kávu, ani silný čaj- a to ani zelený čaj, protože ten má rovněž pro psychiku povzbuzující účinky a může Vám spánek znesnadňovat. Místo toho můžete navečer zkusit nějaké bylinkové čaje.- např. meduňku nebo čajové směsi, které se na zlepšení spánku prodávají v lékárnách. Dalším problémem může být nějaké stresové období , které jste prožil nebo prožíváte, zkuste se zamyslet nad tím, zda nemáte nějaké starosti, psychické problémy v poslední době, často to může se spánkem souviset- člověk uléhá do postele nervozní, napjatý, přemýšlí o starostech a nedokáže prostě " vypnout" a uvolnit. se. V těchto případech se doporučuje naučit se metodě uvolnění, jmenuje se tzv. autogenní trénink, návod najdete v řadě knížek - postupně uvolňujete jednotlivé části těla a svou mysl, až dospějete do stavu klidu a usnete. Pomoci může také relaxační hudba, příjemná činnost před spaním. Pokud nic z toho Vaši situaci nezlepší, pak se musíte poradit s lékařem. Důležité je také, jako máte náladu během dne, protože někdy může takováto porucha spánku znamenat i depresivní potíže, v tom případě by bylo vhodné vyhledat psychologa nebo psychiatra.
|
|
opet po dalsi naprosto probdele noci se uz obracim na x tou poradnu...stale ziju kupodivu...ale sedm let jsem neyamhourila oka...yacinam se domnivat jestli nemam fakt nejakou nemoc...protoze u mne to neni o tom ye bzch poyde usinala ci se jen probouzela...ja jsem tak pretazena ze nespim vubec....je to silene ...citim jako bzch umirala a citim se opravdu na dne...i presto ze jsem ykousela stilnox dale take temer vsechny prirodni leky z lekaren...k psycholozce a psychiatrovi taky chodim...drogy jsem nikdy nebrala...krome leku na psychiku a cigarety...prosim poradte kayda rada draha...verca 24 let
Píšete především o tom, že se nevyspíte, byla jste ale na vyšetřeních- důležité je, zda jste se něco dozvěděla, zda vám psycholog nebo psychiatr sdělil, co by mohlo být pravděpodobnou příčinou...Často to bývají právě psychické poruchy, které způsobují nekvalitní spánek. Docházíte k psychiatrovi a píšete, že berete léky na psychiku- příčinou špatného spánku může být např. deprese. Ulevit může také psychoterapie, pokud je špatný spánek spojený např. s úzkostí a nervozitou, doporučuje se tzv. autogenní trénink, při němž se člověk naučí uvolňovat před spaním, pokud jste tuto možnost nevyzkoušela, možná by Vám mohla pomoci, stejně tak jako se doporučuje tzv. kognitivně behaviorální terapie.- kdy se člověk naučí pracovat s negativními myšlenkami, které zabraňují usnutí a klidnému spánku. Můžete samozřejmě vyzkoušet ještě návštěvu v některé z poraden pro poruchy spánku, je možné, že osobním rozborem Vašich potíží by se mohlo najít ještě nějaké další řešení.
|
|