Dobrý den.
Je mi 25 let a trpím nočními můrami. Často v noci hystericky křičím, sedím na posteli, snažím se stáhnout partnera z postele v přesvědčení o nebezpečí – padající kameny, nůžky, pavouci… Při klidných nocích pouze povídám ze spaní. Spím velmi tvrdě a mnohdy se o svých nočních příhodách dozvídám až ráno od partnera, který se navíc bojí že bych si mohla v noci i ublížit.
Dá se proti tomu něco dělat? Prášky na spaní bych brala nerada, již takhle se mi špatně vstává. Předem děkuji za odpověď. Martina
Ve Vašem případě by bylo vhodné provést vyšetření ve spánkové laboratoři, protože stavy, které popisujete, mohou být sice noční můry, ale mohou také znamenat jinou poruchu spánku, kterou by bylo potřeba nočním sledováním Vašeho spánku ve spánkové laboratoři vyloučit. Proto se obraťte na některou z poraden pro poruchy spánku. Více se bez tohoto vyšetření k vašim stavům nyní říci nedá. Rozhodně zatím žádné prášky na spaní neberte, pravděpodobně by Vám na tyto stavy nefungovaly a mohla byste si na ně vytvořit i návyk.
|
|
Dobrý den,
prosím o radu ohledně mé 5ti leté dcerky Kateřiny.
Od doby, kdy ve 2 letech byla hospitalizována v nemocnici a vrátila se domů trpí nočními děsy. Cca hodinu po usnutí začne histericky křičet, nevnímá okolí, má otevřené oči a křičí. Většinou se uklidní do 5ti minut vyjímečně není k uklidnění vůbec. Dříve se to stávalo asi 4x týdně momentálně cca dvakrát týdně. Byly jsme na neurologickém vyšetření- tam nebylo nic zjištěno.
Mohli by jste mi prosím nějak poradit co s tím??? nechceme aby se dcerka dál trápila.
Děkuji mnohokrát
Noční děsy jsou v dětském věku poměrně časté, trpí jimi okolo 15% dětí, v podstatě se považují za přechodnou poruchu spánku, která sama časem odezní, o tom svědčí ostatně i klesající výskyt obtíží u Vaší dcerky. Pro dítě nemá tato porucha žádný zdravotní dopad, ráno si noční stav většinou nepamatuje, není také v současné době prokázáno, že by noční děsy byly spojeny s nějakým rizikem vyplývajícím z narušeného spánku. Pokud jsou stavy hodně časté, lze zkusit léčbu léky ze skupiny benzodizepinů ( např. Rivotril), ale vždy je potřeba zvažovat i možné nežádoucí účinky léku. Jediným opatřením, kterým můžete Vy přispět, je, aby měla dcerka pravidelný spánkový režim, klidné prostředí před spaním.
|
|
Naše babička 80let, po operaci žlučníku, která proběhla v celkové anestezii začala mít problémy se spánkem. Spí jen 2hod. (20-22hoh) poté je vyspaná. Chceme se zeptat, co jí poůže. Ani 2 tabl. stilnoxu nepomáhají.
Rozhodně by stálo za to vyzkoušet lék na nespavost, který obsahuje melatonin, což je hormon navozující spánek, jeho hladina v těle s věkem klesá, takže jeho nedostatek může být příčinou nespavosti zvláště u starších lidí. U nás je k dispozici lék, který se jmenuje Circadin, předepíše ho obvodní lékař. Kromě toho se ovšem zdá dost nepravděpodobné, že by babička spala jen 2 hodiny za celý den. Přesvědčte se, zda její noční nespavost není podmíněná také tím, že pospává během dne. Zvláště u starých lidí může být i takovýto problém- nedostatečné zaměstnání během dne a pospávání např. během odpoledne.
|
|
Užívám dlouhodobě proti nespavosti trittico 150mg a zolpidem-ratiopharm 10 mg po 1 tabletě. Bez těchto léků neusnu. Neměla bych navštívit léčebné centrum?
Vaši léčbu určitě řídí lékař , nejspíše psychiatr, který Vás dlouhodobě zná. Zvažte, zda máte ke změně lékaře důvody, podobná léčba, kterou užíváte, se při nespavosti používá poměrně často. Pokud máte nějaké pochybnosti, zkuste je spíše probrat s Vaším lékařem, než hledat jiného.
|
|
Zdravim,spim dobre i usinam.Rano se tezko probouzim,ale pak nejsem unaven.Ma otazka-behem dne si rad pospim.vadi to.je mi 43 let.dekuji.
Je možné, že se probouzíte špatně, protože potřebujete více hodin spánku, než během noci máte. Tomu by odpovídalo také to, že si rád pospíte během dne, je možné, že doháníte svůj potřebný počet hodin spánku během dne. Zároveň ale nejde podle Vaší informace určit, zda by se nemohlo jednat o nějakou poruchu spánku- záleží na tom, jak dlouho během dne spíte, jestli někdy usínáte i při nějaké činnosti, zda spavost během dne přichází tak, že okamžitě usnete i na nějakém nevhodném místě atd. Pokud máte nějaký z těchto projevů, pak už by se mohlo o poruchu spánku jednat a musel byste se poradit s lékařem.
|
|