Dobrý den.Vím že již celý život nejsem schopná usnout před půlnocí když usnu,tak se po půl hodině probudím.lékař mi předepsal hypnotika(neurol 025) ale místo klidného usnutí jsem dostala záchvat hyperaktivity a neuvěřitelný náboj energie.Prosím poradte jestli se v praze nachází někdo kdo by mi to alespon trochu ulehčil .Děkuji.
Samotná neschopnost usnout před půlnocí ještě nemusí nutně znamenat poruchu spánku. Je možné, že jste výrazně večerní typ, který má usínání nastavené na pozdější dobu- kolem půlnoci. Nepíšete, jaký problém Vám to, že nemůžete usnout před půlnocí přináší- zda jste ráno nevyspalá nebo během dne se cítíte unavená a ospalá. Protože obecně platí, že každý má jinou potřebu spánku a zda je tato potřeba uspokojena, poznáte podle toho, že se během dne cítíte přiměřeně čile a vyspale. Proto by bylo opravdu dobré rozebrat vaše další potíže, kterými trpíte. Seznam poraden, které se v Praze i jinde zabývají poruchami spánku, najdete na těchto stránkách pod heslem Seznam léčebných center.
|
|
Dobrý den , prosím o radu pro svého manžela, který mnoho let trpí nespavostí.Užívá dle praktického lékaře Hypnogen pouze 1x týdně .Chtěla bych vědět zda-li je v Plzni odborná ambulance ,kam by se mohl svěřit do péče.
Nejdříve je nutné stanovit příčinu nespavosti podrobnějším vyšetřením, které se ovšem může sestávat pouze s rozhovoru s lékařem a podrobného rozboru potíží, režimu dne, stavu nálady atd., často ani žádné vyšetření za pomoci přístrojů není potřeba. Často se jedná o tzv. naučenou nespavost, kdy si člověk vytvoří obavy z nekvaliního spánku, z toho, že neusne, že se nebude cítit dobře, odchází pak do postele již stresovaný, úzkostný a pak opravdu nemůže usnout. Tím se jeho obavy ještě více utvrdí a vznikne takový začarovaný kruh, který je potřeba přerušit. Nejlepší metodou bývá psychoterapie, někdy podporovaná i podáváním léků na přechodnou dobu. Myslím, že v Plzni žádná poradna, která by se specializovala na nespavost, není, ale zkuste manželovi zajistit psychologickou konzultaci, bylo by dobré zvolit psychologa, kterému je tato problematika blízká a který se specializuje i na psychoterapii.
|
|
Dobrý den, mívám potíže se spánkem, především s usínám a probouzením se v noci. Praktická lékařka mi doporučila pouze bylinné čaje, které nepomáhají. Pokud bych se chtěla poradit s odborníkem, musím mít od ní doporučení, nebo je možné se přímo obrátit na spánkouvou laboratoř?
Zkuste se obrátit na některou z poraden pro poruchy spánku, nemusí to být přímo spánková laboratoř, naopak je pravděpodné, že bude stačit osobní rozbor Vašich potíží, spánkového režimu atd. s lékařem ve spánkové poradně. Některé vyžadují doporučení obovdního lékaře, je nutné se zeptat, jsou však i některé, kde není potřeba.
|
|
Dobrý den,mám 6týdenního chlapečka,který obtížně večer usíná a po půlnoci se často budí a nemůže usnout.Usíná pouze u kojení a když ho položím do postýlky,vzbudí se a pláče.Vydrží velmi dlouho,ale stejně neusne.Ve dne spí lépe.Nevím,zda nemá přehozený režim a co s tím.Děkuji
Některá miminka usínají hůře, noční probouzení v tomto věku jsou celkem obvyklá, malé děti se budí několikrát za noc, problém je spíše v tom, když nemohou znovu usnout. Není dobré vytvářet v dítěti návyk, že při každém nočním probuzení dostane automaticky napít. Také byste ho měla odnaučit ten večerní zvyk, že usíná při kojení a potom, když ho uložíte do postýlky, pláče. Je potřeba , aby se dítě učilo, že usínání není vázáno na kojení. Je dobré, když se dítě už asi od věku 2 měsíců učí usínat ve vlastní postýlce. Pokud si bude chtít přečíst podrobnosti o spánkovém režimu kojenců, tak je najdete např. v knize Dětská nespavost , autor E. Estivill. Hůře spí také miminka maminek, které jsou nervozní nebo úzkostné, takže je dobře, aby matka vytvářela dítěti co nejlidnější prostředí, zvláště v tomto případě, když má zřejmě tendenci k nepravidelnému spánku. Tato tendence k opakovaným probouzením a lehčímu spánku bývá většinou dána dědičně, po některém z rodičů. Je také potřeba si uvědomit, že ne každé zaplakání miminka vyžaduje, aby dítě bylo chlácholeno.
|
|
Dobrý den, dnes 20.7.2009 jsem poslouchala ranní relaci ČS rozhlasu, kde jsem se dozvěděla i odkaz na tyto webové stránky. Považuji za chválihodné, že se věnujete lidem trpícím nespavostí. Pročetla jsem si pozorně stránky, ale nikde jsem nenašla odpověď, zda-li porucha spánku může vzniknout i na základě fyziologického poškození, jako je např. poškození zraku, sluchu, čichu apod, nikoliv jen na příčinách psychiky.
Měla bych i dotaz, jak se takové poškození diagnostikuje a léčí. Zda-li je možné ve Středočeském kraji absolvovat takové vyšetření, případně i léčbu. Mám příbuzného, kterému je 63 let. Vždy měl dobrý spánek, třebaže už 44 let má postižení sluchu TINITUS. Také mu před několika roky byla prokázaná Bechtěrevova choroba stupeň V. Navíc se dlouhodobě léčí na imunologii fakultní nemocnice s onemocněním chronického únavového stavu po opakovaných a těžkých infekcích t.č. chronická chlamydiová infekce. Před 3 roky mu praktický lékař po náhodném naměření zvýšených hodnot TK, předepsal lék BETALOC ZOK 25 na snížení krevního tlaku. Po požití 1 tablety došlo k prudké reakci. Nastala tupá bolest v levé části hlavy, mdloby, závratě a dotyčný se ocitnul najednou ve velké fyzické únavě až vyčerpanosti z které se nemůže dodnes zotavit. Od tohoto okamžiku trpí velkou poruchou spánku. V levé části hlavy má jakoby křeč, těžko usíná a často se budí a co nejhoršího spánek mu nepřináší regeneraci sil a proto je trvale vyčerpaný. Je podivné, že prodělal v minulosti 5 závážných operací a nikdy se po narkóze do podobného stavu nedostal. Nyní také negativně reaguje na změny počasí a to na přechody studených front a pokles atmosferického tlaku. Změnu cítí již několik dnů v předstihu. Nastane-li tato změna večer, tak se mu nepodaří vůbec usnout, v hlavě má trvalou křeč, jakoby nedocházelo k prokrvení. Podotýkám, že mu praktický lékař předepsal i prášky na spaní, ale to bylo ještě horší, takže nebere raději nic. Děkuji za odpovědi.
Poruchy spánku, a tedy i nespavost, na kterou se pravděpodobně ptáte, samozřejmě nevznikají jenom na podkladě psychickém. Nespavost konkrétně může být spojena např. s hormonálními poruchami jako je onemocnění štítné žlázy, může provázet menopauzu, může být spojena s neurologickými onemocněními, bolestivými stavy, s užíváním léků, které narušují spánek, může se vyskytovat také na dědičném podkladě. U Vašeho příbuzného pravděpodobně půjde o kombinaci řady faktorů, které zhoršují jeho spánek, chronický únavový syndrom, Bechtěrevova choroba mohou být spojeny s narušeným spánkem, s nespavostí, u řady těchto pacientů s e může na zhoršeném spánku podílet také deprese ( nevím, zda tato příčina byla u vašeho příbuzného zjišŤována či zda zkoušel léčbu antidepresivy). Pokud Váš příbuzný neměl psychiatrické vyšetření a neurologické vyšetření, bylo by vhodné obojí doplnit. Je totiž také otázkou, zda křeč v hlavě se nedá zařadit jako bolest hlavy a zda by mu nemohly pomoci některé léky, které se užívají na bolest hlavy nebo na migrénu- proto doporučuji neurologické vyšetření. Také léky na vysoký krevní tlak mohou narušovat spánek- měl by proto probrat se svým obvodním lékařem nebo internistou svoje léky, zda se některý z nich na zhoršeném spánku nemůže podílet.
|
|